Nowy program „Mieszkanie dla młodych” ma się rozpocząć 1 lipca 2013 roku

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej planuje wprowadzić nowy program dofinansowań do zakupu mieszkania w miejsce wygasającego z końcem 2012 roku programu „Rodzina na swoim” oraz zwrotu części VAT za zakup materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu mieszkania czy domu.

Uwaga! Ostatni nabór programu „Mieszkanie dla młodych” zakończył się 3 stycznia 2018 roku. Tym samym wyczerpał się także limit środków przeznaczonych na realizację programu. Jak zapowiedział z początkiem stycznia 2018 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, alternatywą dla MdM będzie wprowadzenie programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Ponadto do końca 2017 roku podpisano 77 umów intencyjnych z samorządami w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus. Porozumienia z gminami mają prowadzić do powstania ok. 6 tys. mieszkań.

Co wspólnego ma „Mieszkanie dla młodych" z „Rodziną na swoim"?

Po wygaśnięciu popularnego w Polsce programu „Rodzina na swoim" resort planuje wprowadzenie nowego programu, który będzie się nazywał „Mieszkanie dla młodych". W programie będą mogły uczestniczyć zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne. Jak w przypadku „Rodziny na swoim", tu także będzie obowiązywało kryterium wiekowe osób, które mogłyby wziąć udział w programie. Beneficjentami będą osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. W przypadku małżeństw ten warunek będzie musiało spełniać jedno z małżonków.

Dodatkowy wymóg jest taki, aby kupione mieszkanie było pierwszym nabywanym przez beneficjentów. Poza tym lokum będzie musiało zostać kupione na kredyt z maksymalnie 50-procentowym wkładem własnym. Ponadto mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego, a więc od dewelopera lub spółdzielni, program nie przewiduje dofinansowania do zakupu mieszkań z rynku wtórnego, jak to było w przypadku „Rodziny na swoim".

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, cena nowego mieszkania nie będzie mogła być wyższa niż określony przez wojewodę co pół roku wskaźnik średnich kosztów budowy dla danego województwa i miasta wojewódzkiego. Poza tym istotnym warunkiem jest także powierzchnia mieszkania – nie będzie ona mogła przekraczać 75 metrów kwadratowych. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dopłata będzie obejmowała tylko 50 metrów kwadratowych – jak w przypadku „Rodziny na swoim", przy czym nie będzie tu rozróżnienia w zależności od tego, czy beneficjentem będzie rodzina, czy osoba samotna.

Sposób wypłaty dofinansowania

Różnicą między starym programem „Rodzina na swoim" a nowym „Mieszkanie dla młodych" jest sposób wypłaty dofinansowania i ich wysokość. W przypadku wygasającego programu rząd dopłacał przez osiem lat połowę odsetek od kredytu. W nowym programie dofinansowanie zostanie wypłacone na starcie jako rodzaj wkładu własnego, a zatem dzięki temu kredyt będzie mógł być mniejszy.

Wysokość dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie dla młodych"

Rodzina bezdzietna i singiel mogą starać się o wypłatę od państwa 10 procent równowartości maksymalnie 50 metrów kwadratowych liczonej według wskaźnika ceny metra kwadratowego w danym województwie. W przypadku gdy rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dopłata będzie wynosiła 15 procent. Na dodatkową dopłatę może liczyć ten beneficjent, któremu w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko albo adoptuje dziecko jako trzecie w rodzinie lub kolejne.

Komentarze

  • piotr 2013-08-05T16:49:21Z

    kochani!to nie komuna[wszystkim po równo],w naszej sytuacji gospodarczej każdy ruch w kierunku jej pobudzenia jest dobry .Inną rzeczą jest to,kto do tej sytuacji gospodarczej doprowadził.Dlatego też oburzenie autorów poprzednich komentarzy,powinno iść w zupełnie inną stronę.Najpierw dobre odpowiedzialne rządzenie,to i sprawiedliwe dzielenie będzie możliwe.

    • joanna 2013-07-16T11:55:15Z

      popieram wrr

      • wrr 2013-01-06T16:05:22Z

        Kto to wymyślił - chyba z nudów?!? Dla mnie kompletnie bez sensu, jakieś nieporozumienie i w dodatku nie każdy ma możlliwość skorzystania więc nie jest to niezgodne z konstytucją. Zamiast MDM powinno się to nazywać WDD - wsparcie dla deweloperów a nie kupujących, dlaczego ma nie być dopłaty do samodzielnej budowy domu, czy każdy musi kupować i przepłacać u dewelopera. Podsumowując mam nadzieję że MDM w takiej postaci nie zostanie wprowadzony, lepiej niech sobie to darują.