Małe domy z dofinansowaniem dla młodych

Inwestorzy planujący budowę domu mogą otrzymać zwrot podatku VAT za materiały budowlane. Taką formę dofinansowania oferuje program „Mieszkanie dla młodych”. Aby otrzymać zwrot, trzeba jednak sprostać kilku warunkom. Jeden z nich dotyczy powierzchni budynku.

Uwaga! Ostatni nabór programu „Mieszkanie dla młodych” zakończył się 3 stycznia 2018 roku. Tym samym wyczerpał się także limit środków przeznaczonych na realizację programu. Jak zapowiedział z początkiem stycznia 2018 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, alternatywą dla MdM będzie wprowadzenie programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Ponadto do końca 2017 roku podpisano 77 umów intencyjnych z samorządami w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus. Porozumienia z gminami mają prowadzić do powstania ok. 6 tys. mieszkań.

Rodzinom rozpatrującym możliwość wzięcia udziału w programie często nasuwa się pytanie: czy dom o powierzchni 100 m² będzie funkcjonalny i zapewni komfort wszystkim jego mieszkańcom? Projektanci rozwiewają te wątpliwości, powtarzając, że jeżeli budynek zostanie starannie zaprojektowany, to z pewnością sprosta oczekiwaniom inwestorów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty, które spełniają kryteria programu.

Projekt Ania (82,83 m2)

   

Parterowy dom z poddaszem użytkowym. Jest to energooszczędny budynek, tani w budowie i utrzymaniu. Zmieści się na niedużej działce. Na niewielkiej powierzchni wygospodarowano tutaj wszystko, czego może potrzebować kilkuosobowa rodzina. Układ użytkowo-komunikacyjny jest przejrzysty i funkcjonalny, wzbogacony o dodatkowy pokój na parterze.

Projekt Pistacja (90 m2)

   

W tym domu wszystkie pomieszczenia zaplanowano na jednej kondygnacji. Bryła budynku jest prosta i ekonomiczna, a powierzchnia użytkowa – bardzo dobrze zagospodarowana. Sypialnie są duże i komfortowe, równie atrakcyjnie prezentuje się obszerny salon z kuchnią. Funkcjonalność budynku podnosi obecność spiżarni oraz kotłowni z wyjściem do ogrodu.

Projekt Aspazja (95,67 m2)

   

Budynek z poddaszem użytkowym. Do głównej bryły, zaplanowanej na rzucie w kształcie kwadratu, dobudowano tutaj garaż jednostanowiskowy. Dom, dzięki swej zwartej prostej formie, jest tani w budowie. Na szczególną uwagę zasługuje dodatkowy pokój na parterze, a także pralnia na drugiej kondygnacji. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się częściowo zadaszony taras przy salonie.

Projekt Anabela G1 (89,57 m2)

   

Pełen nowoczesnego wdzięku, wygodny, jasny i przestronny dom parterowy. Zwarta bryła i dobre parametry cieplne sprzyjają jego energooszczędności, tym bardziej, że garaż został termicznie oddzielony od ogrzewanej części wnętrz. Duża kotłownia pozwala na zastosowanie dowolnego źródła ogrzewania. Na uwagę zasługuje nastrojowy kominek widoczny z trzech pomieszczeń, a także komfortowo wydzielona strefa nocna. Słoneczny charakter dziennej części pomieszczeń zapewniają świetliki tunelowe. Dom pasuje na działkę z wjazdem od strony południowej.

Projekt D143A (84,94 m2)

   

Przytulny i pełen niezaprzeczalnego uroku dom z poddaszem użytkowym. Budynek posiada bardzo prostą bryłę, dzięki czemu jest niedrogi w budowie oraz w późniejszym utrzymaniu. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dwa podcienie – mniejszy wejściowy oraz bardziej obszerny tarasowy. Pogram użytkowy został zaplanowany z uwzględnieniem podziału na część dzienną na parterze oraz prywatną na poddaszu. Na dole ponadto udało się wygospodarować osobny pokój.

