Okna dachowe czy lukarny?

Ogromny wpływ na jasność pomieszczeń poddasza ma rodzaj zastosowanych okien. W zależności od wybranego typu odmienne jest natężenie światła doświetlającego pomieszczenia na górnej kondygnacji. Naturalne światło wpadające przez przeszklenia wpływa niewątpliwie na klimat wnętrza.

Natężenie światła i równomierność doświetlenia wnętrza jest zależne od rodzaju okna. Na poddaszu stosuje się trzy rodzaje okienw lukarnach, ścianach szczytowych oraz w połaciach dachu. Wybór będzie zależał od naszych preferencji oraz zasobów portfela. Należałoby także uwzględnić wszelkie niedogodności poszczególnych rozwiązań.

Okna na ścianach szczytowych

Poddasze doskonale doświetlają okna w ścianach szczytowych. Są to tradycyjne okna, które występują także na parterze. Mogą mieć różne kształty oraz wielkość. Ich główną zaletą jest to, że doskonale doświetlają pomieszczenia. Duże okna stosowane są przeważnie w ścianach, z których lica występuje balkon z widokiem na okolicę. Ponadto takie okna balkonowe pozwolą szczególnie latem doskonale przewietrzyć pokój. Ich popularność oraz łatwość w montażu wpłynie niewątpliwie na niższą cenę. Ponadto łatwy dostęp do nich ułatwi podziwianie przyrody oraz czyszczenie z zabrudzeń.

Lukarny urozmaicające kształt dachu

Lukarny to nadbudówki na dachu zawierające okno, przykryte osobnym daszkiem. Jest to szczególnie wyrazisty detal odrębny od całości dachu dodający bryle domu malowniczości. Należy jednak podkreślić, że lukarna nie tylko zdobi i urozmaica dach, ale jest skomplikowanym elementem jego konstrukcji. Elementy pionowe lukarny zawierają okno i ściany pasujące do całej elewacji budynku. Jej wielkość może być rozmaita, jednak powinna zależeć od powierzchni dachu i być do niej dopasowana. Najlepiej żeby była umieszczona na największej połaci dachu, aby go nie przytłaczać. Często z dachu występuje kilka lukarn tworzących symetrię. Stosowane są przeważnie w domach tradycyjnych i zawierają okna z podziałami. Przy doborze kształtu oraz wielkości powinniśmy uwzględniać nie tylko styl domu, ale także ilość światła, które będzie do niego dochodzić. Lukarna na poddaszu powiększa powierzchnię użytkową pomieszczenia dzięki podniesionemu nad nią dachowi. Okna umieszczone na pionowej ściance lukarny otwierają się tak jak okna na ścianach szczytowych. Lukarny mogą mieć ścianki boczne, wtedy można je przykryć dachem pulpitowym, dwuspadowym, trójspadowym czy też kolebkowym. Do lukarn bez ścianek bocznych należą owalne lukarny, czyli tzw. wole oczka lub trójkątne lukarny z załamaniami połaci dachu. Ten drugi rodzaj lukarn jest mniejszy i wpuszczają one mniej światła do wnętrza.

Lukarna tworzy wnękę w pokoju powiększającą jego powierzchnię. Najwięcej światła wpada w pobliżu okna, w głębi pomieszczenia natężenie promieni słonecznych jest mniejsze. Może to spowodować, że zakątki pokoju będą niedostatecznie doświetlone naturalnym światłem. Jednak przyćmione światło może stanowić także zaletę – pokój staje się bardziej przytulny, a pomieszczenie nie nagrzewa się tak szybko latem. Poza tym nie musimy się martwić, że w przypadku gdy zapomnimy zamknąć okno, deszcz napada do środka. Specjaliści zalecają, że aby pomieszczenie było dostatecznie doświetlone, szerokość lukarny powinna być większa niż połowa szerokości pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli także swobodnie poruszać się po pokoju bez konieczności zważania na skosy sufitu. Lukarna wystająca z połaci dachu powoduje jednak, że woda deszczowa trudniej spływa z dachu. Większa ilość lukarn umieszczonych obok siebie może także spowodować, że dach będzie wyglądał ciężko i masywnie, a w koszach dachu będzie gromadził się trudny do usunięcia śnieg.

Duże okna dachowe

Okna dachowe są montowane w połaciach dachu pod takim samym kątem jak dach. Ponadto wpasowane są w konstrukcję dachu, nie wyróżniają się, są mniej widoczne, co sprawia, że nie wpływają na bryłę domu. Stosowane są często na etapie adaptacji poddasza w domu już zamieszkanym, ponieważ zwykle nie wymagają ingerencji w konstrukcję dachu w przeciwieństwie do lukarn, które są cięższe i obciążają jego konstrukcję. Natężenie wpadającego do pokoju światła zależy od kąta nachylenia dachu, jednak okno połaciowe, w przeciwieństwie do lukarny, równomiernie doświetla pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, że może się to wiązać z przegrzewaniem się pomieszczeń latem, dlatego warto w nich zamontować rolety lub żaluzje w prowadnicach. Trzeba także podkreślić, że okna dachowe kosztują mniej niż lukarny w dachu, jednak szybciej ulegają zabrudzeniu, a zalegający na dachu śnieg może je całkowicie zasłonić. Dlatego okna połaciowe powinny być mniejsze i rozmieszczone w różnych miejscach, co pozwoli na łatwiejsze czyszczenie, a także wpłynie na lepsze doświetlenie pomieszczeń.

Komentarze