Szambo betonowe a plastikowe – charakterystyka i porównanie

Kiedy nie mamy możliwości podłączenia działki do sieci kanalizacyjnej ani budowy przydomowej oczyszczalni, jedynym rozwiązaniem jest zakup szamba. Do wyboru mamy tradycyjny zbiornik betonowy lub bardziej nowoczesny, wykonany z tworzywa. Szambo betonowe jest tańsze i bardziej wytrzymałe, jednak obciążone większym ryzykiem przecieków, podczas gdy plastikowe gwarantuje całkowitą szczelność i jest łatwiejsze w montażu, ale za to mniej odporne na obciążenia.

null

Rodzaje szamba betonowego

Szambo betonowe przez wiele lat było wiodącym modelem zbiornika na nieczystości. Rozważając wybór takiej opcji, możemy wybierać spośród trzech rodzajów szamba:

  • szambo betonowane od podstaw na placu budowy,
  • szambo składające się z prefabrykowanych betonowych kręgów, montowanych na placu budowy,
  • gotowy betonowy zbiornik, dostarczany w całości na plac budowy.

Pierwsze rozwiązanie, czyli szambo budowane na podstawie wcześniej wykonanego projektu, jest dość pracochłonne i czasochłonne, a przy tym obciążone dużym ryzykiem błędów wykonawczych – będziemy zatem potrzebować fachowców z dużym doświadczeniem w tym zakresie. Z drugiej strony, taki rodzaj szamba najłatwiej będzie dostosować do indywidualnych wymagań mieszkańców i samej działki. Duże znaczenie ma w tym przypadku jakość użytej mieszanki betonowej – musi ona charakteryzować się jak najniższą nasiąkliwością. Konieczne jest również wykonanie zbrojeń i uszczelnienie zbiornika masą bitumiczną.

Druga opcja, czyli szambo montowane z gotowych betonowych kręgów, to znacznie prostsza metoda i, co istotne, niezbyt kosztowna. Kręgi dość łatwo można przetransportować na działkę, a mocuje się je w podobny sposób, jak kręgi studni: opuszczając kolejno do przygotowanego wykopu. Ważne w tym przypadku jest solidne uszczelnienie połączeń między poszczególnymi kręgami – niestety, taki model jest obarczony dość dużym ryzykiem powstawania przecieków, przez co nie cieszy się obecnie zbyt wielką popularnością.

Gotowe szambo betonowe to najprostszy i najszybszy sposób na wykonanie zbiornika na nieczystości. Może ono mieć formę jedno- lub wielokomorową, a poza tym posiada otwór kontrolny i włazy, co również jest dużą zaletą. Niezwykle istotną cechą takiego szamba jest wysoki poziom szczelności – ryzyko przeciekania jest tu znikome. Minusem mogą być jednak wymogi związane z dostarczeniem gotowego zbiornika na plac budowy i posadowieniu go w wykopie – konieczne będzie wypożyczenie odpowiedniego sprzętu, który poradzi sobie z tak dużym ciężarem.

Zalety i wady szamba betonowego

Każdy rodzaj szamba betonowego ma swoje dobre i złe strony, wynikające przede wszystkim ze sposobu wykonania zbiornika. Jednak niezależnie od rodzaju, możemy wymienić kilka uniwersalnych właściwości tego typu szamba, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Na korzyść szamba betonowego (zwłaszcza gotowego) przemawia jego wytrzymałość, trwałość i odporność na obciążenia. Nie ma problemu, żeby na powierzchni nad zbiornikiem znajdował się np. podjazd. Poza tym ciężar sprawia, że szambo jest dobrze umocowane w gruncie i nie ma ryzyka wypychania pustego zbiornika do góry w wyniku działania wód gruntowych, jeśli znajdują się one na dość wysokim poziomie. Z drugiej strony – jeżeli zamawiamy prefabrykowane szambo betonowe, jego kilkutonowa masa może być sporym utrudnieniem w transporcie, zwłaszcza gdy dojazd na działkę jest problematyczny.

Do zalet szamba betonowego – w porównaniu do szamba z tworzywa lub przydomowej oczyszczalni ścieków – należy także stosunkowo niska cena zakupu. Jednak pod względem użytkowania kwestia kosztów nie wygląda już tak różowo, ponieważ systematyczny wywóz szamba generuje niemałe wydatki. Jeżeli więc zależy nam na oszczędnościach w zakresie użytkowania, najlepszym rozwiązaniem będzie przydomowa oczyszczalnia.

Dużym minusem jest też możliwość przeciekania szamba betonowego, zwłaszcza jeżeli zastosujemy nieodpowiednią mieszankę betonową i niedostateczne uszczelnienie. W wypadku wycieku nieczystości do gleby może nastąpić zanieczyszczenie wód gruntowych.

