Tania budowa domu z kosztorysem
Kosztorys budowlany można sporządzić samodzielnie lub zlecić jego wykonane profesjonaliście. Jednak na drugą opcję decydują się tylko nieliczni ze względu na stosunkowo wysoki koszt przygotowania takiego dokumentu. Często jest to duży błąd, ponieważ niewiele osób posiada na tyle szeroką wiedzę i rozeznanie w rynku budowlanym, aby kosztorys sporządzić poprawnie. Dlatego w dzisiejszym zestawieniu prezentujemy Państwu projekty domów, do których kosztorys dołączany jest bezpłatnie.
O korzyściach budowy domu z kosztorysem pisaliśmy niejednokrotnie. Podstawową zaletą jest duża oszczędność, zarówno na materiałach budowlanych, jak i realizacji prac. Ponadto kosztorys jest niezbędny, aby móc uzyskać kredyt na budowę domu. Kosztorys poprawnie sporządzony pozwoli także na terminowe wypłaty transz kredytu przez bank oraz na zachowanie marginesu finansowego na nieprzewidziane sytuacje na budowie. Warto pamiętać, aby przygotowując kosztorys budowlany uwzględnić 10 proc. margines błędu. Zawsze lepiej lekko przeszacować koszty, niż dokonać niedoszacowania.
Kosztorys poprawnie sporządzony pozwoli także na terminowe wypłaty transz kredytu przez bank oraz na zachowanie marginesu finansowego na nieprzewidziane sytuacje na budowie.
W przypadku, gdy staramy się o kredyt na budowę domu, kosztorys musi posiadać podział na konkretne części użytkowe obiektu. Dla jednego budynku powinniśmy także określić osobne części kosztorysowe dla instalacji w domu (wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej). Ten etap jest szczególnie trudny w realizacji przez osobę, która nie jest fachowcem. To kolejny powód do tego, aby zdecydować się na zakup projektu domu, do którego dołączany jest kosztorys. W ofercie firmy Tooba.pl takich projektów są setki, więc każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Warto również bezpośrednio skontaktować się z pracownikami takiej firmy, aby podpowiedzieli, czy oferowany kosztorys uwzględnia aktualne stawki oraz jakie części zawiera. Taka porada nic nie kosztuje, a może bardzo pomóc w oszczędnościach na budowie.
Projekt domu Heliotrop (164,6 m²)
Elegancki i bardzo efektowny projekt domu z pięknymi wykuszami i lukarnami. Bryła budynku jest dość skomplikowana, dlatego w celu zmniejszenia kosztów budowy, architekci zaproponowali prosty dach dwuspadowy. Dodatkowo w projekcie zaplanowano 4 balkony, po jednym na każdej stronie budynku.
Wnętrze domu jest szczególnie klimatyczne. Szczególnie zaprojektowany w salonie i kuchni wykusz nadają aranżacji przytulnego i sielskiego charakteru. Poddasze domu – mimo o wiele prostszej konstrukcji, również jest niebanalne. Dużym atutem są tutaj wspomniane już 4 balkony, które rozlokowane są w taki sposób, by każdy z pokoi posiadał do nich bezpośredni dostęp. Na uwagę zasługuje również piękna i duża sypialnia główna na poddaszu z prywatną garderobą i łazienką.
Projekt domu Latina (131,67 m²)
Propozycja nieco mniejszego i o wiele prostszego projektu domu. Dzięki braku skomplikowań w bryle czy dachu, dom według tego projektu będzie tani w budowie. Co więcej, będzie mogła w nim zamieszkać nawet 6-osobowa rodzina. Na uwagę zasługuje tutaj także układ funkcjonalny, o czym piszemy poniżej.
Parter zaplanowano w tradycyjnym stylu. W przeciwieństwie do większości projektów domów, w tym kuchnia została ujęta jako całkowicie odrębne pomieszczenie, niepołączone z salonem. Pomiędzy kuchnią a salonem znajduje się dodatkowo łazienka. W salonie natomiast architekt wygospodarował miejsce na strefę jadalnianą i wypoczynkową. Jest tutaj także klimatyczny kominek oraz w części przeszklona ściana od strony ogrodu.
