Budowa budynku gospodarczego. Pozwolenie czy zgłoszenie?

Jeśli inwestor zamierza uzupełnić zabudowę swojej działki o budynek gospodarczy, najpierw powinien zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. Czasem wystarczy zgłoszenie, ale może okazać się, że jednak konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kiedy wystarczy zgłoszenie budowy obiektu gospodarczego, a kiedy konieczne jest pozwolenie? Nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie z końcem czerwca bieżącego roku, doprecyzowała uregulowania z tym związane. Zgłoszenie budowy wystarczy w przypadku realizacji wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii o powierzchni zabudowy do 35 m². Trzeba przy tym pamiętać, że łączna liczba tych obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m². Jeśli ma ich powstać więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie. Nowelizacja wprowadziła zmiany, bowiem wcześniej obowiązujące przepisy z obowiązku ubiegania się o pozwolenie nie zwalniały garaży, a powierzchnia budowanych na podstawie zgłoszenia altan i obiektów gospodarczych była o 10 m² mniejsza.

Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m² można budować na podstawie zgłoszenia
Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m² można budować na podstawie zgłoszenia
Obecnie pozwolenia nie wymagają również wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m² sytuowane na działkach, na których znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Wcześniejsze zwolnienia dotyczyły mniejszych obiektów (o powierzchni do 25 m²), bez pozwolenia mogły powstać zaledwie dwa na każde 500 m². Zgodnie z nowymi przepisami łączna liczba wiat nie może przekroczyć dwóch na każde 1000 m². 

Planowaną budowę obiektu gospodarczego należy zgłosić w starostwie. W dokumencie trzeba określić zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, może być także konieczne załączenie odpowiednich szkiców lub rysunków. Jeśli w ciągu 21 dni organ nie wniesie sprzeciwu – można budować. Inwestor ma następnie trzy lata na rozpoczęcie prac.

Nowelizacja Prawa budowlanego wprowadziła także listę obiektów, które nie wymagają weryfikacji urzędu – które można realizować bez zgłoszenia. Należą do nich między innymi altany i budynki gospodarcze realizowane w rodzinnych ogrodach działkowych (ich powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m², wysokość – 5 m, 4 m w przypadku dachów płaskich), obiekty małej architektury na prywatnych działkach oraz obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania na terenie budowy w trakcie jej trwania. Ta lista jest znacznie dłuższa, obejmuje także ogrodzenia o wysokości do 2,2 m czy utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych. Zwolnienie z konieczności zgłaszania robót dotyczy więc najczęściej prowadzonych inwestycji związanych z zabudową jednorodzinną, które w większości przypadków i tak były realizowane bez zgłoszenia, ale w związku z tym mogły być potraktowane jako samowole budowlane. Obecnie można je wykonywać legalnie bez zgłoszenia.

Komentarze

 • Wieslawa 2021-05-16T07:21:04Z

  Mam dzialke rolna ,na którą mam akt własności i warunki zabudowy uzyskane 2009 roku jako wz bez terminowe i nie chcą dac pozwolenia w Starostwie Pultusk że papiery nie ważne, zasiegalam opinii że nie tracą ważności tylko starostwo uwzuelo się A to droga od działek za daleko Ale na kakcie pisze dojazd z drogi publicznej do wszystkich działek

  • Ola 2021-11-17T16:33:48Z

   Witamy w Pułtusku :( Starostwo tamtejsze to stan umysłu, a starosta postępuje nie tylko literalnie, ale w swojej nadgorliwości nawet ponad prawem. Przy wyborach pogonić to towarzystwo i będzie po kłopocie. Pułtusk to dziura zapadła i pośmiewisko, a urzędnicy zamiast działać na korzyść mieszkańców, żeby przyciągnąć nowych podatników - by teren się rozwijał, skazują wszystkich na nieustanne dziadostwo. Ani kultury (te marniutkie wspominki o Napoleonie to nie muzeum), ani porządnego transportu i wszyscy grzmocą do Warszawy starymi oplami po jednym kierowcy w aucie, ani pomysłu na to zapóźnione i zapyziałe miasteczko. I do tego starosta, który myśli, że jest Panem świata. Chyba nie pojmuje, że kto siedzi na gó....ie ten tylko tym gó....em rządzi. Bez pomysłu i energii do działania z Pułtuska można co najwyżej awansować na ciecia w bloku na Ursynowie :) Choć dziś to już chyba nawet tyle nie. A przecież potencjał w miasteczku jest, bo okolica ładna.

  • Gość 2021-03-31T22:36:25Z

   A jak przekroczyłem wysokość domku na działce o 30 cm mam 5,3 metra wysokości czy mogę mieć problemy.

   • Grzesiek 2020-07-07T15:23:28Z

    Witam Chce postawić budynek gospodarczy do 35m2 w mam plan zagospodarowania przestrzennego w którym pisze: "Na każdej z działek budowlanych powierzchnia zabudowy budynkiem gospodarczym lub garażowym nie powina przekraczać 20% powieszchni zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej." Dodam ze postawiłem dom na dzialce o powierzchni ok 90m2 czy to oznacza że niemoge postawić budynku gospodarczego większego niż 18m2?

    • Gość 2020-04-13T06:33:38Z

     czy warto występować z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na działce rolnej na której nie ma planu zagospodarowania przestrzennego oraz brak decyzji o warunkach zabudowy oraz nie zostałaokreślona lokalizacji inweztycji; czy mogę mieć jakieś utrudnienia chcąc wybudować budynek gospodarczy do 35 dla użytkowania sezonowego który potrzebny w okresach letnim i zimowym w nie długich okresach( chodzi o prace pielęgnacyjne na działce ponieważ część jest zalesiona. działka 1.5 ha część grunty rolne część zalesiona

     • Dawid 2020-04-12T19:06:00Z

      czy warto występować z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na działce rolnej na której nie ma planu zagospodarowania przestrzennego oraz brak decyzji o warunkach zabudowy oraz nie zostałaokreślona lokalizacji inweztycji; czy mogę mieć jakieś utrudnienia chcąc wybudować budynek gospodarczy do 35 dla użytkowania sezonowego który potrzebny w okresach letnim i zimowym w nie długich okresach( chodzi o prace pielęgnacyjne na działce ponieważ część jest zalesiona

      • Gość 2019-12-16T21:26:11Z

       Elwira mam działkę na wsi 1180 m2 klasy VI (piach), obecnie z warunkami zabudowy pod zabudowę jednorodzinną, czy mogę na tej działce przy granicy pobudować na konstrukcji drewnianej kurnik/gołębnik. do tych 35m2 Czy muszę ubiegać się o zezwolenie, lub zgłaszać to? P.s. obok są tylko pola.

       • Rafal 2019-11-01T13:40:26Z

        Witam mam haraz betonowy do tego z boku dostawiona wiate samochodowa cslosc ma 35m i chciał bym to podnieść o jedno piętro z konstrukcji drewnianej czy mogę zrobić to na wysokość 5m? Czyli ściany boczne podniuslbym o 2 m A w szczycie o2.5m

        • Darek 2019-07-24T09:56:33Z

         A jak wygląda budowa garażu czy domku na narzędzia podobnie wyglądającego 2,70mx5,0m z tym, że bez zachowania dystansu od sąsiada(przy dzielącym nas płocie czyli nie ma 3 metrow) Mogę bez pozwolenia, z pozwoleniem? Wiem, że wiaty nawet zglaszac nie trzeba, a jak w tym przypadku?

         • Adrian 2019-07-03T03:30:47Z

          Na mojej działce 1500m stoi dom. Chcę postawić garaż 35m I budynek gospodarczy także 35m. Garaż I bud gospodarczy będą z konstrukcji drewnianej obite płyta OSB a potem na to steropian. Chcę to postawić na 1 płycie chudziaku tak aby 2 te budynki stały obok siebie oddalone 0.5 metra. Pozostałe wymiary zachowane tj 4m od płotow sąsiadów. Czy mogę to zrobić na zgłoszenie oraz czy mogę oba budynki połączyć wspólnym dachem?

          • Gość 2019-02-06T07:54:33Z

           Dziedobry mam pytanie chce dostawić do istniejącej obory dobudówkę o wymiarach 10/24m co potrzeba jakie formalności

           • Bartosz 2018-09-03T18:03:54Z

            Dzień dobry. Chciałem zbudować budynek gospodarczy 7x5 czyli 35m2. Jednak chce zrobić również altane połączoną z budynkiem gospodarczym. Czy wtedy liczy się powierzchnia altany i budynku gospodarczego jako całość czy tylko budynku i nie muszę zgłaszać?

            • Gość 2019-05-20T09:09:57Z

             Jeżeli połączone będą miały więcej niż 35m2 nie może to iść trybem zgłoszenia. Może Pan pobudować oddzielnie budynek gospodarczy na zgłoszeni i altane oddzielnie (altana do 35m2 nie wymaga zgłoszenia)

            • robert377 2018-09-03T08:44:29Z

             Dzien dobry chciałem sie dowiedzieć jak powinien wygladac projekt dobudowy ganku na zgłoszenie, jakie rysunki sa potrzebne? czy projekt powinien zawierać cały dom wraz z planowanym gankiem czy tylko ganek?

             • Damian 2018-09-01T19:21:57Z

              Witam , mam mała szopę która ma 3x2 chciałbym ja przebudować na 3x4 żeby mi się samochód zmiescil i inne pierdoly czy bez zezwolenia i zgłaszania mogę ja po prostu przerobić i dostawić te dwa metry ?

