Ogrzewanie podtynkowe – jak działa i kiedy warto instalować?
Ogrzewanie podtynkowe to jeden z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Instalację grzejną umieszcza się w tym przypadku w ścianie (najczęściej pod tynkiem). Taki sposób ogrzewania wciąż zyskuje na popularności, bo jest niezawodny, energooszczędny i zapewnia komfortowy dla człowieka mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.
Najpopularniejszym typem ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Inwestorzy chwalą je za stworzenie pełnej swobody w aranżacji przestrzeni (brak elementów instalacji na wierzchu) oraz za zapewnienie wysokiego komfortu termicznego przy niewielkim zużywaniu energii. Warto wiedzieć, że podobne walory przypisać można również ogrzewaniu ściennemu (podtynkowemu). Nowoczesne systemy przekazują ciepło do pomieszczenia w sposób równomierny i poprzez całą powierzchnię przegrody, w której je zamontowano. Taki system pokrywa się warstwą tynku lub umieszcza pod suchą zabudową, dzięki czemu jego elementy stają się zupełnie niewidoczne.
Jak działa ogrzewanie podtynkowe?
Ogrzewanie podtynkowe może być zasilane elektrycznie bądź ciepłą wodą (podgrzewaną do potrzeb c.o. np. kotłem grzewczym). W pierwszym przypadku system generuje spore zużycie energii i nie jest najtańszy w eksploatacji. W drugim natomiast istnieje problem z wydajnością. Stąd też producenci ogrzewania płaszczyznowego poszli o kolejny krok naprzód i wprowadzili na rynek grzejniki podtynkowe hybrydowe (wodno-gazowe).
Nowej generacji systemy ścienne składają się z kolektora obwodowego, pionowego radiatora i siatki zbrojącej. Umieszczony przy podłodze kolektor magazynuje energię cieplną i przekazuje ją do radiatora. Następnie ciepło jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni przegrody (w cienkiej warstwie tynku). Tego typu układ jest w pełni efektywny, a także nie przyciąga kurzu (co niestety ma miejsce w przypadku elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego).
Jakie są zalety ogrzewania podtynkowego?
Cechą charakterystyczną ogrzewania podtynkowego jest to, że nie powoduje ono nadmiernej cyrkulacji powietrza. To z kolei przynosi korzystny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu i znacząco ogranicza wzbijanie kurzu. Najkorzystniej jest umiejscowić taki system w ścianie zewnętrznej. Wynika to z faktu, że to właśnie te przegrody są najbardziej podatne na ubytki ciepła.
Grzejniki podtynkowe nie sprawiają trudności montażowych i pozwalają na ukrycie ich w standardowo stosowanej warstwie tynku (1-2 cm). Ogrzewanie tego typu może współpracować z tradycyjnym oraz z instalacjami podłogowymi. Warto dodać, że ze względu na niską bezwładność cieplną – systemy podtynkowe nagrzewają pomieszczenia szybciej niż ich odpowiedniki umieszczane w podłogach.
Dobór i zasilanie grzejników podtynkowych
Grzejniki podtynkowe łączy się szeregowo, tak by powstawały obwody grzewcze (podobne jak w ogrzewaniu podłogowym). Ten typ ogrzewania to układ niskotemperaturowy (z czynnikiem grzewczym podgrzewanym do temperatury 55˚C), który można zasilać dowolnym źródłem ciepła (np. standardowo stosowanymi w mieszkalnictwie kondensacyjnymi kotłami c.o., coraz częściej wdrażanymi kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła). Ze względu na niską bezwładność cieplną, ogrzewanie podtynkowe nie wymaga skomplikowanych układów sterujących. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą regulatorów termostatycznych.
Liczbę grzejników podtynkowych trzeba dopasować do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz do wymaganej w danym pomieszczeniu temperatury. Dobór jest zatem analogiczny jak w przypadku wyposażania domu w tradycyjną instalację grzewczą.
Ogrzewanie podtynkowe - kiedy warto instalować?
Choć montaż instalacji z grzejnikami podtynkowymi jest droższy niż zastosowanie tradycyjnego sytemu grzewczego, to faktyczni użytkownicy innowacyjnego ogrzewania raczej nie żałują wydanych pieniędzy. Ogrzewanie podtynkowe gwarantuje bowiem wysoki komfort termiczny oraz zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Grzejniki znajdujące się pod tynkiem nie przyczyniają się do powstawania nadmiernych ilości kurzu i bytujących w nim alergenów oraz skutecznie zapobiegają zawilgoceniom ścian.
Jak wskazuje sama nazwa – ścienne ogrzewanie podtynkowe na ogół pokrywa się tynkiem, ale na rynku są też instalacje pod suchą zabudowę z płyt gipsowo-kartownowych. Ściany, na których umieszczono grzejniki można dodatkowo wykończyć wybraną okładziną (np. płytkami ceramicznymi). Nie można ich jednak zastawiać meblami czy innymi dużymi elementami wyposażenia wnętrz, bo ogrzewanie straci na efektywności). To właściwie jedyna wada innowacyjnych ściennych systemów płaszczyznowych, które niestety wymagają sporo wolnej powierzchni przegród pionowych (najlepiej zewnętrznych).
Komentarze