Jaki hydrofor wybrać do domu?

Hydrofor to urządzenie stabilizujące ciśnienie w instalacji wodociągowej i ograniczające pracę pompy. Mianem tym określa się tak całe zestawy hydroforowe (z pompą, presostatem lub nanometrem, wyłącznikiem ciśnieniowym i zaworami), jak i same zbiorniki na wodę. Poszczególne urządzenia mogą różnić się od siebie budową i możliwościami przerobowymi. Jednak zasada ich działania pozostaje podobna i sprowadza się do zasilania i poprawy wydajności danej instalacji.

Wybór hydroforu do domu
Gardenshop
Wybór hydroforu do domu

Hydrofory mają bardzo przestronne zastosowanie, bo są niezbędne wszędzie tam, gdzie woda czerpana jest z indywidualnych ujęć. Wykorzystuje się je w domach i ogrodach, które nie mogą być podłączone do ogólnych wodociągów, a także w zakładach przemysłowych, warsztatach, gospodarstwach rolnych, ogródkach działkowych i w wielu innych miejscach. Dokonując wyboru konkretnego modelu hydroforu, uwzględnić należy przede wszystkim pojemność zbiornika. Ważne jest również prawidłowe zestawienie tego urządzenia z pompą oraz dopasowanie jego kształtu do istniejących potrzeb i możliwości montażowych.

Pojemność hydroforu do domu jednorodzinnego

Zbiorniki hydroforowe mają szeroki zakres pojemności, co umożliwia dostosowywanie ich do warunków, w których mają pracować. W mieszkalnictwie jednorodzinnym zaleca się stosować hydrofory o pojemności nie mniejszej niż 100 l. Przy 3-5 osobach zamieszkujących w gospodarstwie domowym optymalną wartością jest 150 l. Wielkość zbiornika należy też dopasować do rozmiarów instalacji wodociągowej domu, ponieważ nie pozostanie to bez znaczenia dla ciśnienia wody płynącej w rurach. Większa pojemność hydroforu podniesie komfort korzystania z urządzeń sanitarnych oraz wydłuży żywotność pompy (pompa będzie uruchamiała się rzadziej).

Hydrofor a pompa

Wydajność pompy w zestawie hydroforowym zawsze musi być większa niż maksymalny spodziewany pobór wody. Wielkość zbiornika dostosowuje się do mocy i wydajności pompy. Słabe i niezbyt wydajne pompy wymagają zastosowania większych zbiorników. Hydrofory mogą współpracować z dwoma rodzajami pomp: zasysającymi i głębinowymi.

Pompy wymienione jako pierwsze zazwyczaj lokalizuje się obok zbiornika, czyli w wybranym pomieszczeniu domu, co ma zarówno plusy, jak i minusy. Wadą z pewnością jest to, że praca pompy może być słyszalna dla domowników.

Natomiast pompy głębinowe sytuuje się w studniach. To urządzenia bardziej wydajne niż ich odpowiedniki zasysające, ale też i droższe w zakupie. Tego rodzaju pompy są konieczne wtedy, gdy woda w studni występuje poniżej 7 m.

Hydrofor - zapewnia stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej
Aquatechnika
Hydrofor - zapewnia stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej

Kształt zbiornika hydroforowego

Hydrofory mają przeważnie kształt cylindryczny i występują jako urządzenia poziome lub pionowe. Duże zbiorniki lokalizuje się najczęściej w podpiwniczonych częściach budynku. Przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu należy zastanowić się, która z wersji (pozioma czy pionowa) będzie bardziej odpowiednia w danym przypadku.

Membrana i filtry – ważne elementy hydroforu

Należy pamiętać, że hydrofory (podobnie co wszystkie inne urządzenia) mogą mieć różną jakość i solidność wykonania. Podczas zakupu szczególnie warto dowiedzieć się o jakość membrany (przepony) znajdującej się we wnętrzu zbiornika. Jest to bowiem element, mający stały i bezpośredni kontakt z wodą i choć jego wymiana jest możliwa, to wiąże się z niedogodnością w postaci braku wody w domowej sieci.

W wielu przypadkach (zwłaszcza przy zanieczyszczonej wodzie w studni) dobrze jest też wyposażyć zestaw hydroforowy w specjalne filtry. Ta dodatkowa ochrona sprawi, że pompa i zawory nie będą się zapychały i cała instalacja będzie działać sprawnie.

Prawidłowy montaż zestawu hydroforowego

Nawet największy zbiornik w zestawieniu z najbardziej wydajną pompą może nie spełnić oczekiwań użytkowników jeśli nie zostanie prawidłowo podłączony do instalacji. Dlatego też montaż zestawów hydroforowych najbezpieczniej jest powierzać fachowcom – najlepiej rekomendowanym przez producenta. Jeśli zaś chodzi o wybór wytwórcy – warto stawiać na firmy gwarantujące serwisowanie (gwarancyjne i pogwarancyjne).

Komentarze

  • Gość 2022-09-22T14:04:46.466Z

    Ale się dużo dowiedziałem!Jednak musi być pseudofachowiec