              • Robert 2018-08-24T06:58:28Z

               Witam co do budynku gospodarczego mam problem potrzebuje pomocy A więc złożyłem wszystkie wymagane dokumenty i rysunki do budownictwa w sprawie zgłoszenia budowy budynku gospodarczego wydali zgodę postawiłem budynek teraz chciałem to rozbudować i zmienić sposób użytkowania i niestety nie dostanę zgody bo budynek jest za blisko drogi do której mam w spoludzial tu się zgadzają budynek staje A teraz mam problem bo się dopatrzyli że wydali mi zgodę na budowę budynku 2.5m od drogi co robić???

               • Kasia 2018-08-06T18:12:34Z

                Witam czy ktoś wie jak nazywa die projekt tego zielonego domku z grillem jest super

               • Jano 2018-07-10T19:09:53Z

                Witam mam na działce 56 arów budynek 90 m kw postawionybez pozwolenia 10x9 blaszak z paneli styropianowych Jak mogę go zalegalizować Budynek stoi na płycie Ale konstrukcje posiada sKieletowa metalowa.

                • Tomek 2018-04-13T13:09:02Z

                 Czy można postawić budynek gospodarczy na działce rolnej czy potrzebna jest budowlana.

                 • llu 2018-07-27T10:51:28Z

                  miałem ten sam problem i wygląda to tak - jeśli posiadamy odpowiednią ilość ziemi aby posiadać "status" rolnika (u mnie 1ha przeliczeniowy) to możemy na zgłoszenie bez większych problemów postawić (jeszcze klasa ziemi jest ważna) a jeżeli (jak ja) posiadamy mniej i nie jesteśmy rolnikiem to (o ile jest to IV lub niższa klasa ziemi bo na wyższe potrzebna jest zgoda ministra) trzeba wydzielić i wyłączyć z produkcji rolnej kawałek działki i na zgłoszenie budować (ale UWAGA za wyłączony obszar musimy zapłacić "daninę" powiatowi zamiast podatku, wynosi ona 10% wartości ziemi, płatna przez 10 lat obliczaną na podst. ceny żyta i dodatkowo płacić podatek, niemały, jako osoba fizyczna. w moim przypadku za 5 arów wyłączonych, przez 10lat zapłacił bym tyle ile kosztowała by mnie budowa tego "domku" (czyli koszty x2)

                 • Kris 2018-04-12T20:21:29Z

                  Witam..postawilismy garaż z płyty betonowej 6m x4m czy możemy wylać posadzke betonową w środku? Na to trzeba pozwolenie ?

                  • Gość 2018-07-15T14:23:39Z

                   Posadzke moz lać tu chodzi o to ze budynek musi byc bez fundamentów

                   • Adam 2018-08-03T13:09:14Z

                    bzdura totalna ,gdzie w prawie budowlanym jest taki paragraf? Obecnie na zgłoszenie można do 35 m2 zabudowy technologia bez znaczenia (może nawet wymurować razem z piwnicą )

                    • Gość 2018-08-04T11:33:13Z

                     Nie prawda, piwnica to kondygnacja, a w przypadku domku na zgłoszenie, musi być to obiekt jednokondygnacyjny

                     • Gość 2019-01-27T12:20:39Z

                      ale moze byc antresola

                  • PCC 2018-04-09T23:03:00Z

                   Nie wspomina się tutaj o tym że niektóre działki są nabyte jako rolnicze z prawem do budowy np. domu mieszkalnego. W większości przypadków taki budynek stoi na gruncie , który jest wyłączony z zasobów rolniczych. W momencie kiedy decydujesz się na budowę np. wolnostojącego budynku gospodarczego o powierzchni do 35m2 musisz wiedzieć że obowiązuje duo więcej przepisów, które to regulują w zależności od klasy gleby jaka jest na posiadanej działce. Jeżeli posiadasz więc działkę rolniczą przygotuj się na trochę większe problemy związane z budową różnego rodzaju obiektów.

                   • mr. T 2018-04-02T20:36:19Z

                    Witam, Chcę postawić dosłownie "budkę" drewnianą 1mx2,2m o wysokości max 2,4m postawioną na czterech płytach betonowych. Trzeba takie coś zgłosić ? Według mnie to nawet nie podchodzi pod definicję budynku (nie połączona trwale z gruntem, brak fundamentu). Jak wygląda temat z tego typu budkami narzędziowymi czesto połączonymi z drewutnią ? pozdrawiam

                    • enka 2019-04-05T08:06:25Z

                     fakt, nie jest to budynek, ale będzie się kwalifikowało pod obiekt budowlany …, a legalizacja tego jest z kolei dużo droższa

                    • Michał 2018-03-29T20:48:18Z

                     Witam, mam działkę rekreacyjną nad morzem z dostępem do kanalizacji i prądem. Ma ona 1154m2. Chce na niej postawić 4 domki kanadyjki, każdy po 32m2. Domki będą na wylewce, ale będą stały na betonowych bloczkach więc nie będą przytwierdzone do gruntu. Czy takie domki wymagają tylko zgłoszenia czy czegoś jeszcze?

                     • pcc 2018-04-09T22:53:24Z

                      Jeżeli domki mają stać tam jako całoroczne musisz wystąpić o pozwolenie na budowę. W przeciwnym wypadku będzie wymagane zgłoszenie, które traci swoja ważność po upływie 120 dni. Po tym czasie powinno się taki domek usunąć z działki.

                      • Morski 2019-01-07T08:48:52Z

                       Nie usunąć tylko przestawić minimum o 5 cm w inne miejsce i znów może stać 120 dni po nowym zgłoszeniu i gitara i tak co 120 dni.

                     • Mariusz 2018-02-26T12:02:30Z

                      Ustawa pozwala na budowanie wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii o powierzchni zabudowy do 35 m².: łączna liczba tych obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m². A co jeśli plan zagospodarowania przestrzennego wprowadza zakaz budowy takich obiektów ?

                      • Klaudia 2018-02-16T18:54:29Z

                       witam, do budynku mieszkalnego dobudowałam 9m2 wiatrołapu orientuje się ktoś czy można dobudować jeszcze garaż o powierzchni 35m2?

                      • Katarzyna 2018-02-16T18:31:04Z

                       Witam,chciałabym postawić budynek gospodarczy o powierzchni do 35 m na działce budowlanej na której będę budować dom,jednak plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje stawiania budynków po za bryła domu czy w związki z tym nie obowiązuje tu prawo o braku pozwolenia na budowę w przypadku budynku do 35 m?

                       • Andrzej 2018-01-30T10:26:47Z

                        Witam, planuję postawić budynek gospodarczy do 35 m kwadratowych na działce siedliskowej, na której stoi już budynek mieszkalny , nie jestem rolnikiem, czy potrzebuje to zgłosić do starostwa czy gminy, czy mogę zacząć budowę beż zgłoszenia, podkreslam nie jestem rolnikiem.

                        • Grzechu 2018-01-25T22:08:24Z

                         Gdzie w warunkach technicznych ... lub innych przepisach budowlanych jest mowa o ograniczeniu wysokości do 5 i 4 metrów?

                         • Gość 2018-01-20T15:41:13Z

                          Melchior Witam. Proszę mi powiedzieć, czy w przypadku budowy garażu do 35m2 muszę zachować 4 m od granicy działki? W budynku nie będzie okien od strony granicy działki. Odpowiedz

                          • SŁAWEK 2018-01-18T11:11:44Z

                           witam,nie wiem czy dobrze zrozumiałem,jak wybuduje domek do 35m2 czyli 7mx5m z dachem dwuspadowym którego wierzchołek nie przekroczy 5m mogę budować bez pozwolenia,czy w takim wypadku musi być to domek parterowy czy poddasze też mogę zagospodarować np.na dwa pokoje?Pozdrawiam.

                           • Gość 2018-02-13T17:32:02Z

                            Dołącz do dyskusji

                           • Marta 2018-01-08T18:33:03Z

                            Witam, czy można postawić pomieszczenie gospodarcze do 35m2 (płyta OSB, bez fundamentów) w miejscu, w którym znajduje się drenaż rozsączajcy przydomowej oczyszczalni ścieków?

                            • Karol 2017-12-31T13:29:09Z

                             Witam serdecznie czy w przypadku budowy domków do 35m2 muszę zachować 100m od linii brzegowej? z góry dzięki.

                             • Renata 2018-05-09T11:12:18Z

                              Tak, jeżeli działka znajduje się na obszarze krajobrazu chronionego. Ja mam taką działkę i niestety nie mogę wybudować nowego obiektu w pasie do 100m od wody ( w moim przypadku to zwykłe torfowiska). Przepis ma się zmienić niebawem na 50m poza obszarami Natura 2000, ale to jest indywidualne dla każdego obszaru chronionego. Najlepiej znaleźć taką uchwałę dotycząca danego obszaru chronionego i tam poszukać obowiązujących zakazów ( zajmują się tym sejmiki w poszczególnych województwach) tyle mogę pomóc :).

