Książki w domu - gdzie je przechowywać?

Niektórzy uważają, że lektury w tradycyjnym, papierowym wydaniu powoli odchodzą do lamusa. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek i dla swojego podręcznego księgozbioru zawsze wygospodarują odpowiednie miejsce.

Najlepszą lokalizacją na książki jest oczywiście osobne pomieszczenie - domowa biblioteka. Dla dużego księgozbioru warto wygospodarować miejsce o odpowiednich warunkach, z dobrym oświetleniem i wentylacją. Książki nie lubią światła, wilgoci oraz dużych wahań temperatury, dlatego też bibliotekę najlepiej ulokować w suchym i przewiewnym miejscu, do którego nie będą docierać promienie słoneczne. Prawdziwa

biblioteka, która ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, powinna równocześnie zapewniać łatwy dostęp do książek. W przypadku zaopatrzenia jej w bardzo wysokie regały, umeblowanie warto uzupełnić o drabinki, ułatwiające dostęp do wyżej położonych woluminów. Dbając o trwałość i czystość książek, dobrze jest również wybrać regały zaopatrzone w przeszklenia, które zapobiegną gromadzeniu się kurzu na lekturach. Domową bibliotekę wyjątkowo efektownie można wyeksponować na antresoli lub w wydzielonej części salonu.

Gabinet, pracownia

Jednak powierzchnia domu czy mieszkania nie zawsze umożliwia przeznaczenie na bibliotekę osobnego pomieszczenia. Nie oznacza to, że należy rezygnować z kupowania ulubionych lektur lub pozbywać się dotychczas zgromadzonej kolekcji. Przy odrobinie dobrej chęci w każdym wnętrzu można wygospodarować i następnie ciekawie zaaranżować regały na książki. W miarę oczywistym i dobrym miejscem na półki z książkami jest gabinet lub pracownia komputerowa. Dla młodszego pokolenia lektury będą stanowić uzupełnienie wiedzy, na co dzień czerpanej z internetu. A jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć na książki narożnik lub całą ścianę pokoju, to takie miejsce będzie idealnie nadawać się do przechowywania całkiem sporego księgozbioru. Najlepiej, żeby regał był utrzymany w kolorze ściany, dzięki czemu będzie wtapiał się w tło. Jeżeli dodatkowo wyposażymy go w półki zwężające się w stronę pokoju, to uzyskamy korzystny optycznie efekt, dzięki któremu pokój będzie wydawał się większy, niż jest w rzeczywistości.

Regały, wnęki, pawlacze

Meble z książkami mogą stanowić atrakcję każdego pokoju. Ciekawym uzupełnieniem wnętrza będą na przykład oryginalne półki ze stylowymi wspornikami. W mniejszych domach i mieszkaniach warto przyjrzeć się miejscom na ścianach - na przykład wzdłuż sufitu. Z pewnością okaże się, że tę przestrzeń też można ciekawie wykorzystać. Dla osób posiadających bogaty księgozbiór i nie dysponujących odpowiednią lokalizacją na jego wyeksponowanie, interesującym rozwiązaniem może okazać się regał przesuwany, zaopatrzony w dwurzędowe półki. Na takich półkach zmieści się znacznie więcej książek niż na tradycyjnym regale.
Do przechowywania domowego księgozbioru doskonale nadają się także wnęki. Wystarczy zaopatrzyć je w półki w tym samym kolorze co ściany i dodatkowe miejsce na książki mamy gotowe. Odstępy między półkami nie muszą być rozmieszczone w równej odległości; można je dostosować do lektur o różnych wymiarach. Jeśli książki nie wypełnią danej półki, to lepiej nie kłaść ich ukośnie, tylko użyć odpowiedniej podpórki, która pozwoli na przechowywanie wszystkich pozycji w pionie. Nie dotyczy to jednak najgrubszych ksiąg, dla których lepiej będzie, gdy zostaną ułożone poziomo. Przy okazji może powstać interesująca i niebanalna kompozycja.

Komentarze

  • Urabix4 2021-11-18T17:12:20Z

    Ze swojej strony jako alternatywę dla zwykłych półek czy regałów polecam półki modułowe. Mam zestaw z e-Armet.pl i sprawdzają się świetnie. Fajne jest to, że w razie potrzeby można dołożyć na ścianie dodatkowy moduł w wolnym miejscu.

    • Krzysztof 2020-07-13T18:24:36Z

      Chciałbym się dowiedzieć czy chemiczne odgrzybianie książek tj. fumigacja jest skuteczne?Jak ktoś zna temat to proszę o odpowiedź.