Jak zagospodarować wąski ogród?

Odległość między domem a ogrodzeniem nierzadko wynosi zaledwie trzy – cztery metry. To niewiele, co jednak nie oznacza, że na tak ograniczonej przestrzeni nie można urządzić funkcjonalnego zakątka. Przydatnego, wygodnego i dobrze zorganizowanego.

Na małej, wąskiej działce cenny jest każdy metr kwadratowy, szkoda więc, aby wąskie przesmyki dzielące budynek od ogrodzenia pozostawały bezużyteczne. Sposób ich wykorzystania najlepiej zaplanować jeszcze zanim ruszy budowa domu, podczas projektowania zagospodarowania całego terenu. Biorąc pod uwagę kształt działki i jej nasłonecznienie, można funkcjonalnie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych stref. Zależnie od naturalnych uwarunkowań, pas terenu między domem a ogrodzeniem może zostać wykorzystany jako część gospodarcza albo zostać obsadzony roślinami ozdobnymi i pełnić funkcję wypoczynkową, reprezentacyjną.

Na kilku metrach między domem a płotem mogą powstać rabaty warzywne
Na kilku metrach między domem a płotem mogą powstać rabaty warzywne

Zaplecze gospodarcze

Wąski pas ogrodu między domem a płotem jest dobrym miejscem na zaplecze gospodarcze. Zwłaszcza wówczas, gdy ściana budynku nie posiada okien i drzwi. Jeśli z drugiej strony przestrzeń ogrodowa zostanie zamknięta za pomocą szczelnego ogrodzenia, powstanie idealne miejsce na sprzęty do pielęgnacji ogrodu i pozostałe elementy gospodarcze. W tak wydzielonym zakątku można umieścić narzędzia, kompostownik, zbiornik na deszczówkę oraz wiatę na drewno. Przy bocznej ścianie domu powstanie w ten sposób zaplecze gospodarcze, dzięki czemu pozostała część ogrodu będzie mogła zostać wykorzystana na inne cele.

Sposób zagospodarowania pasa ziemi między domem a ogrodzeniem najlepiej zaplanować jeszcze zanim ruszy budowa domu, podczas projektowania zagospodarowania całego terenu.

Wąski pas działki może też zostać obsadzony roślinami ozdobnymi, będzie wówczas prezentować się nie mniej efektownie niż pozostałe części działki. Trzy – cztery metry to wystarczająca przestrzeń, aby ustawić stół z krzesłami. Przyjemny klimat w tym miejscu zapewnią umiejętnie dobrane rośliny. Dobrym pomysłem jest ustawienie porośniętej pnączami pergoli, która zagwarantuje prywatność, tworząc dodatkową przegrodę.

Wąski ogródek dobrze zaplanowany

Dobry sposób na wykorzystanie mocno ograniczonej przestrzeni polega na wydzieleniu przy ogrodzeniu podwyższonej rabaty (także warzywnej) lub kilku rabat różnej wysokości. Wybierając rośliny, należy przede wszystkim kierować się ich wymaganiami i dobierać je zgodnie ze stopniem nasłonecznienia oraz wilgotnością, jakie panują w danym miejscu. W wąskim przesmyku dobrze sprawdzają się pnącza, a także rośliny, które nie rozrastają się w sposób niekontrolowany. Podłoże natomiast warto obsadzić roślinami zadarniającymi, które pięknie dopełnią całość.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.