                              • łukasz 2018-05-29T13:53:38Z

                               Witam , dzisiaj dowiedziałem się że budynek rekreacji indywidualnej tj 35 metrów nie musi być 100 metrów od rzeki reguluje to prawo wodne cały dzień dzwoniłem po urzędach i nikt nic nie wie w melioracji powiedzieli że tylko 30 metrów należy się odsunąć jeżeli nie jest to teren zalewowy i nie występuje drenaż oczywiście działka musi być wylączona z produkcji rolnej badz nie wymagac wylaczenia

                              • Jacek 2018-04-04T18:36:22Z

                               Drenaż od oczyszczalni przydomowej nie może być zakryty ani zarosniety drzewami

                              • PIOTR 2017-12-12T19:59:34Z

                               czy do zgloszenia budowy pomieszczenia gospodarczego do 35m2 musze dodać dokument o wyłączeniu z produkcji rolnej??? PYTAM PONIEWAŻ NIKT O TYM NIE PISZE

                               • Gość 2018-01-02T23:06:17Z

                                Witam. Wyłączenie z produkcji rolnej jest wymagane jeżeli grunt jest rolny (np RIII) i wtedy trzeba wykonać do Starostwa Powiatowego projekt wyłączenia z produkcji rolnej z bilansem terenu. Takie coś teoretycznie każda osoba może zrobić ale w rzeczywistości projekt zagospodarowania terenu z bilansem terenu trzeba zrobić na kompie w np. auto-cad (ręcznie precyzyjnie się nie wrysuje) na mapie zasadniczej za jakieś około 68zł (zależne od wielkości działki, skali i formatu papieru). Po wrysowaniu składamy w Starostwie Powiatowym w/w opracowanie w celu uzyskania decyzji o zgodzie na wyłączenie. Uwaga: Wyłączenie do 500 m2 jest bezpłatne a powyżej jest płatne (naliczane od kwintala przeliczeniowego zboża i tak za 501 m2 zapłacimy nie za przekroczone 1 m2 ale za całe 501 m2). Lepiej nazwać obiekt jako "Gospod. związany z produkcją rolną" i wtedy nie musimy wyłączyć z produkcji rolnej. Możemy nazwać "Budynek mieszkalny dla rolnika" ale trzeba posiadać wykształ. lub upr. na rolnika. PM

                               • marcel 2017-12-12T12:23:24Z

                                Zapomniałem dopisać iż działka jest rolna

                                • marcel 2017-12-12T11:42:04Z

                                 I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli starosta wydał zgodę na budowę altany ogrodowej to czy można wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego.

                                 • marcel 2017-12-12T11:27:44Z

                                  Witam czy jak dostałem wcześniej zgodę na altanę o pow do 20m2 to czy teraz mogę rozbudować altanę do 35 m2

                                  • łukasz 2018-05-29T13:55:29Z

                                   dzisiaj się dowiedziałem że na altanki do 35 nie trzeba wogole juz robic zgłoszenia

                                   • Mavrix 2017-12-19T07:21:50Z

                                    musisz zrobić nowe zgłoszenie nie możesz zmienić wydanej decyzji. możesz jednak spróbować zgłosić uaktualnienie/zmiany na specjalnym druku ale to czy przyjmą je to zależy od wydziału Architektury

                                   • Gość 2017-12-08T21:21:22Z

                                    Witam chcę postawić budynek z pozwoleniem na budowę budynek będzie miał 80mkw powierzchni jakie dokumenty muszę skompletować zapwene kupić projekt ? co dalej ?

                                   • naj03 2017-12-03T19:30:09Z

                                    Witam, chcę postawić budynek gospodarczy o powierzchni użytkowej do 35m2 na swojej działce na której znajduje się już dom. Budynek byłby bez okien i bramy wjazdowej od strony sąsiadów, wym 5,5 x 6,5 m o wys 5,3m z dachem dwuspadowym z miejscem na drewno pod dachem. Pytanie czy mogę postawić taki budynek na zgłoszenie ale w odległości 1,5 m od granicy działki z sąsiadem? ? Jeśli nie to jakie warunki trzeba spełnić żeby można było to zrobić?

                                    • Gość 2018-03-23T08:32:25Z

                                     Dołącz do dyskusji

                                     • Mavrix 2017-12-19T07:20:02Z

                                      Nie możesz postawić budynku 5,5 x 6,5m na zgłoszenie ponieważ przekraczasz rozpiętość budynku dopuszczalna to 4,8 metra. rozpiętość to odległość miedzy ścianami na których posadawiasz murłaty

                                      • kreo 2018-02-05T09:54:14Z

                                       Tak jest tylko przy produkcji rolnej!!!

                                     • Gość 2017-12-01T09:04:36Z

                                      do Gość 00 przerabiałem to z pawilonem handlowym, mam o pow,15 m.kw i musiałem mieć pozwolenie na budowę, bo ponoć, jeśli jest do celów handlowych nie może być postawiony na zgłoszenie

                                      • Gość 00 2017-11-30T21:14:24Z

                                       Witam. Chcę zamówić gotowy kontener 34.8 m z plaskim dachem; wysokosc 4 metry postawiony na bloczkach . Pawilon na uslugi. Plan zagospodarowania dzialka :"budowlana z usługami nieuciażliwymi.Umieszczony na działce blisko budynku mieszkalnego ( mojego). Czy potrzebuję na to zgłoszenia czy pozwolenia.??

                                      • Gość 2017-11-29T11:43:17Z

                                       dziś byłem w starostwie i powiedziano mi .ze budynek na zgłuszenie musi mieć fundamenty co mnie dziwi przecież gdy chem postawić popularnego blaszaka nie musi być na stale przytwierdzony do gruntu jak to w koncu jest

                                       • Mavrix 2017-12-19T07:24:11Z

                                        Nie musi mieć fundamentów wystarczy płyta. jednak mają rację że musi być zakotwiony bo inaczej stwarzałby zagrożenie

                                       • Sebastian. 2017-11-27T08:37:24Z

                                        Witam .Posiadam działkę rolno budowlaną 51a zgłosiłem zamiar budowy tam dwóch budynków (garażu i rekreacji indywidualnej ) dostałem pismo o wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej . Ja te budynki zamierzam wykorzystywać do produkcji rolniczej na własne potrzeby . w informacji ustnej dostałem odpowiedz ze nie jestem rolnikiem o pow pow. 1 ha w ustawie o ochronie gruntów rolnych z 3 lutego 1995r ni nie znalazłem na temat za trzeba mieć pow. 1 ha . Co dalej robić lub do kogo się odwołać . Na niniejszą decyzje nie przysługuje zażalenie . Pozdrawiam .

                                        • budujacy 2017-11-25T19:31:13Z

                                         Ewentualnie jeśli nie znacie odpowiedzi to proszę o taką informację w komentarzu.

                                         • budujacy 2017-11-25T19:29:08Z

                                          Witam.Moja sytuacja wyglada tak, że mam działkę około 3000m2 pod miastem na terenie gminy na której buduję dom jednorodzinny (praktycznie na ukonczeniu). Nie jestem rolnikiem, a chciałbym postawic na tej dzialce budynek gospodarczy murowany do 35m2 bez zgłoszenia (ewentualnie 25m2). Zakładając ze wszystkie warunki odnosnie odleglosci takiego budynku będą ok to czy mogę taki budynek po prostu zacząć murować nie przejmując sie zgłoszeniami? Czy konieczne jest zgloszenie takiego faktu do starostwa? Podkreślę jeszcze raz, że nie jestem rolnikiem ale budynek chciałbym traktować jako pomieszczenie gdzie będzie kosiarka, betoniarka, narzędzia ogrodnicze itp. Nie wiem jak interpretować te przepisy odnośnie zabudowy siedliskowej skoro nie jestem rolnikiem ale mam na tyle ziemi, ze jednak trzeba o nią dbać i narzędzi się zbiera mnóstwo które gdzieś trzeba trzymać. Zadaję to pytanie po raz drugi. Czy ktoś mógłby mi odpisać?

                                          • Tooba.pl 2017-11-27T07:53:42Z

                                           W przypadku budynków gospodarczych wolnostojących, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 w istniejącej zabudowie zagrodowej nie ma konieczności uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia (tyczy się działek np. siedliskowych). Zgłoszenie będzie wymagane, gdy budujemy budynek gospodarczy i garaż do 35 m2, lecz na działce niezabudowanej lub na działce innej niż w zabudowie zagrodowej.Wynika z tego, że musi Pan zgłosić taką budowę na swojej działce.

                                          • Gość 2017-11-24T11:49:02Z

                                           Witam. Zakupiłem działkę. Prowadzę jednoosobową działalność związaną z handlem autami. Na nowej działce chciałem postawić kontener niezwiązany z gruntem na biurko i wc. myślałem że można to traktować jako budynek gospodarczy stawiany na zgłoszenie. Starostwo wymaga ode mnie pozwolenia na budowę! plac chcę wysypać kamyczkiem i na to też chcą pozwolenia na budowę. Czy można się wybronić? Czy Starostwo ma rację?

                                           • Mavrix 2017-12-19T07:27:33Z

                                            Po pierwsze napisz co jest zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego? Po drugie jaki duży ten kontener ile m2?