Wadą tego rodzaju szamba jest też to, że jeśli po pewnym czasie będziemy mieć możliwość podłączenia działki do systemu kanalizacji, niełatwo będzie usunąć i zutylizować taki zbiornik.

Szambo betonowe a plastikowe - czym się różnią?
Szambo betonowe a plastikowe - czym się różnią?

Szambo plastikowe – czym się charakteryzuje?

Szamba powszechnie zwane plastikowymi to zbiorniki wykonywane z tworzyw poliestrowych. Są one znacznie lżejsze niż szambo betonowe i o wiele bardziej szczelne – zazwyczaj producenci gwarantują całkowite zabezpieczenie przed przeciekaniem. O ile szczelność szamba jest czynnikiem bezdyskusyjnie przemawiającym na jego korzyść, o tyle niewielki ciężar ma już swoje dobre i złe strony. Lekki zbiornik znacznie łatwiej i taniej można dostarczyć na działkę, zaś zamontowanie go nie wymaga użycia zaawansowanego sprzętu (np. dźwigu, który często jest niezbędny przy montażu gotowego szamba betonowego). Jednak podczas umieszczania go w wykopie zazwyczaj konieczne jest zakotwienie go do betonowego podłoża, ponieważ w przeciwnym wypadku, szczególnie przy wysokim poziomie wód gruntowych, może być wypierany. Poza tym zbiornik plastikowy nie jest aż tak odporny na duże obciążenia, jak betonowy, więc budowanie nad nim podjazdu czy wiaty nie jest zalecane.

Zaletą szamba plastikowego jest też jest trwałość – dobrej jakości zbiornik posłuży nam przez długie lata, zachowując niezmienną szczelność. Co istotne, jeżeli szambo przestanie nam być potrzebne, dość łatwo można je zutylizować, a tworzywo poddać recyklingowi, dzięki czemu to rozwiązanie jest przyjazne środowisku. Można również odsprzedać zbiornik, co w przypadku szamba betonowego nie jest możliwe.

Wybierając szambo plastikowe, nie musimy także obawiać się korozji, która może pojawić się w szambie betonowym ze zbrojeniem. Z drugiej strony, zbiornik z tworzywa jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne na etapie transportu i montażu.

Minusem szamba plastikowego jest również cena: w zależności od pojemności zbiornika i zastosowania dodatkowych wzmocnień waha się ona od ok. 3000 zł do nawet ok. 10 000 zł, podczas gdy szambo betonowe można kupić niekiedy nawet za kwotę ok. 1500 zł lub niższą. Warto jednak wziąć pod uwagę również koszt transportu i montażu, który w przypadku szamba z tworzywa jest niższy.

Szambo betonowe a plastikowe – porównanie

Przed wyborem rodzaju szamba warto przeanalizować wszystkie parametry obu rozwiązań. Oto zestawienie najważniejszych cech plastikowych i betonowych zbiorników na nieczystości.

null

Czym kierować się przy wyborze szamba?

Rozważając wybór konkretnego rodzaju szamba i analizując jego parametry, trzeba uwzględnić przede wszystkim własne potrzeby i możliwości. Z pewnością niebagatelną rolę odgrywa cena: tu jednak warto oszacować zarówno koszty zakupu, jak też transportu i montażu oraz ewentualnych awarii w trakcie użytkowania. Szambo plastikowe, mimo wyższej ceny, w długoterminowej perspektywie wydaje się korzystniejsze, ze względu na szczelność – a więc bezawaryjność i łatwość montażu i demontażu.

Przeczytaj również: Co to jest szambo ekologiczne? Zalety i wady, rodzaje, budowa, cena, zastosowanie

Drugim istotnym aspektem jest pojemność zbiornika, która musi być dopasowana do liczby domowników i ewentualnych gości. Jeżeli szambo będzie zbyt małe, wówczas będziemy musieli często zlecać wywóz nieczystości, a to wiąże się z dużymi wydatkami.

Warto zdecydować się na zakup szamba plastikowego, jeżeli wiemy, że w niedalekiej przyszłości będzie istniała możliwość podłączenia naszej działki do sieci kanalizacyjnej – wówczas bez większego problemu będziemy mogli usunąć szambo i je sprzedać. Jeżeli jednak plany doprowadzenia kanalizacji nie majaczą nawet na horyzoncie, można zastanowić się nad trzecim rozwiązaniem, stanowiącym ciekawą alternatywę dla szamba betonowego i plastikowego. Mowa o przydomowej oczyszczalni ścieków, która jest najbardziej ekologiczną instalacją. Pomimo że cena budowy takiej oczyszczalni jest o wiele wyższa, niż w przypadku obu rodzajów szamba, to jednak jej użytkowanie jest znacznie prostsze i tańsze – początkowy koszt zwróci się maksymalnie w ciągu kilku lat. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.