Jak naprawić zawiasy w meblach i drzwiach?
O uszkodzenie zawiasu naprawdę nie jest trudno. Wystarczy jedno mocniejsze pociągnięcie drzwiczek szafki i już małe wkręty luzują się albo całkiem wyłamują ze ściany. Tym łatwiej, jeśli mebel jest wykonany z płyty wiórowej. Jednak taki przykry wypadek nie jest jeszcze katastrofą, ponieważ wyrwany albo uszkodzony zawias można naprawić albo wymienić we własnym zakresie.
Kiedy zepsują się zawiasy, niekoniecznie trzeba kupować zaraz nowe meble. Jednak pozostawienie takiej szafki bez naprawy to nie tylko codzienna irytacja z powodu niedomykających się drzwi, ale też niebezpieczeństwo, że szkody się powiększą. Dlatego wskazane jest bezzwłoczne zajęcie się tą sprawą.
Naprawa zawiasów w drzwiach i meblach
Drzwi są narażone na szczególne obciążenia. Nic dziwnego, że czasem luzują się zawiasy. Istnieją różne ich rozdaje: zawiasy wkręcane, przykręcane oraz wpuszczane o różnych średnicach, a także zawiasy wahadłowe.
Zawiasy wkręcane czasem ulegają poluzowaniu. Rozwiązanie problemu zależy od rodzaju konstrukcji. Przeważnie są wkręcane w drewnianą futrynę drzwiową. Usztywnienie ich można uzyskać, napełniając otwór mieszanką trocin i kleju do drewna. Ponowne wkręcenie zawiasów pomoże na pewien czas.
Wysokiej klasy zawiasy drzwiowe posiadają często części zamienne. Można je więc stosunkowo tanio zregenerować.
Sposoby na naprawę zawiasów drzwi i mebli
1. Przeniesienie zawiasu w nowe miejsce
Jeżeli zawias został wyrwany z drzwiczek albo z korpusu szafki, dokręcanie śrub nie przywróci mu stabilności. W przypadku, gdy płyty nie doznały uszczerbku na swojej powierzchni, najprostszą metodą jest przesunięcie zawiasu na nieuszkodzony obszar w dół albo w górę. Wystarczy zwykle zmiana położenia o kilkanaście milimetrów. Trzeba oczywiście zwracać uwagę na jednakowe przesunięcie zawiasu na drzwiczkach i na ściance. Aby ułatwić sobie wkręcanie wkrętów mocujących, można nawiercić w tych miejscach otwory bardzo cienkim wiertłem. Otwory pozostałe po starym mocowaniu trzeba wypełnić masą szpachlową i zabarwić ją na zbliżony do płyty kolor.
2. Wypełnienie ubytku płytką stożkową
W przypadku zawiasów puszkowych konieczny jest otwór do osadzenia takiego zawiasu. Proste przesunięcie nie wchodzi zatem w rachubę. Do wypełnienia ubytku materiału przed ponownym osadzeniem zawiasu, można wykorzystać płytkę stożkową (taką samą, jak do wypełniania otworów po sękach).
- Wywiercić wiertłem Forstnera (specjalne wiertło do wiercenia dokładnych otworów ślepych o gładkich krawędziach) otwór o średnicy płytki-korka.
- Przy pomocy kleju do drewna umocować korek w otworze i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
- Na wypełnionej powierzchni płyty można teraz wywiercić otwory do osadzenia zawiasu, a następnie przymocować go wkrętami.
3. Zastosowanie drewnianego kołka lub nowych wkrętów w naprawie zawiasów
Jeżeli wyłamany wkręt nie uszkodził znacząco otworu, można go wypełnić zwykłym drewnianym, walcowym kołkiem.
- Otwór należy rozwiercić wiertłem o średnicy większej niż istniejący otwór. Należy zwracać uwagę na głębokość wiercenia, aby nie wykonać otworu na wylot.
- Odpowiedniej wielkości kołek należy posmarować klejem do drewna i umieścić w otworze.
- Po stwardnieniu kleju kołek należy przyciąć równo z powierzchnią płyty i wygładzić papierem ściernym.
- Zawias można przymocować ponownie. Mocowanie będzie pewne i trwałe.
Poluzowanie albo wyrwanie zawiasu mogło nastąpić na skutek użycia zbyt krótkich wkrętów. Jeżeli nie nastąpiło uszkodzenie otworów i płyty, można spróbować zamocować zawias na nowo nieco dłuższymi wkrętami. Należy przy tym uważać, aby zbyt długie wkręty nie przeszły na drugą stronę płyty.
4. Wypełnienie uszkodzonego otworu od zawiasów
Inną metodą, chociaż mniej trwałą od zamocowania kołka, jest wypełnienie uszkodzonego otworu mieszaniną trocin i kleju do drewna. Nawiasem mówiąc, płyty wiórowe powstają z podobnej mieszanki.
- Trociny drzewne trzeba wymieszać z klejem i napełnić mieszanką otwór.
- Po wyschnięciu kleju można zawias przymocować na nowo.
5. Rekonstrukcja uszkodzonego fragmentu płyty po wyrwaniu zawiasu
Wyrwanie zawiasu może czasem pociągnąć za sobą wykruszenie płyty szafki w miejscu mocowania. Chociaż sytuacja wydaje się początkowo beznadziejna, nie należy pochopnie wyrzucać mebla na śmietnik. Nawet znaczne miejscowe uszkodzenie płyty wiórowej można zrekonstruować przy pomocy dwuskładnikowej masy epoksydowej w formie kitu. Ma ona kolor drewna i nadaje się zarówno do drewna twardego i miękkiego, jak i płyt wiórowych i pilśniowych.
- Przygotować potrzebną ilość masy.
- Wymieszać składniki poprzez ugniatanie.
- Masą epoksydową wypełnić ubytki w płycie i wyrównać starannie szpachelką.
- Poczekać do całkowitego stwardnienia masy (według załączonej na opakowaniu instrukcji).
- Wykonać odpowiednie otwory i zamocować nowymi wkrętami zawias.
6. Użycie nakrętek dwugwintowych w naprawie zawiasów drzwi lub mebli
Bardzo stabilne mocowanie zawiasu można osiągnąć poprzez użycie specjalnych nakrętek dwugwintowych, nazywanych mufami do drewna. Zakończenie imbusowe umożliwia wkręcenie mufy w drewno albo w płytę. Wewnątrz znajduje się gwint metryczny.
- Uszkodzony otwór po wyrwaniu zawiasu rozwiercić odpowiednio do średnicy mufy.
- Wkręcić mufę kluczem imbusowym.
- Zawias przymocować śrubami metrycznymi wkręconymi w wewnętrzny gwint muf.
- Należy zwracać uwagę na dokładnie prostopadłe wkręcanie mufy. W przeciwieństwie do zwykłego wkrętu do drewna korekta kierunku wkręcania śruby jest niemożliwa.
Przeczytaj również: Jak odnawiać meble fornirowane? Instrukcja i wybór farby
Komentarze