Domowe sposoby na pozbycie się karaluchów
W rankingu na najmniej lubiane zwierzęta, karaluchy z pewnością zajęłyby czołowe miejsce. Te uciążliwe szkodniki żyją w domu i ogrodzie, i bardzo upodobały sobie nasze towarzystwo, a ściśle biorąc – nasze odpadki. Chcąc pozbyć się natrętów, nie należy tracić czasu. Szczególnie w kuchni owady mogą się szybko rozmnażać. Domowe sposoby na karaluchy - w naszym artykule!
Nawet jeśli mieszkanie jest regularnie i dokładnie sprzątane, nie ma gwarancji na to, że nie zostanie opanowane przez karaluchy. Ponieważ karaluchy często pojawiają się w dużych grupach, trzeba działać z nadzwyczajną starannością, aby pozbyć się ostatniego szkodnika. Ich populacja może się szybko odtworzyć.
Jaki gatunek z nami zamieszkał?
Zanim rozpocznie się zwalczanie karaluchów, dobrze jest wiedzieć, jaki gatunek do nas zawędrował. Karaluchy żywią się w domu resztkami jedzenia i okruchami. Unikają światła i na żer wychodzą w ciemności. W dzień kryją w ciemnych szczelinach, fugach i rurociągach. Mogą przenosić choroby oraz powodować alergie. Przenoszą różne choroby grzybowe, salmonellę i infekcje żołądkowo-jelitowe, a wrażliwa skóra może alergicznie reagować na ich odchody i resztki wylinki. W domach i mieszkaniach spotyka się najczęściej trzy gatunki tych owadów:
- Karaczan prusak (Blattella germanica) – najłatwiej rozpoznać go po jasnobrązowej barwie ciała i dwóch ciemnych pasach na przedpleczu. Ma około 12 do 15 mm długości. Pochodzi z Azji, a w Europie nikt nie chce się do niego przyznać i na wschodzie uważa się, że przywleczony został z zachodu (stąd „prusak”), a na zachodzi przypisuje mu się wschodnie pochodzenie („Russe”). Skrzydła tego gatunku przykrywają całe ciało i czasem trochę wystają. Prusaki są szczególnie wrażliwe na zimno.
- Karaczan wschodni (Blatta orientalis) – osiąga wielkość od 25 do 30 mm i w przeciwieństwie do prusaka bardzo dobrze znosi chłód. Ciało mają ciemnobrązowe do czarnego. Owady są nielotne, a skrzydła zredukowane u obu płci. Mimo to potrafią się bardzo szybko przemieszczać.
- Karaczan amerykański (Periplaneta americana) – wbrew nazwie pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. W Polsce jest raczej rzadkim gatunkiem. Ze swoimi wymiarami od 28 do 44 mm należy do największych karaluchów. Czerwonobrązowe ciało karalucha amerykańskiego jest zakryte długimi skrzydłami. Ma też wyjątkowo długie czułki i potrafi latach. Jest wrażliwy na chłód.
Jak pozbyć się karaluchów?
Jeśli nawet różne gatunki karaluchów różnią się znacznie wielkością i wyglądem, to na szczęście można je zwalczać w taki sam sposób. Najważniejszą rzeczą w zwalczaniu karaluchów jest szybka reakcja. Stara mądrość ludowa głosi, że „gdzie widać jednego karalucha, tam kryją się ich setki”. Odkrycie jednego jedynego owada, który może bezpośrednio nie zrobił nic złego, powinno włączyć alarm. W większości przypadków ten jeden tylko nie zdążył się w porę ukryć, a inne miały więcej szczęścia.
Karaluchy są roznosicielami wielu groźnych chorób i z tego względu trzeba zacząć zwalczanie szkodników jak najprędzej. I nie musi to być od razu broń chemiczna. Klasyczne środki domowe przeciwko karaluchom można znaleźć w każdym domu.
Trzy domowe sposoby na karaluchy
1. Aby pozbyć się szkodników, nie trzeba koniecznie je zabijać. Zwierzęta nienawidzą liści laurowych i kocimiętki. Aby odstraszyć karaluchy, trzeba najpierw zlokalizować ich gniazdo, a następnie rozłożyć tam liście laurowe albo kocimiętkę. Często osiedlają się w kuchni, a więc tam, gdzie znajdują pożywienie, i tam kryją się w szczelinach, pod luźną tapetą albo wykładziną podłogową. Oczywiście nie ma gwarancji, czy owady nie znalazły sobie gdzie indziej w domu wygodnego miejsca.
2. Zwalczyć karaluchy można odcinając im drogę do zaopatrzenia w żywność. Jeśli wiadomo już, gdzie szkodniki się kryją i jakimi drogami podążają na żer, można im te drogi odciąć przy pomocy octu. Ocet działa na karaluchy jako naturalna bariera nie do przebycia. Wzmocnić działanie można rozsypując jeszcze pieprz. Warunkiem tutaj są takie wykładziny podłogowe, które nie są wrażliwe na ocet.
3. Kiedy przepędzenie karaluchów nie do końca się powiodło i owady tylko się przeprowadziły, trzeba wykonać kolejny krok, zanim jeszcze bardziej się nie rozmnożą. W tym celu miesza się zwykłą sodę oczyszczoną z cukrem w równych proporcjach i rozsypuje mieszankę w różnych częściach domu. Cukier wabi karaluchy, które zjadają napotkaną miksturę. W przewodzie pokarmowym owadów powstają zabójcze dla nich gazy. W przypadku domowych sposobów trzeba wykazać cierpliwość i stosować je przez wiele tygodni.
Inne sposoby zwalczania karaluchów
Domowe sposoby są czasem niewystarczające, aby pozbyć się całej populacji szkodników. W takim wypadku należy sięgnąć po inne środki, na przykład:
- Żel wabiący – zachęca owady do zjedzenia, a zawarty w żelu insektycyd powoduje ich zabijanie. Środek należy punktowo nakładać w miejscach przypuszczalnych wędrówek owadów.
- Pułapki lepowe – działają nie tylko na muchy i komary, ale też na karaluchy. Umieszcza się lepy w pobliżu szczelin, rurociągów, szafek, w których mogą być kryjówki karaluchów. Substancja wabiąca przyciągnie je i ostatecznie pozostaną przyklejone do lepu.
Zwalczanie karaluchów wymaga wytrwałości i cierpliwości. Rzadko wystarcza jednorazowy zabieg, aby pozbyć się szkodników. Trzeba się przygotować na działanie wielotygodniowe. Jeśli jednak po około sześciu tygodniach wysiłków nie ma zadowalających efektów walki z karaluchami, nie pozostaje nic innego, jak zwrócić się po profesjonalną pomoc.
Przeczytaj również: Szerszenie – jak usunąć gniazdo? Wygląd, ukąszenie i występowanie
Komentarze