                                           • Krzysiek 2017-11-22T08:14:31Z

                                            witam czy adaptacje poddasza bez zmian tylko odświeżyć położyć panele mogę zrobić bez zgłoszenia.jest to dom jednorodzinny jednokondygnacyjny

                                           • budujacy 2017-11-14T14:47:58Z

                                            Witam. Dziękuję za dobrze napisany artykuł jednak nie mam pewnosci czy na pewno dobrze go zrozumiałem. Moja sytuacja wyglada tak, że mam działkę około 3000m2 pod miastem na terenie gminy na której buduję dom jednorodzinny (praktycznie na ukonczeniu). Nie jestem rolnikiem, a chciałbym postawic na tej dzialce budynek gospodarczy murowany do 35m2 bez zgłoszenia (ewentualnie 25m2). Zakładając ze wszystkie warunki odnosnie odleglosci takiego budynku będą ok to czy mogę taki budynek po prostu zacząć murować nie przejmując sie zgłoszeniami? Czy konieczne jest zgloszenie takiego faktu do starostwa? Podkreślę jeszcze raz, że nie jestem rolnikiem ale budynek chciałbym traktować jako pomieszczenie gdzie będzie kosiarka, betoniarka, narzędzia ogrodnicze itp. Nie wiem jak interpretować te przepisy odnośnie zabudowy siedliskowej skoro nie jestem rolnikiem ale mam na tyle ziemi, ze jednak trzeba o nią dbać i narzędzi się zbiera mnóstwo które gdzieś trzeba trzymać. Dziękuję za odpowiedź.

                                            • Bozena K 2017-11-06T18:28:22Z

                                             Witam. Czy moge wybudowac bez zezwolenia budynek gospodarczy na ziemi rolnej jezeli w planie zagospodarowania daje mozliwosc rozbudowy juz istniejacych siedlisk na sasiedniej dzialce jest dom i stodola ale cale siedlisko nie ma dostepu do drogi

                                             • Damian 2017-11-06T10:03:37Z

                                              Witam czy można postawić budynek z dodaszem uzytkowym o wymiarach 4.80 na 7 m w odległości 3 metrów od starego budynku a potem połączyć je przejściem ze szkła ?

                                              • Radek 2017-11-03T12:06:26Z

                                               Witam, Chcę powiększyć salon max. o 35m2. Odległość od sąsiednich działek to 20m,20m,10m, 30m. Działka jest siedliskiem, w miejscowości nie ma planu zagospodarowania terenu. Czy muszę ubiegać się o pozwolenie na budowę czy mogę rozpocząć rozbudowę na podstawie zgłoszenia? Wspomnę że nie będzie ingerencji w ściany zewnętrzne (na chwile obecną w miejscu gdzie jest okno 4m będzie przesycicie do salonu.

                                               • Dudek 2017-10-29T17:12:30Z

                                                Witam czy moge dostawić do budynku gospodarczego wiate obitą płyta obornicka o wymiarach 6x14

                                                • Remi 2017-10-23T15:28:18Z

                                                 Witam, Chce postawić budek gospodarczy do 35m2 Czy mogę postawić budek o wymiarach 5.8 na 6 m ?

                                                 • Daniel 2017-11-10T06:11:34Z

                                                  Wystarczy pomnożyć kakulatorem 5.8 razy 6 = 34,8 m2.powierzchnia zabudowy. Tyłko w środku pomieszczenia będzie mniej miejsca o grubość ścian czyli 5.5 razy 5.7 = 31.35

                                                  • Gość 2017-11-03T14:13:13Z

                                                   Witam chce postawić budynek gospodarczy o wymiarach 3, 5 na 5,8 co jest potrzebne

                                                   • Tooba.pl 2017-11-07T09:44:33Z

                                                    Na taki budynek wystarczy samo zgłoszenie. Pozdrawiamy!

                                                   • Tooba.pl 2017-10-24T07:13:01Z

                                                    Tak, te wymiary mieszczą się w 35m2. Na taki budynek wystarczy samo zgłoszenie. Pozdrawiamy!

                                                    • aaa 2017-10-26T10:12:23Z

                                                     A nie obowiązuje tu obostrzenie o 4,8m rozpiętości konstrukcji?

                                                     • aaa 2017-10-26T10:44:58Z

                                                      Jednak nie, jeśli to nie produkcja rolna. Artykuły w sieci są mylące. Nie ma to jak tekst jednolity prawa budowlanego.

                                                    • Remi 2017-10-23T15:40:16Z

                                                     Dodam że nie jestem rolnikiem

                                                    • Daniel 2017-10-22T12:07:11Z

                                                     Witam Czy pomieszczenie gospodarcze może być z płaskim dachem?

                                                     • Daniel 2017-10-22T05:08:11Z

                                                      Witam mam pytanko czy pomieszczenie gospodarcze może mieć płaski dach? Z góry dziękuję

                                                      • Krzysztof 2017-10-18T11:32:47Z

                                                       Witam. Zmieniły się przepisy a od stycznia 2018 mają wejść jeszcze nowsze. Byłem w Starostwie ale myślę że oni sami nie znają nowych przepisów. Mam na wsi działkę budowlaną 12 ar, zabudowaną domem. 1. Nad wejściem mam zadaszenie na słupach (Ganek) 5m2 chciałem je zabudować uzyskując dodatkowe pomieszczenie - W Starostwie - pozwolenie bo to jest rozbudowa. 2. Między budynkiem a granicą działki mam 5,5 metra chciałem zrobić wiatę do 50m2 opierając dach na słupach na granicy działki i na ścianie budynku - W starostwie - zezwolenie bo to jest rozbudowa. 3. Myślałem o budynku gospodarczym do 35m2 ze ścianą do 5,5m na granicy działki i wysokością do 3m. W Starostwie - budynek bez okien musi być 3m od granicy działki. Jakie budowle i w jakich odległościach od granicy mogę postawić na zgłoszenie i bez zgłoszenia? Czy warto poczekać do stycznia 2018 na zmianę przepisów i jakie ewentualnie mają być zmiany dotyczące budowli bez pozwolenia na budowę i ich odległości od granicy działki?

                                                       • krzysiek 2017-10-16T10:11:31Z

                                                        Witam Na swojej działce zamierzam postawić budynek gospodarczy o powierzchni 51 m2, wiem że musi być pozwolenie na niego. Mam pytanie czy mogę go postawić w odległości 3 m od granicy innej działki i 3 metrów od drogi dojazdowej polnej do innej nieruchomości?

                                                        • Gość 2017-10-15T11:08:57Z

                                                         Witam Na działce nie ma mpzp. Czy mogę wybudować pomieszczenie gospodarcze?

                                                         • Tooba.pl 2017-10-16T06:25:29Z

                                                          Witamy! Niestety w przypadku, gdy nie ma MPZP trzeba najpierw wystąpić o warunki zabudowy.

                                                          • Gość 2017-10-22T04:55:17Z

                                                           Dziękuję za odpowiedź Mam pytanie czy dwa pomieszczenia gospodarcze mogą stać koło siebie sciana przy ścianie

                                                         • Gość 2017-10-15T11:05:16Z

                                                          Witam Chciałbym wybudować dwa pomieszczenia gospodarcze po 35 m2 . Czy mogą one stać sciana czy ścianie nie przekraczając 70 m2 ?

                                                          • Karol 2022-09-01T13:56:58.691Z

                                                           Dobre pytanie . Zna ktoś odpowiedz ?

                                                          • dariusz 2017-10-13T12:04:17Z

                                                           Witam, mam zamiar postawic 35m2 drewniany domek letniskowy, ale na stoku tak ze od strony wejscia bedzie mial wysokosc 5m, ale od tylu 6,5m (w domku maja byc schody 1m jakby do piwnicy gdzie bedzie salon z bezposrednim wyjsciem na taras). Pytanie od jakiego miejsca jest mierzona wysokosc budynku? Pytanie 2 - w altankach i domkach letniskowych czesto wykozystuje sie niskie poddasze jako sypialenke, od jakiego momentu lub jakiej wysokosci nazywa sie poddasze "poddaszem zagospodarowanym"? Budynek z poddaszem zagospodarowanym jest budynkiem Parterowym czy pietrowym?

                                                           • Gość 2017-11-15T13:52:48Z

                                                            budynek gospodarczy na zgłoszenie nie ma zapisu ograniczającego jego wysokoś jest tylko ograniczenie w zapisie "parterowy" Jacek

                                                           • Emilia 2017-10-09T19:23:23Z

                                                            Witam, mam działkę na której chcę postawić pomieszczenie gospodarcze 35m kw. Zgłosiłam to w starostwie i dostałam zgodę z tym, że przystawiono tam pieczątkę po zakończeniu robót należy wykonać inwentaryzację geodezyjną powykonawczą. Czy to znaczy że każdy budynek gospodarczy musi być wyznaczony na mapie przez geodetę?

                                                            • Tooba.pl 2017-10-16T06:13:56Z

                                                             Takiej inwentaryzacji podlegają wszystkie budynki budowane na podstawie pozwolenia na budowę. Jednak organ może nakazać geodezyjne wyznaczenie w terenie oraz wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej obiektów budowanych na podstawie zgłoszenia (co zdarza się rzadko). Widocznie zapisy lokalne dla tego terenu wymagają inwentaryzacji.

                                                            • Dominik 2017-10-06T19:31:14Z

                                                             Dzień dobry, chciałbym postawić wiatę przy budynku gospodarczym lecz z założeniem, że będzie ona kończyła się przy innym budynku, który położony jest już na działce sąsiada. Budynek jest również gospodarczy i nie posiada okien. Czy w takiej sytuacji mogę stawiać wiatę bez zgłoszenia?

