Schody zewnętrzne na poddasze

Gdy poddasze nieużytkowe ma zostać zamieszkane, należy je do tego celu dostosować. Na górę trzeba doprowadzić instalacje, pokoje muszą zostać odpowiednio oświetlone i wyposażone, konieczne są też wygodne schody. Jeśli na poddaszu ma powstać samodzielne mieszkanie, schody mogą powstać na zewnątrz budynku.

Schody zewnętrzne prowadzące do sypialni nie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Natomiast jeśli adaptując poddasze, zamierza się utworzyć tam drugie mieszkanie lub pracownię, budowa schodów na zewnątrz budynku może okazać się trafionym pomysłem. W ten sposób zostanie rozwiązany problem z wygospodarowaniem miejsca na schody. W małych domach bywa z tym problem. Nie zawsze udaje się zmieścić schody w holu, czasem na ten cel trzeba przeznaczyć garderobę lub inne pomieszczenie. Budując schody przy zewnętrznej ścianie bocznej, problem zostaje rozwiązany bez dokonywania zmian na parterze i utraty funkcjonalności części pomieszczeń.

Jeśli u góry ma zostać wydzielone drugie mieszkanie, budowa schodów zewnętrznych może okazać się najlepszym rozwiązaniem
Jeśli u góry ma zostać wydzielone drugie mieszkanie, budowa schodów zewnętrznych może okazać się najlepszym rozwiązaniem

Wygodne schody zewnętrzne

Budowa schodów zewnętrznych zazwyczaj nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Najczęściej są od niej oddylatowane. Ponieważ nie zostaną ograniczone niewielką przestrzenią holu czy innego wnętrza, mogą zostać zaprojektowane jako znacznie wygodniejsze; posiadać niższe i szersze stopnie.

Budowa schodów przy zewnętrznej ścianie bocznej stanowi dobre rozwiązanie w małych domach z dwoma mieszkanimi lub z pracownią na piętrze.  

Pomysł na dom dwurodzinny

Kolejna zaleta schodów zewnętrznych prowadzących na poddasze jest związana ze wzajemnym oddzieleniem poszczególnych kondygnacji. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy u góry ma powstać drugie mieszkanie. Dzięki temu obydwie rodziny będą blisko siebie, ale zachowają prywatność w niezależnych lokalach. Aby dostać się z jednego mieszkania do drugiego, będzie trzeba wyjść na zewnątrz. Takie odseparowanie lokali sprzyja zachowaniu intymności. Dzięki zewnętrznemu usytuowaniu schodów, w trakcie budowy na parterze uniknie się też całego zamieszania i bałaganu związanego z prowadzeniem prac.

Budując schody na zewnątrz domu, nie trzeba dokonywać zmian w układzie pomieszczeń na parterze i tracić funkcjonalności części z nich.

Zgłoszenie lub pozwolenie

Dostawienie do domu schodów zewnętrznych jest traktowane jak przebudowa. Może być realizowane na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. To drugie jest konieczne, jeśli obszar oddziaływania domu jednorodzinnego wykracza poza działkę. Jeśli nie – wystarczy zgłoszenie. W obydwóch przypadkach konieczny jest projekt przebudowy.

Komentarze

  • fake tytuł 2023-10-07T12:18:45.236Z

    dno i wodorosty

    • Zły klient 2018-10-25T11:35:19Z

      Przeczytałem cały artykuł na stronie JAKBUDOWC, lecz nie znalazłem ŻADNYCH informacji jak tego dokonać. Dziwna strona.