Jak wybrać dom tani w budowie?

Koszt budowy domu jest zależny od wielu czynników. Znaczenie ma zarówno technologia budowy, zastosowane materiały, typ projektu domu, jak i sposób organizacji budowy. Główna zasada przy ocenie kosztu budowy domu jest taka, że im budynek jest mniejszy i prostszy w konstrukcji, tym jest tańszy w realizacji.

Koszt budowy domu to główne kryterium, jakim kierują się inwestorzy przy wyborze projektu domu. Istotna jest jednak nie tylko cena realizacji, ale także koszt późniejszej eksploatacji, które zależą od stopnia skomplikowania i powierzchni bryły domu. Poprzez wybór odpowiedniego projektu możemy obniżyć nie tylko cenę budowy, ale także rachunki za energię. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, szukając projektu taniego domu?

Bryła budynku

Koszt budowy domu jest zależny przede wszystkim od bryły domu. Tańszy w realizacji i późniejszej eksploatacji będzie projekt domu o zwartej bryle zaplanowanej na rzucie prostokąta. Jest to istotne, ponieważ w zwartej bryle o prostej konstrukcji ograniczone jest powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Istotne jest, by dom nie zawierał zbyt wielu elementów architektonicznych urozmaicających formę, na przykład wykuszy, lukarn, balkonów, ponieważ mostki termiczne powstają głównie w miejscach załamań konstrukcji. Należy zatem pamiętać, że przy prostych ścianach o ograniczonej liczbie styków różnych materiałów będzie mniejsze ryzyko strat ciepła. Zaletą prostej konstrukcji jest również to, że są tańsze i łatwiejsze w budowie.

Koszt realizacji projektu jest w głównej mierze zależny od wielkości budynku. Im większą ma powierzchnię, tym więcej musimy użyć materiałów. Możemy jednak zmniejszyć koszty eksploatacji. Dobrym sposobem będzie ogrzewanie jedynie strefy mieszkalnej domu, wyłączając z niej pomieszczenia pomocnicze. Pomieszczenia niewymagające ogrzewania powinny znajdować się w osobnej części budynku, najlepiej po stronie północnej. Konieczne będzie odpowiednie ocieplenie ścian pomiędzy obiema częściami, aby ograniczyć straty ciepła.

Kształt dachu

Droższy i bardziej skomplikowany w budowie będzie dach wielospadowy, a także taki, który zawiera lukarny. Na załamaniach połaci mogą powstać miejsca, przez które ucieka ciepło. Trudniejsza konstrukcja wymaga także zastosowania skomplikowanych obróbek i większych strat materiałów zastosowanych na pokrycie dachu.

Aby ograniczyć koszty budowy, należy szukać domu z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia wynoszącym 30–45 stopni. Wybierając taki dach, będziemy mogli zaoszczędzić na materiałach oraz kosztach robocizny.

Pod względem ekonomiczności najlepiej przedstawiają się domy parterowe z poddaszem użytkowym, bowiem charakteryzują się zwartą bryłą i mniejszą powierzchnią ścian zewnętrznych. Mniejszy będzie zatem koszt fundamentów oraz dachu.

Brak podpiwniczenia

Współcześnie coraz rzadziej buduje się domy z piwnicą, ponieważ może ona podnieść koszt budowy domu nawet o 20%. Trudne to będzie jednak w przypadku małej działki, gdzie będzie brakowało miejsca na dodatkowe pomieszczenia gospodarcze czy magazynowe. W tym przypadku piwnica może okazać się konieczna. Na niewysoki koszt budowy piwnicy możemy liczyć w przypadku działki ze spadkiem, gdzie nachylenie daje naturalne warunki do zrealizowania podpiwniczenia.

Garaż w bryle domu

Tańsza od wolno stojącego będzie budowa garażu w bryle budynku. Sytuując garaż przy domu, oszczędzimy na kosztach budowy i utrzymania. Najlepiej, jeśli garaż będzie wpisany w bryłę i przykrywać go będzie dach wieńczący także część mieszkalną. W takim przypadku mniej wydamy nie tylko na materiały na ściany zewnętrzne, ale także na pokrycie dachu.

Materiały budowlane

Wybór odpowiedniego projektu to połowa sukcesu. Ważne jest także solidne, staranne wykonanie oraz zakup materiałów dobrej jakości. Tylko takie zapewnią trwałość domu i właściwą izolację cieplną. Lepiej wydać nieco więcej na materiały do budowy domu, lecz później cieszyć się komfortem cieplnym, niż oszczędzać podczas budowy domu na materiałach i po kilku lat dodatkowo docieplać dom.

Komentarze