                                                             • jaga 2017-10-06T05:12:38Z

                                                              Witam ja mam pytanie chcialabym postawić budynek gospodarczy z wykorzystaniem jako garaż na zezwolenie działka ma szerokość 6 metrów w zabudowie szeregowej w mieście idąc zgłosić do urzędu usłyszałam ze nie mogę proszę o pomoc

                                                              • Tooba.pl 2017-10-09T11:28:25Z

                                                               Niestety jeżeli w urzędzie dostała Pani negatywną odpowiedź, musi Pani starać się o pozwolenie. Pozdrawiamy

                                                              • Kasia 2017-10-02T19:53:55Z

                                                               Dzień dobry, chciałabym wybudować dwa budynki gospodarcze, jeden z toaletą - w jakiej odległości od siebie mogą być postawione. Początkowo chciałabym mieć w jednym z budynków letnią kuchnię, miejsce na przetwory etc. (dlatego chcę tam toaletę). Drugi na przechowywanie gratów ;) Czy w przyszłości można zagospodarować takie budynki na prowadzenie firmy?

                                                               • Tooba.pl 2017-10-04T07:00:29Z

                                                                Witamy! Przepisy nie określają minimalnych odległości między budynkami gospodarczymi. Ważne, żeby na 500 m2 łączna liczba tych obiektów nie może nie przekraczała dwóch. Co do Pani drugiego pytania - w tym artykule (http://jakbudowac.pl/Prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej-w-domu-jednorodzinnym) piszemy o tym, jak można zmienić sposób użytkowania budynku. Teraz te budynki będzie Pani wykorzystywać rekreacyjnie, ale w przypadku prowadzenie firmy zmieni się ich przeznaczenie. Pozdrawiamy!

                                                                • Gość 2017-10-15T11:03:01Z

                                                                 Witam Czyli 2 pomieszczenia gospodarcze mogą stać sciana do ściany . Nie przekraczając 70m2

                                                                 • Kasia 2017-10-04T20:38:52Z

                                                                  Dziękuję za odpowiedź. czy nie lepiej będzie w tej sytuacji jeden z budynków od razu zgłosić jako budynek na prowadzenie działalności? czy dla takiego budynku potrzebuję zgody na budowę lub innych pozwoleń?

                                                                  • Tooba.pl 2017-10-05T10:07:13Z

                                                                   Tak, budowa obiektu na prowadzenie działalności wymaga pozwolenia. Bez pozwolenia można budować obiekty rekreacyjne.

                                                                • Marika 2017-10-02T15:05:00Z

                                                                 Czy moge postawic garaz do 35m2 na zgloszenie jesli bedzie od oddalony od granicy o 0,5metra?? Czy wtedy jest juz potrzebne pozwolenie na budowe?? Dzialka jest szersza niz 16m.

                                                                 • Tooba.pl 2017-10-04T06:51:12Z

                                                                  Niestety w tej sytuacji musi się Pani starać o pozwolenie. Pozdrawiamy!

                                                                 • Andrew 2017-09-29T17:52:54Z

                                                                  Witam, prawo budowlane mówi, że można budować bez pozwolenia /na zgłoszenie/ wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Pytanie: czy jeśli na działce np. 1 500 m kw. stoją już 5 domków letniskowych wybudowanych wcześniej na pozwolenie na budowę, to czy mogę rozbudować tylko na zgłoszenie 2 lub 3 domki z tych istniejących ? Czy te wcześniej pobudowane wyczerpują zapis" jednego na każde 500 m kw." ? Tak mi mówią w starostwie.Pozdrawiam

                                                                  • Tooba.pl 2017-10-02T07:29:07Z

                                                                   Niestety raczej będzie wymagane pozwolenie. Na rozbudowę lub rozbiórkę budynków, których budowa wymagała pozwolenia, również konieczne będzie pozwolenie na inne czynności. Ale dla jasności, proszę jeszcze upewnić się w Urzędzie Gminy. Pozdrawiamy!

                                                                  • Sławek 2017-09-26T18:05:08Z

                                                                   Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy 21 dni na wydanie decyzji, sprzeciwu. Kiedy ten termin mija, czy zdłoszenie przyjęte 1 dnia miesiąca, uprawomacnia się 23 dnia, czy pismo sprzeciwu nadane 22 a odebrane 27 ma moc.

                                                                  • piter 2017-09-26T09:07:22Z

                                                                   Słowa „wolno stojący” występują w prawie budowlanym w odniesieniu do domków letniskowych (budynków rekreacji indywidualnej), domków gospodarczych czy garaży i altan budowanych bez pozwolenia na budowę (na tzw. zgłoszenie). Ustawodawca nie podaje jednoznacznej definicji tych słów, dlatego zgodnie z wyrokami sądu (WSA w Kielcach z dn. 06.05.2013 sygn akt II SA/Ke 185/13, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26.11.2010 sygn. akt II SA/Po 637/10) przez pojęcie “wolno stojący” rozumieć należy samodzielność i suwerenność konstrukcji obiektu, to jest jego fizyczne oddzielenie od innych obiektów budowlanych. Chodzi tu o taki budynek, który nie jest połączony z innym obiektem budowlanym i nie wykorzystuje w swojej konstrukcji jakichkolwiek elementów innego obiektu budowlanego i jako całość stanowi samodzielną konstrukcję, nieograniczoną fizycznie w przestrzeni innymi budowlami.

                                                                   • piter 2017-09-26T09:01:57Z

                                                                    Czy antresola jest kondygnacją ? Czy domek letniskowy z antresolą można wybudować na zgłoszenie? Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Antresola — jest to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. – antresola jest częścią kondygnacji a nie osobną kondygnacją, zatem domki parterowe do 35m2 z antresolą nie wymagają pozwolenia na budowę. – antresola ma powierzchnię mniejsza niż pow. kondygnacji , co w praktyce oznacza, że np. dla drewnianego domku letniskowego o powierzchni 35m2 antresola może mieć np. 25-30m2

                                                                    • Nowicjusz. 2017-09-25T20:38:26Z

                                                                     Proszę o definicje: ( jak to zrozumieć) Art. 7. ochr. gruntów 2a....... 1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy; Niżej znalazłem częściową definicję: ,,Działka rolna to "zwarty obszar gruntu", na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha,, Jak rozumieć całość (tekstu 2a. 1.) Pozdrawiam.

                                                                     • malinka 2017-09-23T08:06:51Z

                                                                      Witam,chce w przyszłości postawić garaż 35 m2,a wysokość ok 5 metrów,dach dwuspadowy,czy muszę mieć na tę budowle plan??skoro dach bedzie dwuspadowy o kącie 45 stopni..

                                                                      • Tooba.pl 2017-09-25T07:02:58Z

                                                                       W zgłoszeniu należy wskazać rodzaj, zakres i sposób wykonania robót, termin ich rozpoczęcia oraz dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową ze wskazaniem miejsca usytuowania robót. Także wystarczy zarys lokalizacji, a nie dokładny plan budynku.

                                                                      • QQQQ 2017-09-22T09:22:20Z

                                                                       Witam. Chciałbym postawić budynek gospodarczy z płyt betonowych o wymiarach 6x8, czyli 48 m2. Trzy ściany. Cz mogę potraktować to jako wiatę, czy jednak trzeba zgłaszać do starostwa? Pozdrawiam

                                                                       • Tooba.pl 2017-09-25T06:59:56Z

                                                                        Budynek większy niż 35 m2 musi Pan zgłosić. Pozdrawiamy!

                                                                       • michal2 2017-09-20T04:24:04Z

                                                                        A budynek z płyt betonowych może być?

                                                                        • Tooba.pl 2017-09-21T08:12:24Z

                                                                         Tak. Pozdrawiamy!

                                                                        • michal 2017-09-19T10:57:49Z

                                                                         Witam, mam pytanie. Mam działkę 10arów. Na tej działce chciałbym postawić budynek gospodarczy 35m2 odległy o 3m od płotu z sąsiadem. Dokładnie w tej przestrzeni pomiędzy budynkiem gospodarczym a płotem chciałbym zrobić wiatę czy powiedzmy altanę. Z tego co jest napisane na wiatę nie potrzeba zgłoszenia i chyba może być w granicy działki. Moje pytanie brzmi czy taka wiata/altana może być przyległa do budynku gospodarczego i mieć wspólny dach (oczywiście woda nie odprowadzana na sąsiada). Ile ścian odkrytych musi mieć wiata/altana?

                                                                         • Tooba.pl 2017-09-21T07:41:40Z

                                                                          Przepisy nie określają minimalnych odległości wiat od granic działek budowlanych, tak jak to jest w przypadku budynków (przepisy dotyczące budynków nie obowiązują w tym przypadku, ponieważ wiata nie jest budynkiem). Niemniej jednak określono w przepisach odległości obiektów budowlanych (a wiata bez wątpienia takim obiektem jest) od dróg publicznych. Są także określone odległości wydzielonych miejsc postojowych od granic działek budowlanych oraz niektórych budynków. W związku z tym, jeżeli wiata będzie służyła do przechowywania pod nią samochodu – trzeba będzie spełnić wymagania tych przepisów. Co do kwestii ścian odkrytych/zakrytych - w prawie nie jest to określone, więc wiata najprawdopodobniej będzie mogła przylegać do budynku i mieć wspólny dach. Pozdrawiamy!

                                                                          • michal 2017-09-22T10:21:41Z

                                                                           Dziękuję za odpowiedź. Właściwie ta wiata bardziej służyłaby jako miejsce rekreacyjne (stół, krzesła) czyli jako altanka. Rozumiem, że to dużej różnicy nie robi. Pytanie jak lepiej zrobić. Zgłosić tylko budynek gospodarczy a zbudować: budynek gospodarczy + wiata, czy uprzedzić w zgłoszeniu, że wiata też będzie powstawała?

