Pnącza zacieniające taras

Latem w ciepłe, słoneczne dni taras może być doskonałym miejscem, które przemieni się w salon na świeżym powietrzu. Osłonięty przed słońcem i wzbogacony pięknymi, kwitnącymi roślinami stanie się przyjemnym, owianym chłodem, otwartym pomieszczeniem. Pnącza stanowiące naturalny parawan nie tylko zapewnią cień, ale także będą pełniły funkcję dekoracyjną.

Pnącza to rośliny o długiej, wiotkiej łodydze, które dostosowują się do kształtu podpory, wspinając się po niej. Dzięki szybkiemu wzrostowi mogą stworzyć w krótkim czasie naturalny parawan osłaniający taras. Rośliny pnące się po drewnianych trejażach czy pergolach ochronią nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, dając przyjemny chłód latem, ale także osłonią przed silnym wiatrem, spalinami czy kurzem z ulicy. Dzięki szybkiemu wzrostowi idealnie nadają się do tworzenia zielonych ścian zabezpieczających przed wzrokiem sąsiadów, dlatego sprawdzą się jako żywopłoty porastające siatkę lub drewniany płot. Piękny efekt można uzyskać

poprzez szybki rozrost pięknych kwiatów, ozdobnych owoców oraz liści o ciekawych, różnorodnych kształtach. Taka naturalna, zielona ściana utworzy zakątek, który stanie się azylem na świeżym powietrzu. Rośliny pnące otulające dom zapewnią latem przyjemny chłód, gdyż roślinne pokrycie nie nagrzewa się tak intensywnie jak mur. Poza tym warstwa pnączy stworzy bezpieczne schronienie dla ptaków, które obudzą nas wesołym śpiewem, a także zjedzą szkodniki w ogrodzie.

Pnącza jako osłona mniej atrakcyjnej części ogrodu

Istnieje wiele gatunków pnączy. Ich rodzaj zależy od miejsca porastania i warunków występowania. Roślinę dobieramy w zależności od miejsca posadzenia oraz tego, jak szybko chcemy uzyskać naturalną osłonę. Pnącza będą dobrze wyglądały nie tylko jako osłona tarasu, ale także jako przykrycie nieefektownych budynków, czyli magazynów, szop czy śmietników. W naszych warunkach występują zarówno pnącza wieloletnie, jak i jednoroczne. W miejscach nasłonecznionych lub wietrznych warto posadzić pnącza mrozoodporne. Jeśli rośliny mają stanowić ozdobną ścianę na tarasie, pięknie będą wyglądały pnącza kwitnące lub z liśćmi zmieniającymi barwę jesienią. Pnącza mające stanowić przykrycie dla nieefektownych zabudowań powinny być samoczepne, by mogły wspinać się po ścianach. W przypadku gdy mają stanowić żywopłot, lepiej wybrać pnącza mało ekspansywne, by nie trzeba było ich często przycinać i formować.

Stelaże wspierające pnącza

Pergole czy trejaże oplecione przez rośliny pnące utworzą ażurową osłonę dla tarasu stanowiącego latem miejsce wypoczynku i spotkań w gronie znajomych. Pergola pełni funkcję zadaszenia o drewnianej, kratowanej konstrukcji stanowiącej stelaż dla łodyg ją oplatających. Będzie ona dawała nieregularny cień na tarasie. Konstrukcja trejażu natomiast może być wykonana z drewna czy żelaza. Dobrze ją przymocować do ściany domu lub umocować do posadzki tarasu. Stojące obok skrzynki z kwiatami będą stanowiły jej uzupełnienie. Należy pamiętać, że duże rośliny pnące są bardzo ciężkie (niektóre ważą nawet 3 tony), dlatego konstrukcja podpory musi być stabilna i wytrzymała. Rodzaj pnączy powinien być także dobrany do wielkości podpory. Warto tak dobrać gatunek rośliny, by nie zdominowała konstrukcji podpory, gdyż powinny one łącznie tworzyć ciekawe, uzupełniające się zestawienie.

Pielęgnacja roślin pnących

Każde rośliny pnące należy regularnie przycinać. Warto zwrócić uwagę na to, by pnącza nie oplatały rynien, przewodów energetycznych czy linii telefonicznych, gdyż pod wpływem ciężaru mogą je zerwać. Pnącza nie powinny także porastać dachu, gdyż ich pędy mogłyby zniekształcać dachówki, zaś zimą zatrzymywać śnieg na połaciach dachowych. Rośliny porastające uszkodzoną elewację mogą wrastać w szczeliny i je rozsadzać.

Większość roślin pnących nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Podłoże musi być przede wszystkim bogate w składniki odżywcze i nie może być za suche. Przy tarasach umieszczonych od południa warto posadzić pnącza zrzucające liście na zimę, gdyż brak liści umożliwi odpowiednie nasłonecznienie murów domu w tę porę roku. Ekspansywne pnącza wymagają intensywnego podlewania oraz nawożenia. Jeśli w naszym ogrodzie będzie wiele roślin potrzebujących regularnej pielęgnacji, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu nawadniającego, który zminimalizuje nasz wkład pracy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.