Projekt HG-D2A (99,2 m2)

   

Kolejny budynek, który wyróżnia się optymalnie wykorzystaną powierzchnią zaplanowaną na jednej kondygnacji. Trzy sypialnie są wygodne i ustawne, w domu przewidziano także miejsce na pojemne garderoby. Strefa dzienna łączy się z holem i otwiera na obszerny taras. Wszystkie pomieszczenia, dzięki dużym przeszkleniom, są bardzo jasne. Bryła budynku jest zwarta i prosta, co gwarantuje niskie koszty jego realizacji.

Projekt Bilbo (99,24 m2)

   

Dom przykuwa uwagę swą zgrabną, nowocześnie wykończoną bryłą. Jego pełna wysmakowanej elegancji prostota sprawia, że jest niedrogi w realizacji. Uroku klasycznej bryle dodają zadaszenia ochraniające strefę wejściową oraz taras. Wewnątrz zaplanowano trzy wygodne sypialnie, łazienkę i w.c., dużą kotłownię oraz komfortowy salon z kuchnią. Kompletny program funkcjonalny udało się więc optymalnie rozplanować na niespełna stu metrach kwadratowych.

Projekt Maja (78,68 m2)

   

Budynek wyróżnia się niezwykle atrakcyjną częścią rekreacyjną z kominkiem zewnętrznym umieszczonym pod zadaszonym tarasem. Na jednej kondygnacji zaplanowano tutaj układ pomieszczeń idealny dla trzyosobowej rodziny. Część prywatną tworzą dwie wygodne sypialnie oraz duża łazienka. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się jasny, komfortowy pokój dzienny ze świetnie ulokowaną kuchnią, skomunikowaną z holem. Jednym z atutów projektu jest także jednostanowiskowy garaż.

Projekt Favara (92,65 m2)

   

W tym domu znajdziemy program funkcjonalny zaplanowany z myślą o potrzebach trzyosobowej rodziny. Układ pomieszczeń z salonem umieszczonym we frontowej części budynku sprawia, że projekt może zostać zrealizowany na działce z wjazdem od strony południowej. Strefa dzienna została tutaj ciekawie przedzielona niewielką ścianką wyznaczającą subtelną granicę pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią. Z salonu przeszklone drzwi tarasowe prowadzą na obszerny, zadaszony taras. Na uwagę zasługuje także duża kotłownia dostępna z jednostanowiskowego garażu i posiadająca wyjście do ogrodu.

Warunki do spełnienia - program MdM

Program „Mieszkanie dla młodych” jest skierowany do osób w wieku do 35 lat, które zamierzają wybudować swój pierwszy dom. Potencjalni beneficjenci nie mogą być właścicielami innego lokalu mieszkalnego (obecnie lub w przeszłości). Istotna jest także powierzchnia budowanego domu – maksymalnie może wynieść 100 m², a w przypadku rodzin z trójką dzieci – 110 m². Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy dysponować pozwoleniem na budowę, które zostało wydane nie wcześniej niż 1 stycznia 2014. Zwrot dotyczy produktów, które do 30 kwietnia 2004 roku były objęte stawką VAT w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 roku zostały opodatkowane VAT. Zakupy materiałów budowlanych muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi od dnia wydania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 roku. Wniosek wraz z załączonym pozwoleniem na budowę oraz fakturami składa się w urzędzie skarbowym. Urząd ma następnie cztery miesiące na wydanie decyzji lub dokonanie zwrotu.

Komentarze

  • Gość 2016-03-11T12:50:21Z

    Gdzie mozna sie dowiedziec.

    • Monika 2016-02-12T08:57:06Z

      A jesli dom buduje firma do stanu deweloperskiego, która wystawi fakturę za caloksztalt prac to czy w takim wypadku tez można starac sie o zwrot VAT?

      • Tooba.pl 2016-02-12T11:45:07Z

        Nie bardzo. Ten rodzaj dofinansowania - zwrot podatku VAT za materiały budowlane - dotyczy jedynie osób budujących dom systemem gospodarczym. Kupując dom od dewelopera podlega się tym samym zasadom, co w przypadku zakupu mieszkania - tzn. trzeba starać się o kredyt z dopłatą.