                                                                         • Iza 2017-09-18T20:03:06Z

                                                                          Witam, Planujemy budowę murowanego budynku gospodarczego o pow. do 35m2, czy jest możliwe żeby na "strychu" wygospodarować miejsce na rózne rzeczy. I czy taki budynek może mieć około 6m wysokości?

                                                                          • Kasia 2017-09-13T07:43:57Z

                                                                           Witam,prosze o informacje,w jakiej odleglosci od budynku mieszkalnego mozna postawic pomieszczenie gospodarcze?mamy zamiar sie wybudowac ale dom nie bedzie mial garazu. Budynek gospodarczy bedzie mial ok 30 m i chcemy jak najblizej budynku.czy istnieje mozliwosc doklejenia go do sciany domu?czy wowczas bedzie funkcjonowal jako garaz i bedzie tak naliczany podatek? Bardzo prosze o odp.

                                                                           • Tooba.pl 2017-09-13T08:46:36Z

                                                                            Żaden przepis prawa nie określa więc minimalnej odległości budynku gospodarczego od budynku mieszkalnego usytuowanych na tej samej działce o ile kwestii tej nie reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W sensie techniczno-budowlanym budynkiem wolnostojącym jest budynek stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, tym samym pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi obiektu (fundamentami, ścianami nośnymi, więźbą dachową itp.) istnieje wolna przestrzeń powietrzna i żaden z tych elementów obiektu budowlanego nie jest związany z elementami konstrukcyjnymi drugiego obiektu budowlanego. Jednak jesli chodzi o podatek, trzeba przyjrzeć się definicji garażu i b. gospodarczego w prawie - a są one całkiem różne. Użytkując budynek gosp. jako garaż, zmienia się sposób użytkowania, a zatem podatek będzie jak dla garażu.

                                                                           • GrzesiekP 2017-09-12T07:18:16Z

                                                                            Mam pytanie odnośnie budowy stodoły, otóż będę się starał o dofinansowanie dla rolników na działalność pozarolniczą, chcę zbudować stodołę bez fundamentów, z posadzką, ze starej stodoły zakupionej od sąsiada, do celów weselnych pod wynajem jakby miejsca, bez kuchni. Sanepid chyba tutaj w takim razie nie będzie potrzebny!? Wiem, że będę potrzebował pozwolenia bo budynek będzie wielkości ok 100m2, czy taki budynek będzie musiał zostać odebrany przez osobę uprawnioną do tego? czy będę potrzebował jeszcze jakichś pozwoleń?

                                                                            • Tooba.pl 2017-09-13T08:22:29Z

                                                                             Musi Pan dopilnować, by budynek, był dopasowany do przepisów związanych z BHP oraz ogólnych przepisów budowlanych. Skoro nie ma być tam kuchni, niekonieczna będzie zgoda SANEPIDu - jest ona wymagana, gdy w budynku będzie obrót żywnością. Potrzebne będzie więc w Pana przypadku pozwolenie od straży pożarnej oraz z wydziału architektury. 1. Komenda Straży Pożarnej przeprowadza czynności kontrolno-rozpoznawsze zgodnie z Art.56 i 57 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. 104 Prawo budowlane, Dziennik Ustaw Nr. 89 poz.414 z późniejszymi zmianami, oraz zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego art. 104 2. Wydział Architektury wydaje pozwolenie na użytkowanie zgodnie z Art.55, 59, 87, 104 Prawo budowlane, Dziennik Ustaw Nr. 89 poz.414 z późniejszymi zmianami, oraz zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego art. 104

                                                                            • Rafał 2017-09-11T17:10:03Z

                                                                             Chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda do budowli gospodarczej do 35m2. Mam działkę budowlaną 1420m2 jestem w trakcie załatwiania spraw w starostwie na budowę domu jednorodzinnego ale chciałbym wcześniej podbudować budynek gospodarczy murowany żeby w puzniejszej budowie mieć już gdzie przechowywać narzędzia a w później budynek wykorzystywać do przechowywania narzędzi ogrodowych oraz opału. Czy mogę taki domek sobie pobudować?

                                                                             • Tooba.pl 2017-09-21T08:14:25Z

                                                                              Według nowych przepisów może Pan wybudować taki domek na zgłoszenie. Pozdrawiamy!

                                                                             • piotrek2396 2017-09-11T09:17:49Z

                                                                              A jak wygląda sprawa ze stodołą, powiedzmy miałaby długość 20-25m, do 10m szerokosci, i wysokosci do 8m, bez fundamentów, na kamieniach ale z posadzką

                                                                              • Tooba.pl 2017-09-11T10:05:02Z

                                                                               Witamy. Na taki budynek musi Pan uzyskać pozwolenie.

                                                                               • Gość 2017-09-11T09:23:09Z

                                                                                dodam , że będzie stała na mojej posesji, posiadam gospodarstwo

                                                                               • KATHI 2017-09-11T05:40:05Z

                                                                                Dzień Dobry, chciałabym zapytać o 2 kwestie. W pierwszej kolejności o możliwość postawienia blaszaka na działce rolno-budowowlanej. Blaszak miałby być o wymiarach 4,5 x 6 m, czyli 27m2, gdzie obecnie na działce (15 arów w terenie miasta) znajduje się tylko połowa domu jednorodzinnego. Działaka jest ogrodzona. Proszę o informację, czy w tym konkretnym przypadku wymagane jest zgłoszenie chęci postawienia blaszaka w starostwie. Druga sprawa to budowa budynku parterowego z poddaszem do 35m2 również na tej samej działce. Wg planu zagospodarowania terenu uzyskanego z urzędu miasta, mamy wskazany obszar możliwości budowy domu. Czy wówczas również wymagane jest zgłoszenie do starostwa wraz ze szkicami? Może to proste pytania, ale absolutnie nie mam styczności z prawem budowlanym, a dodatkowo w starostwie uzyskać jakąkolwiek pomoc, to gehenna.

                                                                               • Gracjan 2017-09-06T07:40:41Z

                                                                                Witam chciałbym wybudować na działce dom kopułowy na zgłoszenie. I mam w związku z tym kilka pytań. Bryła domu, tłumacząc prosto, wyglądać będzie jak piłka nożna zbudowana z pięcio i sześciokątów, obcięta na wysokości ¾. Powierzchnia podstawy po obrysie zewnętrznym ( bo tak się chyba liczy?) ma mieć niecałe 30m2 natomiast na wysokości 1,2m przestrzeń będzie miała 38,5m2. Czy w świetle tych przepisów mogę coś takiego zrobić? Wysokość kopuły od podstawy ma mieć 5,55m – czy są jakieś obostrzenia odnośnie wysokości? I jeszcze jedno pytanie odnośnie antresoli. Wiem, że powierzchnie do 1,4m nie bierze się pod uwagę. Ale teraz nie wiem czy między 1,4m a 1,9m wysokości liczy się jako połowę powierzchni czy do 2,2m. Proszę mi to wyjaśnić, bo trochę się w tym pogubiłem :)

                                                                                • Kamila 2017-08-29T08:17:10Z

                                                                                 Witam. Mam zamiar na działce rolnej - ziemia 3-ciej klasy, brak planu zagospodarowania przestrzennego, sąsiednie działki też rolne wielkości 3,5 do 12 arów. wybudować wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej do 35m2 z poddaszem o wysokości poniżej 1,9m w którym osoby będą przebywać krócej niż 4 godziny. Mowa o budynku na zgłoszenie Art.29.1. Moje pytania: -czy przepisy określają rodzaj fundamentów? -jaka wysokość budynku od gruntu do czubka dachu, dach dostosuje do przepisów, działka teren płaski. -z jakiego materiału mogę wybudować domek. -jaka odległość od granic działek sąsiednich, niczym nie zabudowanych. -jaka dopuszczalna wysokość ogrodzenia w/w działki. -czy ziemie pod domek muszę odrolnić?

                                                                                 • Tooba.pl 2017-08-30T06:53:38Z

                                                                                  – w domku letniskowym do 35m2 możemy wykonać bez pozwolenia wszystkie przyłącza i instalacje wewnątrz budynku, – przepisy nie określają rodzaju fundamentu, na jakim może być zbudowany domek bez zezwolenia. – na zgłoszenie można wybudować tylko drewniane domki parterowe. Co do zasady możliwość budowy budynku na gruncie rolnym uzależniona będzie od tego, czy taka możliwość przewidziana została w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan nie przewiduje takiej możliwości, wówczas budowa bez jego zmiany nie jest możliwa, jeśli natomiast plan nie jest ustalony dla danego obszaru, to możliwość budowy na zgłoszenie (budynku do 35 m2 bez pozwolenia na budowę) uzależniona będzie od klasy gruntu. Dodatkowe wymagania, o których mowa w tym przepisie opisuje art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

                                                                                  • Robert 2017-09-19T05:24:35Z

                                                                                   Murowany domek do 35m tez można postawić na zgłoszenie

                                                                                   • Gość 2017-08-30T09:45:59Z

                                                                                    Czyli mam rozumieć że Art. 29. 1. Mówi o zabudowie wyłącznie drewnianej? Art. 7. ochr. gruntów .... 1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy; ---> Co to jest zwarty obszar gruntu?Nie widzę definicji w ustawie

                                                                                    • Tooba.pl 2017-08-30T10:10:16Z

                                                                                     Działka rolna to "zwarty obszar gruntu", na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. Jeżeli chodzi o budowę na podstawie zgłoszenia z podanego przez Pana artykułu, mowa jest wyłącznie o zabudowie drewnianej

                                                                                     • Gość 2017-08-30T10:53:18Z

                                                                                      Muszę się poratować fotkami aby zobrazować konkretną działkę [IMG]https://images81.fotosik.pl/774/83e2a18ebad2bdaf.jpg[/IMG] [IMG]https://images81.fotosik.pl/774/dc6442b40c7b02d2.jpg[/IMG] [IMG]https://images83.fotosik.pl/773/37bfcd9161f373e1.jpg[/IMG] Każda z tych maleńkich działek to ( III klasa rolna) ludzie tam warzywa hodują. "zwarty obszar gruntu" ----> jak tu zastosować do tak małych działek?

