Tanie ogrzewanie w nowoczesnym domu
Ogrzewanie - wnętrz i wody użytkowej - jest jednym z najistotniejszych elementów budynku. Ma zasadniczy wpływ na koszty jego utrzymania. Ekonomiczne źródło ogrzewania plus dobra termoizolacja to pewny przepis na niskie koszty eksploatacyjne.
Zwarta, prosta bryła, nieskomplikowany dach, dobrej jakości materiały budowlane, prawidłowe ocieplenie. To podstawowe warunki, które trzeba spełnić w dążeniu do energooszczędności. Kolejnym jest ekonomiczne źródło ogrzewania. Wybierając urządzenie do ogrzewania, warto wziąć pod uwagę wydatki eksploatacyjne, a nie tylko koszty inwestycji. Droższy kocioł może okazać się znacznie bardziej ekonomiczny w użytkowaniu od tańszego. Instalacje grzewcze trzeba przy tym wybierać, uwzględniając nie tylko koszty, ale także przyzwyczajenia i wymagania domowników (ich potrzeby grzewcze czy preferencje dotyczące obsługi urządzenia). Źródło ciepła i rodzaj instalacji grzewczej powinny zostać dobrane na etapie projektowania budynku (adaptacji projektu), ponieważ do nich muszą zostać dopasowane pozostałe elementy – w tym kotłownia.
Kocioł kondensacyjny
Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest prostym zadaniem. Na polskim rynku nadal dużym zainteresowaniem cieszą się kotły na paliwo stałe. To tradycyjne piece grzewcze, w ostatnich latach znacznie ulepszone i wyposażone w dodatkowe funkcje, ale mimo to znacznie ustępujące pod względem komfortu urządzeniom najnowszej generacji: gazowym i olejowym kotłom kondensacyjnym oraz pompom ciepła. Spośród wymienionych urządzeń eksperci jako najbardziej uniwersalne polecają gazowe kotły kondensacyjne. Ogrzewanie domu przy ich pomocy jest stosunkowo tanie i ekologiczne, wygodne i bezpieczne. Obok kotłów jedno- i dwufunkcyjnych dostępne są także kotły kompaktowe, które zawierają zasobnik c.w.u. i stanowią kondensacyjną centralę grzewczą.
Zwarta, prosta bryła, nieskomplikowany dach, dobrej jakości materiały budowlane, prawidłowe ocieplenie oraz ekonomiczne źródło ogrzewania. To najprostszy przepis na energooszczędny dom.
A może pompa ciepła?
Jeśli do domu nie może zostać doprowadzony gaz ziemny, można zamontować kocioł kondensacyjny na gaz płynny, koszty eksploatacyjne są jednak wówczas większe. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Aby jednak ta inwestycja mogła zostać uznana za sukces, pompa powinna zostać dopasowana przez specjalistę do konkretnych warunków oraz potrzeb grzewczych. Najtrudniejszym wyzwaniem w tym kontekście jest dobór odpowiedniego rodzaju i wielkości dolnego źródła energii. Dobrze dopasowana pompa może wydajnie (i bezobsługowo) pracować nawet kilkadziesiąt lat.
Grzejnik na prąd
Ogrzewanie elektryczne, ze względu na koszty energii, uchodzi za najdroższe. Ale jest proste w obsłudze, niskie są koszty instalacji, nie trzeba planować kotłowni. Ogrzewanie elektryczne w określonych warunkach może więc okazać się dobrym rozwiązaniem. Na przykład jeśli dom został bardzo dobrze zaizolowany i nie potrzebuje dużo energii do ogrzewania.
Podstawowe źródło ciepła można uzupełnić źródłem dodatkowym. W wielu przypadkach opłacalny jest montaż instalacji solarnej. Przy jej pomocy można zaoszczędzić nawet 40 procent kosztów podgrzewania wody.
Komentarze