Na poddaszu natomiast zaprojektowano 4 bardzo duże sypialnie, które z powodzeniem można przerobić na większą liczbę pokoi. W centralnym punkcie znajduje się także ogólnodostępna łazienka.
Projekt domu Peronia (137,91 m²)
Klasyczny, komfortowy dom parterowy z poddaszem użytkowym, bez zbędnych elementów, które mogłyby podwyższyć koszty budowy. W domu zrealizowanym według tego projektu może zamieszkać 4-osobowa rodzina. W powyższym projekcie na uwagę z pewnością zasługuje projekt elewacji z kamienia oraz piękne przeszklenia, które nadają budynkowi nowoczesnego charakteru. Przeszklenia dodatkowo doświetlają i powiększają optycznie wnętrza.
Układ domu jest wyraźnie podzielony na 3 strefy, na które składają się strefa dzienna, nocna i gospodarcza. Strefa dzienna znajduje się oczywiście na parterze, a tworzy ją piękny salon z kominkiem, jadalnią i otwartą kuchnią ze spiżarnią. Stosując tutaj ściankę działową, można zaaranżować kuchnię jako oddzielne pomieszczenia. Na poddaszu natomiast w całości zaplanowano strefę nocną. Znajdziemy tutaj 3 ustawne sypialnie, gdzie każda posiada wyjście na balkon, a 2 z nich dodatkowo wyposażone są w garderoby. Sypialnia główna posiada ponadto prywatną łazienkę.
W projekcie znajduje się także strych nieużytkowy, który po adaptacji można przeznaczyć na dodatkową sypialnię lub gabinet.
Projekt domu Promyk (87,5 m²)
Nieduży i zarazem przeznaczony dla 4-osobowej rodziny projekt domu parterowego. Projekt dostępny jest na stronie Tooba.pl zarówno w wersji szkieletowej, jak i murowanej. Dzięki prostej bryle na planie prostokąta dom będzie tani w budowie. Oszczędności poczynimy także na budowie dachu dwuspadowego. Mimo braku skomplikowania w tym projekcie, nie jest on do końca minimalistyczny. Front domu ozdabia bowiem trójkątne zadaszenie, które podtrzymują eleganckie słupy.
Wewnątrz projekt jest bardzo przytulny. Z holu głównego mamy dostęp do wszystkich pomieszczeń oraz garażu. Po lewej stronie hol połączony jest z dużym salonem, gdzie znajduje się także jadalnia. Kuchnia w tym projekcie zabudowana jest w kształcie litery U. Opisane wnętrza doskonale doświetlają przeszklone drzwi prowadzące na taras.
Projekt domu Wanad (165,29 m²)
Propozycja dla osób, które szukają projektu domu na wąską działkę. Dom według tego projektu jest również stosunkowo niedrogi w budowie, dzięki prostej konstrukcji. Ta jednak urozmaicona jest w taki sposób, że cała bryła wygląda nowocześnie i niebanalnie. Jednym z takich elementów wzbogacających wygląd budynku, jest lukarna z balkonem, która umieszczona jest tuż nad wykuszem.
Projekt z powyższego zdjęcia jest także bardzo rozsądnie rozplanowany wewnątrz. Na parterze znajdziemy otwarte przestrzenie, gdzie zaplanowano salon połączony z jadalnią i częściowo z kuchnią. Nieformalną granicą pomiędzy kuchnią a salonem jest nowoczesna kuchenna wyspa. Poddasze natomiast w całości przeznaczono na strefę nocną. Znajdziemy tutaj 4 sypialnie, w tym sypialnię główną o pokaźnych rozmiarach, do której doprojektowana jest także prywatna garderoba i łazienka.
Projekt domu Arnaldo (112 m²)
Projekt domu przywodzący na myśl dawną architekturę dworków szlacheckich. Jednak nie ma tutaj zbędnego przepychu – styl budynku bardziej zmierza w stronę wiejskiego, klasycznego uroku. Dom zaplanowano właściwie w całości na jednym poziomie. Poddasze stanowi strych, który można zaadaptować na dodatkowy pokój sypialny lub biuro.
