Komfortowy garaż na dwa samochody

Przepisy określają minimalne wymiary garażu. Podane wielkości mogą jednak okazać się niewystarczające, aby garaż spełnił oczekiwania i był rzeczywiście wygodny w codziennym użytkowaniu.

Wymagane przez przepisy minimalne wymiary jednego stanowiska postojowego to 2,3 x 5 m. Planując budowę garażu dwustanowiskowego, podane wielkości trzeba pomnożyć razy dwa oraz dodać przestrzeń, która zapewni wygodne poruszanie się po pomieszczeniu. Odległość auta od ściany powinna wynosić co najmniej pół metra (pomiędzy samochodami – 0,6 m). Takie rozmiary mogą jednak okazać się niewystarczające. Szerokość auta średniej wielkości to 1,7 m, zliczając wymienione wielkości i porównując je z minimalnymi wymiarami określonymi w przepisach szybko okaże się, że te ostatnie nie gwarantują komfortu korzystania z garażu. A w za małym, niewygodnym garażu problemem będzie sprawne zaparkowanie, niełatwo będzie też wysiąść z auta. Lepiej więc postawić na projekt garażu dwustanowiskowego, w którym z każdej strony zostanie dodanych co najmniej kilkanaście centymetrów. Po takim pomieszczeniu łatwiej będzie poruszać się, wsiadać i wysiadać z samochodu, przenosić zakupy i bagaże. To istotne, zwłaszcza jeśli z garażu będą korzystać rodzice z małymi dziećmi czy osoby niepełnosprawne. Prawdziwy komfort zapewni pomieszczenie, w którym odległość od samochodu do ściany będzie wynosić 1,2 m. Taka odległość zagwarantuje nie tylko wygodne parkowanie i korzystanie z garażu, ale dodatkowo pozwoli na umieszczenie w nim rowerów czy innego sprzętu.

Aby w garażu zmieścił się nieco większy samochód, jego długość powinna wynieść co najmniej 5,5 m. A jeśli na tylnej ścianie miałyby pojawić się półki o szerokości 50 cm, to o tyle trzeba wydłużyć budynek. Jeśli półki miałyby być dostępne bez konieczności wyprowadzania z garażu samochodu - do długości budynku trzeba dodać kolejne 60 cm. Długość garażu z przestrzenią magazynową będzie zatem wynosić około 6,6 m.

Pozostaje jeszcze wysokość garażu. Zgodnie z przepisami jej minimalna wielkość powinna wynosić 2,2 m, z ewentualnymi miejscowymi obniżeniami przy podciągach czy przejściach instalacyjnych do wysokości nie mniejszej niż 1,9 m. W przypadku samochodów osobowych standardowo bramę umieszcza się na wysokości 2,1 - 2,25 m. Ta wielkość może jednak okazać się niewystarczająca dla większych pojazdów. Wówczas trzeba doliczyć dodatkowe 30 - 50 cm. Problem może pojawić się wówczas, gdy np. garaż jest usytuowany w przyziemiu. Trzeba też pamiętać, że bramy uchylne po otwarciu zajmują część otworu wjazdowego. Wysoki samochód nie powinien zahaczyć o otwartą bramę, jeśli jej spód znajdzie się na wysokości 2,1 m. Jednak aby uniknąć ryzyka pojawienia się problemów, można wybrać inny rodzaj bramy - np. rozwieralną. 

Komentarze