Top10: Projekty domów z kuchnią zamkniętą

Wiele rodzin budując dom, wybiera układ pomieszczeń, w którym kuchnia jest połączona z pozostałymi wnętrzami dziennymi. Warto jednak zwrócić uwagę na kuchnię zamkniętą. Ten układ umożliwia odseparowanie roboczej części kuchennej od strefy bardziej reprezentacyjnej.

Kuchnia połączona z salonem umożliwia rodzinną integrację. Jest uważana za wygodne rozwiązanie; zazwyczaj tuż obok niej jest usytuowana jadalnia, dlatego też posiłków nie trzeba przenosić z jednego końca domu. Taki układ nie jest jednak wolny od wad. Podczas gotowania trudno uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów i odseparować kuchenny bałagan od reprezentacyjnego salonu. Z tych też powodów część inwestorów preferuje układ wnętrz z osobno wydzieloną kuchnią. Poniżej prezentujemy 10 przykładów takich projektów.

Projekt Bruno (143,32 m²)

   

 

Elegancki i funkcjonalny dom z poddaszem użytkowym oraz z jednostanowiskowym garażem. Z frontowej połaci dwuspadowego dachu wyłania się piękna lukarna. Kuchnia przylega do salonu; została od niego oddzielona ścianą działową z drzwiami przesuwnymi. Dodatkowo w kuchni umieszczono przejście prowadzące wprost do holu.

Projekt Rafael G1 (79,81 m²)

   

 

Niewielki, przytulny dom parterowy, idealny dla trzyosobowej rodziny. Nietrudny i niedrogi w budowie, ekonomiczny w utrzymaniu. Kuchnia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie salonu i została wyposażona w spiżarnię.

Projekt Olga (148,1 m²)

   

 

Ponadczasowy urok klasycznej formy w najlepszym wydaniu. Strefę wejściową osłania szeroki okap wsparty na filarach, a do bocznej elewacji przylega jednostanowiskowy garaż. Kuchnia znajduje się obok jadalni i została skomunikowana nie tylko z salonem, ale także z holem.

Projekt Dom przy Altanowej 2 (88,1 m²)

   

 

Jednokondygnacyjny budynek z doskonale zaplanowanym układem funkcjonalnym przewidzianym dla trzyosobowej rodziny. Poszczególne pomieszczenia zostały rozlokowane wokół centralnie usytuowanego holu. W tym przypadku zarówno salon, jak i kuchnia są pomieszczeniami zamkniętymi.

Projekt Osiek wąski 9 (95,13 m²)

   

 

Budynek z pełnym podpiwniczeniem, który zmieści się na działce o szerokości 14,2 m. Może zainteresować właścicieli działek z wejściem od strony południowej, salon jest bowiem oświetlony z dwóch stron (w tym od strony frontowej). Kuchnia jest osobno wydzielonym pomieszczeniem i znajduje się tuż obok pokoju dziennego.

Projekt Mira (186,4 m²)

   

 

Dom z dwoma mieszkaniami. Mniejsze, z jedną sypialnią, znajduje się na parterze, większe z kolei zajmuje także poddasze. W większym mieszkaniu kuchnię usytuowano tuż obok salonu i oddzielono ją za pomocą ściany działowej.

Projekt TK 8 GL1 (128,01 m²)

   

 

Gustowny i funkcjonalny dom o prostej, ekonomicznej konstrukcji. W środku zachowano wyraźny podział na część dzienną na parterze oraz prywatną na poddaszu. Salon łączy się z jadalnią, która sąsiaduje z wygodną kuchnią.

Projekt Sindbad (123,85 m²)

   

 

Piękna willa o tradycyjnej formie urozmaiconej niebanalnymi elementami architektonicznymi. Do projektu dołączono dwie propozycje aranżacji poddasza. Powierzchnię parteru niemal w całości zajmuje salon. Kuchnia została od niego oddzielona za pomocą ściany działowej oraz w.c.

Projekt Bartek (84,96 m²)

   

 

Wygodny dom parterowy z dwiema sypialniami. Zgrabna bryła przykuwa uwagę szerokimi okapami i atrakcyjnymi podcieniami. Kuchnia sąsiaduje z salonem, którego atrakcyjne zewnętrzne przedłużenie tworzy naziemny taras.

Projekt Karmelita Modern (142,12 m²)

   

 

Uroczy i bardzo funkcjonalny dom z jednostanowiskowym garażem, nad którym umieszczono strych możliwy do przeznaczenia na cele użytkowe. Salon zachwyca przestronnością i jadalnią w eleganckim wykuszu. Tuż obok znajduje się duża kuchnia oddzielona od pozostałych wnętrz drzwiami przesuwnymi.

Komentarze