                                                                                       • Tooba.pl 2017-08-30T11:07:58Z

                                                                                        W takim przypadku musi Pan poradzić się w urzędzie - muszą być jakieś lokalne zapisy dla tego terenu, według których dopuszcza się budowę na podstawie zgłoszenia. Niestety nic więcej nie możemy doradzić - takie sprawy są już regulowane lokalnie.

                                                                                        • Gość 2017-08-30T11:28:59Z

                                                                                         Urząd gminy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla całej wsi. Warunków zabudowy nie wydadzą . Jak rozumiem PB reguluje tylko proces budowlany na działkach/gruntach przeznaczonych pod zabudowę. Brak MPZP, wtedy WZiZT odsyła do Art. 7. ochr. gruntów , a tam mam zlokalizować na przyległych działkach "zwarty obszar gruntu" ----> jedną grupę upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1. Z mapki widać że takiego czegoś tam nie ma ;-(

                                                                                         • Gość 2017-08-30T11:33:08Z

                                                                                          Jak rozumieć: Art. 7. ochr. gruntów Wymóg uzyskania zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne 2a... .... 4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

                                                                                          • Tooba.pl 2017-08-30T12:32:21Z

                                                                                           Może Pan spróbować uzyskać opinię od urbanisty. Można też spróbować zgłosić i odczekać miesiąc. Jak zostanie wydana decyzja odmowna, to będzie przynajmniej się od czego odwoływać, domagać się uzasadnienia itd.

                                                                                           • Wdzięczny za pomoc 2017-08-30T12:52:19Z

                                                                                            Dziki za poświęcony czas. Proszę jeszcze o wytłumaczenie tego znaczenia: Jak rozumieć: Art. 7. ochr. gruntów Wymóg uzyskania zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne 2a... .... 4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

                                                                                            • Tooba.pl 2017-08-30T13:28:22Z

                                                                                             Art. 7: Zgoda na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne: 1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Nie ma za co! Pozdrawiamy!

                                                                                             • Gość 2017-09-20T00:01:14Z

                                                                                              a jak jest VI klasa? nie ma wz nie ma planu to nie moga odmowic?

                                                                                              • Wdzieczny za pomoc 2017-08-30T13:47:49Z

                                                                                               4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części. -----> jak rozumieć ,, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.,, ------ten punkt jest dla mnie nie zrozumiały-----

                                                                                   • Mateusz 2017-08-27T16:41:41Z

                                                                                    Witam. Pozsiadam budynek 35m2 na terenach mieszkaniowych. Budynek został wybudowany w latach 90tych. Posiada strop betonowy. Jest nadbudowany(dach dwuspadowy)bez wejscia na poddasze. Aktualnie Część dachu się zawaliła i chciałbym wymienic dach na nowy, zrobić schody i uzyskać powierzchnię uzytkową na górze. Dolna cżęść ma wysokość 2.80 plus płyta(3m). Czy jeśli górna powierzchnia nie bedzie przekraczałą 190cm(aktualnie ma wewnatrz 188cm) powierzchni uzytkowej to potrzebuję jakies zgłoszenia/zgody na przebudowę-wymianę dachu? Jaką wysokość moze mieć taki budynek by nie trzeba bylo zgłaszac przebudowy/uzyskiwac pozwolenia?

                                                                                    • Tooba.pl 2017-08-28T10:32:34Z

                                                                                     Na samą wymianę pokrycia dachowego wymagane jest jedynie zgłoszenie w starostwie. Pozwolenie na budowę będzie potrzebne jeśli remont dachu będzie obejmował również zmianę jego konstrukcji czy podwyższenie budynku. Jeżeli chodzi o użytkowanie poddasza: musi Pan uzyskać zgody na zmianę sposobu użytkowania (zgłoszenie); zgodę na zaplanowane prace budowlane (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zależnie od zakresu robót); poinformowania organu podatkowego o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku podlegającej podatkowi od nieruchomości.

                                                                                    • Mariusz 2017-08-27T14:29:12Z

                                                                                     Witam! Budynek gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie- to wiem ale co z odległością od sąsiada? Musi być zachowane 1,5m? Mam wąską działkę ok.15m.

                                                                                     • Tooba.pl 2017-08-28T10:28:24Z

                                                                                      Taka odległość musi być zachowana - chyba że inaczej przewidują warunki zabudowy albo MPZP - te informacje powinien Pan uzyskać w urzędzie. Pozdrawiamy!

                                                                                     • Magdalena 2017-08-26T06:54:52Z

                                                                                      Czy przy remoncie starej stodoły (pow. 200m2) jest to jeszcze nadal budynek gospodarczy, potrzebne są jakies formalności? Wymiana dachu i zrobienie 2 dodatkowych okien wchodzi tez w gre. Konstrukcja budynku nie zmieni się. Chce tez zrobic zadaszony duzy taras, co w takim przypadku? Dziękuję i pozdrawiam.

                                                                                      • Tooba.pl 2017-08-28T10:43:16Z

                                                                                       Jeżeli konstrukcja i wysokość budynku się nie zmienia, wystarczy tylko zgłoszenie. Natomiast jeśli chodzi o okna, jest to już według prawa budowlanego przebudowa, która wymaga pozwolenia - jednak najlepiej upewnić się w urzędzie, czy jeśli chodzi o budynek gospodarczy na tym terenie, konieczne jest pozwolenie. Podobnie rzecz ma się z budową tarasu - wymagane jest pozwolenie, ale czy dotyczy to takiego budynku gospodarczego, najlepiej upewnić się w urzędzie.

                                                                                      • Iza 2017-08-25T11:36:29Z

                                                                                       Witam mąż jest rolnikiem i na nowo zakupionej działce będziemy budować dom.czy będziemy musieli odrazu wybudować budynek gospodarczy?Jeśli tak to czy budynek do 35m2 plus wiata liczy się razem czy te 35m2 to sam budynek a powierzchnia wiaty osobno?

                                                                                       • Tooba.pl 2017-08-25T12:05:09Z

                                                                                        Witamy! Wiata garażowa liczy się jako dodatkowa powierzchnia. Pozdrawiamy!

                                                                                       • wiegro 2017-08-24T20:21:09Z

                                                                                        Witam Mam możliwość kupienia działki rolnej od rolnika, jest to części działki siedliskowej, działka będzie poniżej 30 arów na powiększenie działki sąsiedniej. Czy jeśli ten rolnik przed sprzedażą mi tej działki zgłosi budowę budynku gospodarczego do 35 m2 i wyleje np. fundament to ja po kupnie będę miał prawo dokończyć ten budynek, czy też może być z tym problem. Na tym etapie pytanie w starostwie odpada tam zawsze się nic nie da bez uzasadnienia dlaczego, nanatomia mając jakieś pojecie można coś wynegocjować.

                                                                                        • Tooba.pl 2017-08-25T07:30:50Z

                                                                                         Działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego jest tzw. siedliskiem, a zabudowa siedliskowa obejmuje budowę domów jednorodzinnych o przeznaczeniu mieszkalnym oraz budynków gospodarczych. Siedlisko to więc teren o charakterze prywatnym, na którym posadowiony jest dom mieszkalny, gdzie koncentrują się czynności życiowe rolnika i jego rodziny. Budowa domu przez rolnika nie wymaga zatem konieczności zmiany przeznaczenia gruntu. A to natomiast oznacza, że taka działka nadal jest rolna/siedliskowa. Także budowa domu przez Pana na fundamentach, które przed zakupem wyleje rolnik, nie będzie tak prosta, jeśli chodzi o formalności.

                                                                                        • danonek0122 2017-08-24T07:26:25Z

                                                                                         Witam. Chciałbym postawic budynek gospodarczy 3mx4m i 2,60m wysoki, na działce rolnej ogrodzonej płotem. Czy mogę coś takiego postawić i czy potrzebuje na to pozwolenie? I w jakiejk odległości od plota jeśli moge i jeszcze był by to budynek bez fundamentów bo chyba z fundamentem nie moge?

                                                                                         • Tooba.pl 2017-08-24T13:08:27Z

                                                                                          Witamy! Wolnostojące budynki gospodarcze o powierzchni do 35m2 w istniejącej zabudowie zagrodowej nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Zgłoszenia wymagają budynki gospodarcze i garaże o powierzchni do 35 m2, ale na działkach innych niż w zabudowie zagrodowej oraz na działkach niezabudowanych, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni działki.

                                                                                         • Cebulka 2017-08-13T09:25:46Z

                                                                                          Chcę kupić działkę na której jest fundament 5mx8m i 50cm wysoki. Stał tam kiedyś drewniany dom. Ponieważ działka ma tylko 530m2 dom będzie 5mx6,5m i taras pod jednym dachem. W projekcie domek ma 4,99m wysokości. I tu moje pytanie czy ten fundament liczy się do wysokości domu czy trzeba go przyciąć? Czy do 5m to jest z fundamentem? Obok jest sąsiad który też ma taką działkę i nie chcę mu zasłonić widoków.

