Ograniczenia przewidywane w programie „Mieszkanie dla młodych”

Osoby, które zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie, a nie zdążyły skorzystać z programu „Rodzina na swoim”, ucieszy zapewne wiadomość, że w nowym roku ruszyć ma rządowy program „Mieszkanie dla młodych”. Jego uczestnicy będą mogli starać się nawet o 20-procentową dopłatę do wartości mieszkania.

Uwaga! Ostatni nabór programu „Mieszkanie dla młodych” zakończył się 3 stycznia 2018 roku. Tym samym wyczerpał się także limit środków przeznaczonych na realizację programu. Jak zapowiedział z początkiem stycznia 2018 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, alternatywą dla MdM będzie wprowadzenie programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Ponadto do końca 2017 roku podpisano 77 umów intencyjnych z samorządami w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus. Porozumienia z gminami mają prowadzić do powstania ok. 6 tys. mieszkań.

Wiek beneficjentów

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przewiduje w lipcu 2013 roku lub – jeśli nie uda się wszystkiego przygotować do tego czasu – w styczniu 2014 roku wprowadzić nowy program dopłat do zakupu mieszkania. Tak jak w przypadku wygasającej „Rodziny na swoim", beneficjentami będą mogły zostać osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. Z programu będą mogły skorzystać zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa. W tym drugim przypadku będzie się liczył wiek młodszego z małżonków.

Wielkość rodziny

Resort popierający politykę prorodzinną uzależnia wielkość dopłat od liczby potomstwa. A zatem single oraz bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na 10-procentową dopłatę, rodziny z dziećmi na 15-procentową. Ponadto jeśli w ciągu pięciu lat w zakupionym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina może liczyć na dodatkowe 5-procentowe dofinansowanie.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Kolejnym ograniczeniem jest

to, że beneficjentami będą mogły być wyłącznie osoby, które chcą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. A zatem zrezygnowano w tym programie z dotowania zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Ministerstwo takie działanie tłumaczy tym, że chce poprawić sytuację budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Warunkiem jest także to, że kupowane mieszkanie będzie musiało być pierwszym. A więc osoba, która będzie chciała przystąpić do programu, będzie musiała przedstawić oświadczenie, że nie posiadała dotychczas żadnego lokalu mieszkalnego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wielkość mieszkania

Rząd będzie dopłacał młodym rodzinom i singlom do zakupu mieszkania, które nie przekracza 75 metrów kwadratowych. Jednak dopłatą zostanie objęte 50 metrów kwadratowych mieszkania, jak to miało miejsce w programie „Rodzina na swoim", bez względu na to, czy beneficjentem jest małżeństwo, czy osoba samotna.

Utrata dopłaty

Program przewiduje także co najmniej częściową utratę dopłaty w przypadku beneficjentów, którzy w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania wynajmą je albo sprzedadzą. W drugim przypadku jednak nie trzeba będzie zwracać kwoty dofinansowania, jeśli sprzeda się mieszkanie po trzech latach, a w ciągu kolejnych dwóch lat wyda się wszystkie pieniądze uzyskane z tej transakcji na zakup innego lokum – w tym także mieszkania na rynku wtórnym czy domu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.