Jak montować panele ścienne?
Montaż paneli ściennych nie jest trudnym ani skomplikowanym zadaniem, które wymagałoby zaawansowanych umiejętności. Aby jednak efekt był udany, konieczne jest fachowe podejście, przestrzeganie kilku podstawowych zasad i zachowanie maksymalnej precyzji.
Dzięki temu szybko i sprawnie odświeżymy wystrój wnętrza, a panele będą zdobiły nasze ściany przez lata. Jak zatem samodzielnie poradzić sobie z montażem?
Niezbędne materiały do montażu paneli ściennych
Przed rozpoczęciem pracy musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i materiały montażowe. Potrzebny będzie dobrej jakości klej o zwiększonej przyczepności, który w miarę szybko się wiąże (na tyle szybko, by nie trzeba było stosować dodatkowej podpory po przyklejeniu paneli, a z drugiej strony – byśmy po przyłożeniu panelu do ściany zdążyli jeszcze wykonać ewentualną drobną korektę położenia. Oprócz tego przyda nam się poziomica, piła i kątownik, natomiast w przypadku montażu do łat nośnych niezbędne będą również listwy, wkręty i uchwyty montażowe.
Panele ścienne mogą być wykonane z płyty MDF pokrytej fornirem lub laminatem, albo z płyty PCV, która świetnie sprawdza się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci.
Nie zapomnijmy także o najważniejszym, czyli o samych panelach ściennych. Mogą one być wykonane z płyty MDF pokrytej fornirem lub laminatem, albo z płyty PCV, która świetnie sprawdza się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci, np. w łazience. Do kuchni możemy wybrać panele szklane z niebanalną grafiką, które będą efektownie prezentować się ponad blatami roboczymi. Na rynku dostępne są również efektowne panele ścienne tapicerowane.
Przygotowanie powierzchni pod panele ścienne
Panele najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym będą układane, już ok. 24-48 godzin przed montażem. W ten sposób „przyzwyczają się” do warunków klimatycznych panujących w danym pokoju (stopień wilgotności, temperatura powietrza) – dzięki temu łatwiej będzie nam przytwierdzać panele do ścian i lepiej będą się na nich trzymać, co wpłynie również na trwałość konstrukcji. Ściana powinna być w miarę możliwości wyrównana i gładka, szczególnie w przypadku montażu paneli na klej. Poza tym powierzchnię należy dokładnie oczyścić i osuszyć, abyśmy po pewnym czasie nie musieli np. jej odgrzybiać.
Montaż paneli ściennych: klej czy stelaż?
Panele możemy zamontować bezpośrednio do podłoża, na klej. W takim wypadku po prostu rozprowadzamy równomiernie odpowiednią ilość kleju na panelu, po czym zdecydowanym ruchem przyciskamy go do ściany, upewniamy się, że jest przymocowany równo (jeśli nie – szybko poprawiamy pozycję panelu) i podtrzymujemy przez dłuższą chwilę, aby klej zdążył się związać.
W przypadku montowania paneli na stelażu mamy nieco więcej pracy. Na początku przykręcamy do ściany listwy, czyli łaty nośne, przy pomocy wkrętów. Pomiędzy poszczególnymi łatami należy zachować odległość ok. 40-60 cm, aby zagwarantować dostęp powietrza do przestrzeni pomiędzy panelami a ścianą i w ten sposób uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek w postaci grzybów czy pleśni. Do takiej konstrukcji możemy już przymocować panele ścienne, używając do tego uchwytów: pierwszy panel mocujemy przy pomocy uchwytu początkowego, do następnych zaś stosujemy uchwyty jednostronne. Należy pamiętać, że w przypadku paneli instalowanych pionowo listwy powinny być ułożone poziomo i odwrotnie: poziome panele układamy na pionowych łatach. Na zakończenie przytwierdzamy listwy: maskującą sufitową i przypodłogową.
Niektóre rodzaje paneli możemy również pomalować (np. gipsowe panele 3D), używając do tego farby akrylowej lub alkidowej. Zasada jest podobna, jak przy malowaniu ścian: nakładamy najpierw 1 warstwę farby podkładowej, a następnie 2 warstwy farby nawierzchniowej. Malowania nie należy rozpoczynać wcześniej niż po upływie 24 godzin od zamontowania paneli.
Komentarze