                                                                                          • Tooba.pl 2017-08-21T10:34:23Z

                                                                                           Witamy. Wysokość budynku, według przepisów, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu. Jednak najlepiej zapytać w gminie i się upewnić, czy aby na pewno fundament w tym przypadku nie wlicza się do wysokości. Pozdrawiamy!

                                                                                          • ewe 2017-08-10T08:59:07Z

                                                                                           Witam Chce postawić budynek gospodarczy działka stoi na moich rodziców którzy już nie żyją spadkobiercami jestem ja i moje rodzeństwo między sobą podzieliliśmy działkę po 20a muszę mieć ich pozwolenie zgodę ? (Działa nie jest prawnie podzielona )

                                                                                           • Tooba.pl 2017-08-21T10:22:37Z

                                                                                            Witamy. Zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego – Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Oznacza to, że musi mieć Pan zgodę pozostałych właścicieli działki. Pozdrawiamy!

                                                                                           • Mariusz 2017-08-04T19:37:01Z

                                                                                            Mieszkam w domu jednorodzinnym na wsi na działce 8arów, nie jestem rolnikiem, chciałbym postawić budynek gospodarczy do 35m2, czy muszę go zgłaszać lub uzyskać pozwolenie?

                                                                                            • Tooba.pl 2017-08-08T08:25:31Z

                                                                                             Zgodnie z przepisami bez pozwolenia, ale na podstawie zgłoszenia można wybudować: "obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, w tym parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki."

                                                                                            • Magda 2017-07-30T20:36:44Z

                                                                                             Witam dostałam pozwocenie na budowę docelowego domu, ale zanim zaczniemy budować tamten chcemy się już przenieść na działkę i wybudować sobie mały domek do 35m2 . Mam pytanie czy może on miec schody na górę i tam zrobiłbym sypialnie ? I czy przed można dobudować zadaszony taras ? Nie musi mieć wylewki tylko na cakołach.

                                                                                             • Tooba.pl 2017-08-03T08:24:51Z

                                                                                              Witamy. Powierzchnia zabudowy nie obejmuje elementów zewnętrznych domu, więc zadaszony taras nie wlicza się do maksymalnej powierzchni budynku niewymagającego pozwolenia (do 35 m2). Także jeżeli powierzchnia domku będzie mieć 35m2 i tak może Pani dobudować taras i dach nad nim. To samo tyczy się schodów zlokalizowanych na zewnątrz. Jeżeli natomiast chodzi o poddasze to jest odrębna sprawa. Na samo zgłoszenie możemy wybudować dom parterowy lub parterowy z poddaszem nieużytkowym. Jest jednak i na to sposób: pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi powinny mieć wysokość 2,2 m. Wysokość ta może wynosić 1,9m, jeżeli osoby będą przebywać w nich maksymalnie cztery godziny na dobę. Taki przepis pozwala w praktyce uznanie poddasza o wysokości mniejszej niż 1,9m za poddasze nieużytkowe, a dom letniskowy parterowy z takim poddaszem wybudować na zgłoszenie do starostwa. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!

                                                                                              • Gość 2017-08-04T19:13:57Z

                                                                                               Czy oby napewno taras nie wlicza się w nowe 35 metrów zabudowy?

                                                                                               • Gość 2017-08-04T19:15:48Z

                                                                                                Owe*

                                                                                                • Tooba.pl 2017-08-08T08:20:41Z

                                                                                                 Tak. Do powierzchni zabudowy nie wliczają się podziemne części budynku, schody zewnętrzne, powierzchnie pod daszkami, tarasy naziemne i studzienki piwniczne.

                                                                                                 • Gość 2017-08-08T08:30:32Z

                                                                                                  Zglaszalem 2 tygodnie temu domek w Starostwie w Płońsku i powiedzieli że taras się wlicza w powierzchnię:/ Zglasajac domek należy zgłosić również taras czy można go wybudować bez zgłoszenie?

                                                                                                  • Tooba.pl 2017-08-08T08:57:04Z

                                                                                                   W takim razie - zgłaszając domek - musi Pan też zgłosić taras. Niestety "taras" nie jest określony w przepisach prawa budowlanego, dlatego musimy patrzeć na inne definicje. Teoretycznie taras jest częścią zabudowy - jest przedłużeniem budynku, jednak powierzchnię zabudowy określają części zewnętrzne obiektu. W prawie "taras" określony jest jako powierzchnia utwardzona z balustradą. Jeśli zatem nie wybuduje Pan balustrady, być może jest to sposób, aby taras potraktowany został inaczej - jednak tu musi się Pan upewnić, czy taki zabieg wystarczy. Przypadek, gdzie taras potraktowano natomiast jako altanę (dla której prawo jest o wiele mniej wymagające), znajdzie Pan w poniższym wyroku: "Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2017 r. II OSK 1220/15".

                                                                                                   • Gość 2017-08-09T20:18:17Z

                                                                                                    A co w takim przypadku gdyby podłoga od taras nie stykała się bezpośrednio z domkiem np. byłaby centymetrowa szczelina a dach od tsrasu byl schowany pod dach z domku (również nie dotykalby bryły domu)

                                                                                                    • Tooba.pl 2017-08-21T11:21:57Z

                                                                                                     Może wtedy też udałoby się ominąć przepisy i potraktować taki zadaszony taras nieprzylegający do budynku jako obiekt małej architektury - ale nie mamy pewności, także najlepiej zapytać kogoś w urzędzie. Pozdrawiamy!

                                                                                                     • Gość 2017-08-09T20:19:56Z

                                                                                                      I w takim wypadku zgłosić domek 35 metrów I oddzielnie zadaszony taras ? :)

                                                                                              • Piotr Z 2017-07-23T15:27:18Z

                                                                                               Witam. Chcę na działce na której stoi dom postawić garaż z płyty warstwowej przytwierdzony do podłoża o wymiarach 6mx5,8m czyli niecałe 35m2. Czy muszę zgłaszać to w gminie?

                                                                                               • Tooba.pl 2017-07-24T06:36:38Z

                                                                                                Budowa garażu o powierzchni zabudowy do 35 m2 wymaga zgłoszenia zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego. Jeśli natomiast powierzchnia 35 m2 będzie przekroczona, wymagane jest uzyskanie pozwolenia.

                                                                                                • Piotr Z 2017-07-24T13:26:12Z

                                                                                                 A budowa budynku gospodarczego o wymiarach 6x5,8

                                                                                                 • Tooba.pl 2017-07-25T07:23:33Z

                                                                                                  To akurat mieści się w 35 m2, więc powinno wystarczyć zgłoszenie - ale lepiej jeszcze upewnić się w lokalnym urzędzie. Pozdrawiamy!

                                                                                               • Karolcia1741 2017-07-05T14:11:14Z

                                                                                                Witam. Planuję budowę pomieszczenia gospodarczego (ok 8m2), aby wykorzystać je na kotłownię. Muszę wylać pod to fundament, a także wymurować komin. Czy muszę to zgłaszać?? Jeśli tak to gdzie i jakie koszta się z tym wiążą??

                                                                                                • Pio87 2017-06-21T14:50:22Z

                                                                                                 Witam. A w przypadku domku holenderskiego o powierzchni 30 m2 jaka jest procedura? Wystarczy zgloszenie czy trzeba sie ubiegac o zezwolenie na budowe. Stawiam na dzialce rolnej z wydanymi warunkami zabudowy.

                                                                                                 • Tooba.pl 2017-06-26T08:11:35Z

                                                                                                  Według ustawy domek holenderski jest „obiektem tymczasowym”, ponieważ nie jest trwale połączony z gruntem. Jednak tymczasowe obiekty znajdują się w definicji obiektu budowlanego. Szczegóły w tym zakresie znaleźć można w art. 29 Prawa budowlanego. Z reguły budowa domku holenderskiego będzie wymagała tylko zgłoszenia, ale są wyjątki, dlatego lepiej przeczytać w całości ten artykuł z Prawa budowlanego.

                                                                                                  • Gość 2017-06-25T08:06:27Z

                                                                                                   A co to jest domek holenderski!

                                                                                                   • Tooba.pl 2017-06-26T08:11:49Z

                                                                                                    Domek holenderski to "przenośny" domek letniskowy. Przenośny, bo można go łatwo przewieźć, ale nie jest jednocześnie zwykłą przyczepą campingową.

                                                                                                  • Bozena 2017-03-31T17:17:48Z

                                                                                                   Witam,czy potrzebuje zgody na zabudowe schodow wejsciowych do mieszkania w domu jednorodzinnym w zabudowie blizniaczej i jednoczesnie wstawic w to pomieszczenie piec co,do jakiej wysokosci musze miec zgodl lub pozwolenie

                                                                                                   • Gość 2017-06-25T08:05:58Z

                                                                                                    Należy iść do architekta, zrobić projekt i uzyskać pozwolenie na budowę

                                                                                                   • odyseusz 2015-07-26T16:12:43Z

                                                                                                    sam sobie zrob projekt...ten to taki z działki ogrodniczej nic trudnego.

                                                                                                    • magda 2015-07-09T17:36:09Z

                                                                                                     Bardzo ładny projekt ze zdjecia, gdzie moge go znaleźć??