Komunikacja wewnątrz domu jest bardzo rozsądnie rozplanowana. Wszystkie pokoje są bardzo ustawne i mają swobodny dostęp do pozostałych części domu. Na uwagę szczególnie zasługuje zaplanowana w tym projekcie kuchnia, którą usytuowano w wykuszu. Dzięki temu klimat dworkowy widoczny jest nie tylko na zewnątrz budynku. Efekt ten wzmacnia także kominek, który poza funkcją wspomagania ogrzewania, stanowi nieformalną granicę między salonem i częściowo otwartą kuchnią.
Projekt domu Tesla (88,39 m²)
Mały, tani w budowie i późniejszym użytkowaniu dom z poddaszem do adaptacji. Wszystkie pomieszczenia zostały tutaj zlokalizowane na parterze, jednak do dyspozycji przyszłych właścicieli jest również powierzchnia na poddaszu, gdzie można zaplanować np. strefę nocną.
Strefa dzienna w tym projekcie jest bardzo dobrze doświetlona i zarazem przytulna. Takiego wrażenia nadaje choćby zaplanowany kominek. Salon jest tutaj otwarty na kuchnię i jadalnię. Po przeciwnej stronie domu zlokalizowano strefę nocną. Znajdziemy tutaj 3 sypialnie oraz dużą łazienkę, w której możemy zaplanować także pralnię. W tym niewielkim domu z powodzeniem mogą zamieszkać 4 osoby.
Projekt domu Emma 2 (102,6 m²)
Projekt domu, który będzie łatwy i tani w realizacji, to kolejna pozycja w naszym zestawieniu. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni architektowi udało się funkcjonalnie rozplanować układ wnętrz. Jest on nowoczesny, co potwierdza choćby fakt likwidacji długich ciągów komunikacyjnych.
Po wejściu do domu najpierw znajdziemy się w otwartym na ogród salonie. Do niego przylega półotwarta kuchnia. Strefa dzienna została oddzielona od nocnej małym korytarzem, wokół którego zaplanowano 3 sypialnie i rodzinną łazienkę. W sypialni głównej – podobnie jak w salonie – znajdują się przeszklone drzwi przez które bezpośrednio wyjdziemy na przestronny taras.
Projekt domu Dżin (144,45 m²)
Piękny domek parterowy z poddaszem użytkowym i garażem w bryle budynku. Projekt z powyższego zdjęcia urzeka urokiem i przytulnym charakterem. Dzięki prostej bryle dom wybudujemy tanio i stosunkowo szybko. Niedrogie będzie również późniejsze utrzymanie budynku, m.in. dzięki temu, że zaplanowano tutaj dach dwuspadowy bez zbędnych załamań, które mogłyby być miejscem ucieczki ciepła.
Niewątpliwym atutem tego projektu są bardzo funkcjonalne wnętrza, które można zaaranżować na wiele sposobów. Całe poddasze przeznaczono tutaj na prywatną strefę nocną, gdzie znajdziemy 3 duże sypialnie i łazienkę. Parter natomiast to strefa dzienna oraz częściowo gościnna. Znajdziemy tutaj bowiem dodatkowy pokój, który można zaaranżować na sypialnię dla gości lub domowe biuro.
Projekt domu Julek PS (99 m²)
Ostatnia już propozycja projektu domu, do którego kosztorys dołączany jest bezpłatnie. Projekt tani w realizacji, dzięki braku niepotrzebnych detali. Bryła jest tutaj bowiem osadzona na planie prostokąta, a dach ma prostą konstrukcję dwuspadową. Projekt tego domu jest idealny dla młodego małżeństwa z dwójką dzieci – znajdziemy tutaj bowiem wystarczają liczbę pomieszczeń, aby każdy mógł mieć swoją prywatną przestrzeń.
Wnętrza podzielone są wyraźnie na dwie strefy: dzienną i nocną. Pierwsza z nich to klimatyczny salon z kominkiem, dodatkowo połączony z jadalnią. Do salonu przylega także kuchnia, która może pozostać pomieszczeniem otwartym lub z pomocą ścianki działowej – odrębną częścią domu. W prawym skrzydle domu z kolei, zaplanowano strefę nocną, na którą składają się 3 ustawne sypialnie, łazienka oraz WC. Obie strefy łączy natomiast korytarz, przez który możemy również przejść do dobudowanego po prawej stronie domu garażu i kotłowni.
Komentarze