Koszty szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków (budowa + eksploatacja)

Porównanie kosztów (dokładne obliczenia) dla budowy szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków! Jeśli budujesz dom na terenie bez dostępu do kanalizacji, musisz liczyć się z koniecznością budowy szamba lub oczyszczalni. Dostępne rozwiązania pozwalają na niedrogą instalację oraz eksploatację, ale które z nich przyniesie nam najwięcej korzyści? Jakie są dokładne koszty budowy i użytkowania szamba oraz przydomowej oczyszczalni? Jakie wymagania musimy spełnić, aby inwestycja była zgodna z przepisami? Sprawdzamy.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - poznaj koszty budowy oraz użytkowania
Ekodren
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - poznaj koszty budowy oraz użytkowania

 

Budowa szamba – formalności/wymagania prawne

Szambo może zostać zbudowane praktycznie na każdym gruncie. Wyjątek mogą stanowić zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego – niekiedy pojawiają się problemy z ich posadowieniem, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki. W takim przypadku możemy zbudować szambo betonowe – jest cięższe i dzięki temu unikniemy ryzyka wypychania ku górze.


Budując szambo, musisz spełnić kilka wymagań prawnych, które są regulowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według wspomnianego dokumentu, szambo musi znajdować się co najmniej 5 metrów od okien i drzwi, 15 metrów od studni oraz 7,5 metra od granicy działki. Na terenach zabudowy jednorodzinnej odległości te mogą być mniejsze, ale trzeba uzyskać zgodę gminy. Niestety wymienione wymagania co do odległości, znacznie ograniczają możliwości realizacji szamba na działce.

Przydomowa oczyszczalnia alternatywą dla szamba - przeczytaj więcej tutaj

Wymagania prawne wobec tradycyjnej oczyszczalni ścieków

Do niedawna najczęściej stosowanym rodzajem oczyszczalni ścieków były oczyszczalnie z drenażem rozsączającym – tego typu oczyszczalnie uznawane są za tradycyjne. Ich działanie polega na wstępnym czyszczeniu ścieków w osadniku gnilnym. Następnie ścieki kierowane są do rur drenażowych znajdujących się w gruncie. Niestety taka oczyszczalnia może powstać wyłącznie na dużej działce, gdzie dodatkowo wody gruntowe nie znajdują się wysoko (min. 1,5 metra poniżej ułożonych w gruncie drenów). Sam grunt powinien być piaszczysty lub ewentualnie piaszczysto-gliniasty.


Przechodząc do kwestii prawnych, zbiornik wstępnego oczyszczania musi być oddalony od ujęcia wody (np. studni) o min. 15 metrów, natomiast rozsączający system drenażowy - min. 30 metrów. W przypadku wykorzystania powierzchniowego złoża filtracyjnego, odległość ta zwiększa się aż do min. 70 metrów!

 

Jakie są wymagania podczas budowania szamba?
Haba
Jakie są wymagania podczas budowania szamba?

 

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna - optymalne rozwiązanie

Ponieważ oczyszczalnia tradycyjna jest trudna w realizacji i trzeba spełnić szereg wymagań, coraz częściej stosuje się oczyszczalnie biologiczne, na które składają się oczyszczalnie ze złożem biologicznym oraz oczyszczalnie z osadem czynnym.

  • Oczyszczalnie ścieków ze złożem biologicznym - w zbiorniku umieszczane jest złoże biologiczne (np. żwir czy tłuczeń). Gdy ścieki zostaną oczyszczone wstępnie w osadniku gnilnym, przesączają się przez złoże. Proces ten sprawia, że pochłaniane są pozostałe zanieczyszczenia przez mikroorganizmy. Ścieki można odprowadzić do rzeki, gruntu czy rowu melioracyjnego – jest to całkowicie bezpieczne dla środowiska. Pozostałe na dnie zbiornika zanieczyszczenia, wracają ponownie do osadnika i co jakiś czas należy je usunąć. Oczyszczalnia ze złożem biologicznym może pracować całkowicie automatycznie - jednak wymaga to zasilania prądem, gdzie zużycie energii plasuje się na poziomie 1-1,5 kWh/dobę.
  • Oczyszczalnie ścieków z osadem czynnym - osad czynny stanowią pływające w zbiorniku mikroorganizmy, które rozwijają się w komorze z zaszczepionym na etapie uruchamiania oczyszczalni bakterii. Powodują one tlenowy rozkład zanieczyszczeń. Aby jednak proces był możliwy, konieczny jest przepływ wymuszany pompą. Taka oczyszczalnia może być w pełni automatyczna, chociaż może generować dość duże koszty. Z tego powodu zwykle oferuje się do oczyszczalni z osadem czynnym regulatory czasowe, które włączają lub wyłączają dmuchawy z tlenem. Oczyszczone ścieki z takiej oczyszczalni mogą być odprowadzone do gruntu lub wód powierzchniowych.

Koszty budowy (i użytkowania) szamba i oczyszczalni ścieków

 

Porównanie kosztów budowy i eksploatacji
Porównanie kosztów budowy i eksploatacji

 

Szamba wydają się bezkonkurencyjne pod względem kupna i montażu (budowy). Zbiornik bezodpływowy o pojemności 10 metrów sześciennych kosztuje ok. 5 tys. zł. Dla porównania, koszt oczyszczalni ścieków to ok. 7 tys. zł, a doliczając do tego koszty instalacji, inwestycja wyniesie nas ok. 10 tys. zł. Jeśli oczyszczalnię chcemy wyposażyć w bioreaktor, koszty wzrosną nawet do 20 tys. zł. Jednak za budową oczyszczalni przemawiają koszty eksploatacyjne, ponieważ w porównaniu do szamba, możemy wiele oszczędzić i w bardzo krótkim czasie inwestycja się zwróci. Za wywóz nieczystości z szamba płacimy średnio 100-150 zł (pojedynczy wywóz) co około 2 tygodnie. W ciągu roku jest to kwota rzędu 3 tys. zł. W przypadku oczyszczalni, łącznie za jej obsługę zapłacimy w okresie rocznym maksymalnie 500-600 zł.


Ponieważ przydomowe oczyszczalnie zaliczają się do proekologicznych przedsięwzięć, nierzadko na ich budowę można otrzymać preferencyjny kredyt z Banku Ochrony Środowiska lub dotację. Wówczas koszty inwestycji szybko mogą się zwrócić.

Więcej o kosztach budowy przydomowej oczyszczalni, przeczytasz tutaj

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.