Jak wymienić termostat w kaloryferze?

Podczas gdy przeciętny kaloryfer posiada żywotność co najmniej 25 lat, to poszczególne elementy urządzenia wykazują oznaki zużycia często znacznie wcześniej. Dotyczy to również grzejnikowego termostatu, który pozwala ustawić wysokość temperatury, do której ma być ogrzane pomieszczenie.

Wymiana termostatu w grzejniku
Wymiana termostatu w grzejniku

Wymiana termostatu w kaloryferze 

Powodów niezbędnej wymiany termostatu może być wiele. Może stary regulator doznał uszkodzenia i źle działa, albo może chcecie po prostu zamiast starego analogowego zainstalować termostat programowalny i w ten sposób ograniczyć koszty ogrzewania. Poza tym mocno przestarzały już termostat powinno się wymienić, aby nie tracić niepotrzebnie cennej energii.

Zwykle można taki regulator ogrzewania bez problemu wymienić we własnym zakresie, bez angażowania jakiegoś drogiego fachowca. Dla uspokojenia podejrzliwych majsterkowiczów, którzy widzą już oczami wyobraźni powódź w mieszkaniu albo boją się poparzenia gorącą wodą trzeba dodać, że chodzi w tym wypadku tylko o wymianę głowicy termostatu. Zawór pozostaje ciągle na swoim miejscu.

Oczywiście, może się czasem zdarzyć konieczność wymiany zaworu. W takim wypadku trzeba niestety wypuścić wodę z instalacji centralnego ogrzewania.

Jak dobrać termostat do kaloryfera?

Nie każdy termostat pasuje do każdego kaloryfera. Budowa jest wprawdzie znormalizowana, ale zwłaszcza w przypadku starych urządzeń mogą zdarzyć się odchyłki. Najprościej jest zabrać ze sobą do sklepu wymontowaną głowicę i tam dobrać odpowiednią nową. Można też wykonać pomiary, zanotować dane producenta i dopasować właściwy model.

Jeśli chcecie albo musicie wymienić stary termostat w kaloryferze, trzeba się najpierw zastanowić, co ten nowy regulator powinien robić. Istnieją liczne rozmaite termostaty: od ustawianych ręcznie, przez programowalne, z pomocą których można odpowiednią temperaturę uzyskać na życzenie na określoną godzinę, do sterowanych radiowo i przez smartfona. Regulację temperatury w pomieszczeniach można więc prowadzić zdalnie. Ceny termostatów są również bardzo różne, jednak korzyści wynikające z optymalizacji zużycia energii cieplnej uzasadniają taki wydatek.

Termostat grzejnikowy pozwala ustawić wysokość temperatury, do której ma być ogrzane pomieszczenie.
Termostat grzejnikowy pozwala ustawić wysokość temperatury, do której ma być ogrzane pomieszczenie.

Jak wymienić głowicę termostatu przy grzejniku?

1. Termostat standardowy - wymiana

Mocowanie głowicy termostatu na grzejniku może się w detalach różnić, ale zasadniczo wymiana sprowadza się do następujących działań:

  • Należy nastawić termostat na najwyższy poziom, zwykle chodzi o pozycję 5 albo 7.
  • Teraz trzeba odkręcić nakrętkę mocującą. W niektórych modelach może wystąpić pierścień gwintowany.
  • Zdjąć głowicę termostatu.
  • Zamocować nową głowicę, ustawiając ją również na najwyższym poziomie.

Kaloryfer z termostatem jest rzeczą tak oczywistą, że właściwie nie ma potrzeby zastanawiać się, jak to wszystko działa. Ale też nie zaszkodzi krótko wyjaśnić, jak termostat współpracuje z zaworem i jaka tam działa mechanika.

Znajdujący się w grzejniku zawór należy w gruncie rzeczy do termostatu. Po zdjęciu głowicy widoczny jest ruchomy bolec. Poprzez wciskanie tego bolca zmniejsza się przepustowość rury, a tym samym zmniejsza się grzanie kaloryfera. Przekręcając głowicę termostatu na niższe wartości, dociskamy bolec i ograniczamy przepływ gorącej wody.

2. Termostat z głowicą typu „click”

Jest podobnie zbudowany, z tą różnicą, że zamiast nakrętki występuje w nim zatrzask. Aby zdjąć taką głowicę, trzeba ją obróć w lewo do oporu. Przez nacisk ulegną zwolnieniu metalowe chwytaki. Nową głowicę dociska się do zaworu, chwytaki wysuwają się i termostat jest gotowy do pracy.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

W przypadku klasycznych modeli termostatów temperaturę ustawia się ręcznie poprzez przekręcanie głowicy i wsuwanie albo wysuwanie bolca zaworu. Nowoczesne termostaty wyposażone są w elektroniczne czujniki temperatury i wyświetlacze. Można precyzyjnie ustalić, o której godzinie i jaka wartość temperatury powinna zostać w pomieszczeniu osiągnięta. Jednocześnie można ustawić, kiedy ogrzewanie ma być zakończone, względnie kiedy temperatura może spaść. Oszczędza się w ten sposób i energię, i koszty.

Dodatkową zaletą jest możliwość sterowania ogrzewaniem za pomocą smartfonu. Często zdarza się, że domownicy zapominają przed wyjściem z domu wyłączyć ogrzewanie albo je przestawić. Zdalne sterowanie daje komfort powrotu do ogrzanego w odpowiednim czasie mieszkania.

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.