Schody ozdobą wnętrza

Schody stanowią nie tylko połączenie między kondygnacją parteru i poddasza czy piętra, ale są także ozdobą domu. Muszą pasować do wnętrza, osobowości i upodobań właścicieli domu. Wybierając je, trzeba zwrócić uwagę zarówno na ich funkcjonalność, by każdy członek rodziny mógł wygodnie z nich korzystać, jak i na wygląd, który będzie podkreślał charakter domu.

Budując dom od zera, pole możliwości jest nieograniczone poza pewnymi wytycznymi projektu. Adaptując poddasze domu jednorodzinnego w późniejszym czasie, możemy się spotkać z pewnego rodzaju ograniczeniami – zarówno wymiarowymi, jak i materiałowymi. W praktyce rodzaj wykończenia jest sprawą drugorzędną. Decyzje priorytetowe to kształt schodów i materiał budulcowy. Kształt schodów wiąże się z wielkością przestrzeni, jaką będą zajmować, oraz ze stopniem ingerencji w konstrukcje więźby dachowej (szczególnie w przypadku adaptacji poddasza).

Czas wykonania

Różnice materiałowe są już mniej radykalne. Weźmy na przykład pod uwagę czas wykonania. Na schody drewniane czeka się kilka tygodni, ale po dokonaniu montażu od razu można z nich korzystać. Alternatywne schody żelbetowe wylewa się już na etapie konstruowania stropów, ale zanim będzie można po nich chodzić, trzeba czekać, aż dojrzeje beton. Pozostaje też kwestia wykończenia, gdyż przecież surowy beton stanowi wątpliwą ozdobę domu, nawet w dobie minimalistycznych i skrajnych upodobań. Warto wiedzieć, że nie tylko schody drewniane, ale i betonowe mogą być wykonane z elementów prefabrykowanych, które stosunkowo łatwo montuje się na miejscu. Przewagą schodów betonowych jest fakt, że można z nich korzystać już na etapie budowy i są wygodnym łącznikiem dla ekipy budowlanej.

Koszt wykonania schodów

Decyzji nie ułatwi nam też wycena poszczególnych opcji. Okazuje się bowiem, że różnice cenowe są często nieznaczne, a czasami żadne. Orientacyjnie można powiedzieć, że cena schodów betonowych wylewanych za jedną kondygnację wynosi zazwyczaj około 2 000 zł. Często cena znacznie się obniża, kiedy wykonują je pracownicy z zatrudnionej przez nas do budowy domu ekipy. Schody drewniane wcale nie są tańsze. Przykładowo proste schody o konstrukcji drewnianej kosztują od 350 do 500 zł za jeden stopień i podobnie, gdy drewnem chcemy wykończyć beton. Innowacją wśród produktów popularnych na rynku mieszkalnym są schody metalowe. Tu koszt kształtuje się w granicach ok. 400 zł za stopień. Podsumowując, schody wylewane wydają się być nieco korzystniejsze, z tym że nie wolno zapominać o kosztach wykończenia.

Schody drewniane a żelbetowe

Podstawową zaletą schodów drewnianych jest ich elastyczność. Dają większą możliwość manewru niż schody żelbetowe, które trzeba uwzględnić w projekcie od samego początku. Schody z betonu są za to trwalsze i ognioodporne, co jest niewątpliwą zaletą. Ich masywność będzie natomiast wadą w niedużych pomieszczeniach, gdzie taka konstrukcja tylko zabierze

dużo miejsca.

Ponadto jest naturalną cechą drewna, że po kilku latach zacznie skrzypieć i nie dla każdego z nas będzie to urocze. Drewno wymaga też regularnej konserwacji. Analogicznie betonowe schody wprawdzie nie skrzypią, ale jeśli idąc po najmniejszej linii oporu, pokryjemy je wyłącznie tynkiem, również będą niekorzystnie rezonować dźwięki, ponieważ ich konstrukcja w odróżnieniu od schodów drewnianych jest połączona ze szkieletem domu. Problem ten minimalizujemy, kiedy pokrywamy stopnie np. wykładziną.

Usytuowanie schodów

Wybierając schody żelbetowe, musimy naprawdę dobrze przemyśleć ich usytuowanie. Pod względem wykończenia to wdzięczny materiał, który daje mnóstwo możliwości, ale usytuowanie jest raczej niezmienne. Podstawowe dwa warianty są następujące. Możemy zlokalizować je w obrębie strefy dziennej na terenie salonu, wówczas pełnią rolę bardzo reprezentatywną. Tu wyśmienicie nadają się eleganckie i efektowne modele schodów. Częściej decydują względy praktyczne i inwestorzy postanawiają umieścić schody w strefie wejściowej. A taki układ zapewnia dużą prywatność i dobrze nadaje się w sytuacji, gdy planujemy zorganizować na poddaszu lub piętrze osobne mieszkanie. Jeszcze wygodniejszy pod tym względem jest trzeci wariant – wprost idealny, kiedy planujemy wynająć obcym osobom górną kondygnację. Otóż równie dobrze można wybudować schody na piętro lub poddasze na zewnątrz domu. Dość rzadko stosuje się tę metodę, ma ona jednak bardzo dużo zalet. W żaden sposób nie narusza konstrukcji domu, a schody mogą mieć całkowicie dowolną formę.

Komentarze