Jak urządzić łazienkę ze skosami? Porady

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu łazienki ze skosami? Czy w łazience na poddaszu można umieścić prysznic? W jakim miejscu powinna zostać ustawiona wanna? Przeczytajcie nasze porady, a urządzenie łazienki ze skosami nie będzie dla Was wyzwaniem.

 

Jak urządzić łazienkę ze skosami? Podpowiadamy
Jak urządzić łazienkę ze skosami? Podpowiadamy

 

Łazienka ze skosami – urządzanie zależy od ścianki kolankowej?

Wyposażenie oraz urządzenie łazienki na poddaszu wymaga zapoznania się z dokładnym metrażem pomieszczenia, a także zmierzenia ścianek kolankowych. Warto sprawdzić również przekroje oraz zadbać o to, aby wysokość w okolicach sprzętów użytkowych wynosiła około 190 cm.

Planując wyposażenie łazienki ze skosami, często zastanawiamy się nad tym, czy montaż kabiny prysznicowej jest możliwy.

Czym właściwie jest ścianka kolankowa? To ściana, która znajduje się na stropie ostatniej kondygnacji domu i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Każdy element wyposażenia naszej łazienki – czy to wanna, prysznic, umywalka, bidet, a nawet szafka – musi się odpowiednio wpasowywać w wymiar ścianki kolankowej. Jeśli nasze ścianki mają co najmniej 1 metr wysokości, to zagospodarowanie przestrzeni w najniższym punkcie łazienki będzie zdecydowanie prostsze.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy, w jaki sposób zaaranżować funkcjonalną łazienkę ze skosami.

 

Czy montować prysznic w łazience ze skosami?
Pinterest
Czy montować prysznic w łazience ze skosami?

 

Czy montować prysznic w łazience ze skosami?

Planując wyposażenie łazienki ze skosami, często zastanawiamy się nad tym, czy montaż kabiny prysznicowej jest możliwy. Jeśli zależy nam na instalacji prysznica, to najpierw musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w łazience. Tak jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od rozmieszczenia ścianek kolankowych.

  • Eksperci doradzają, aby umieścić kabinę prysznicową w miejscu, gdzie sufit osiąga maksymalną wysokość. W rzeczywistości swobodne korzystanie z prysznica jest kłopotliwe już w sytuacji, kiedy sufit ma mniej niż 210 cm.
  • W przypadku, gdy spadek dachu zlokalizowany jest jedynie po jednej stronie domu, to najlepszym miejscem na prysznic będą okolice drzwi.
  • Jeżeli obawiamy się, że wysokość sufitu nie pozwoli nam na swobodne korzystanie z kabiny z brodzikiem, to polecamy wybór tzw. prysznica walk-in. Charakteryzuje się on otwartą konstrukcją bez zamykanych drzwi, a także brakiem brodzika. Czasami wyposażony jest w przeszklone ściany boczne. Ten rodzaj natrysku jest wyjątkowo popularny, ponieważ pozwala dobrze rozplanować przestrzeń oraz sprawia, że łazienka wygląda elegancko. Sprawdzi się również w pomieszczeniach ze skosem, ponieważ jest niższy niż standardowy prysznic.
  • Kolejną opcją jest zastosowanie odpływu w podłodze. Dzięki temu nie musimy się zbytnio przejmować ściankami kolankowymi oraz wysokością. Wystarczy zamontować natrysk oraz zasłony. To rozwiązanie ma jednak wadę – wizualnie prezentuje się gorzej niż prysznic typu walk-in.
  • Na rynku coraz częściej dostępne są kabiny oraz drzwi prysznicowe, których obudowa jest ścięta od góry. Taki sprzęt należy wykonać na zamówienie, aby idealnie dopasować go do możliwości naszego wnętrza.

 

Modna i mała łazienka ze skosami
Pinterest
Modna i mała łazienka ze skosami

 

Jaka wanna do łazienki ze skosami?

Wanna pod skosami jest jednym z bardziej funkcjonalnych rozwiązań do łazienki na poddaszu. Aby swobodnie ustawić ją pod skosem, ścianka kolankowa powinna mierzyć około 150 cm. Jeśli jest ona niższa, proponujemy umieścić wannę w innym miejscu, a pod ścianką wykonać np. szafki na wymiar. Przestrzeń pomiędzy wanną a ścianką kolankową możemy wykorzystać jako dodatkowe półki.

W łazienkach ze skosem o większym metrażu dobrze sprawdzi się wanna wolnostojąca. Jest to obecnie popularne oraz stylowe rozwiązanie. Wannę można w tym przypadku umieścić bliżej środka łazienki, pod dowolnym kątem oraz w dowolnej odległości od ściany.
Częstym wyborem do łazienki na poddaszu są wanny narożne lub wanny asymetryczne, które wpasowują się w przestrzeń pod skosami.

Kolejną opcją jest zastosowanie odpływu w podłodze.

Gdzie umieścić umywalkę i WC w łazience na poddaszu?

Umywalka, tak jak prysznic, powinna znajdować się przy najwyższej ścianie. Jest to część łazienkowej armatury, do której powinniśmy mieć swobodny dostęp.

 

Gdzie umieścić umywalkę i WC w łazience na poddaszu?
Gdzie umieścić umywalkę i WC w łazience na poddaszu?

 

Górna krawędź umywalki znajduje się zazwyczaj ok. 85 cm od podłogi, jednak kiedy chcemy powiesić nad nią lustro, to dobrze, aby jego wysokość kończyła się niżej niż 190 cm od podłogi. Jeśli chcemy umieścić umywalkę pod skosem, wtedy musimy zrezygnować z lustra.

Przy montażu wiszącej miski WC musimy po raz kolejny wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. Warto wybrać ścianę, która ma co najmniej 130 cm wysokości.

W łazienkach ze skosem o większym metrażu dobrze sprawdzi się wanna wolnostojąca.

Jakie meble do łazienki ze skosami?

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka nie sprawiała wrażenia zagraconej, to postawmy na niskie modele mebli – najlepiej, aby nie przekraczały 150 cm wysokości. Na poddaszu sprawdzi się również całkowita zabudowa ścianki kolankowej lub wykucie w niej wnęki, którą można wyposażyć w dodatkowe półki.

 

Jakie meble do łazienki ze skosami?
Jakie meble do łazienki ze skosami?

 

Aby stworzyć modną i przemyślaną aranżację pomieszczenia, warto zdecydować się na wykonanie mebli na wymiar. Wtedy górne krawędzie szafek mogą kończyć się wraz ze skosami, dzięki czemu wykorzystamy maksymalnie potencjał oraz funkcjonalność naszej łazienki.

Unikajmy mebli wzorzystych oraz w ciemnych kolorach – mogą one przytłoczyć łazienkę oraz sprawić, że optycznie będzie wyglądać na mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Najlepszym wyborem będą meble w jasnych barwach, np. w bieli lub w szarościach, które rozjaśnią pomieszczenie. Mając do wyboru meble matowe lub z połyskiem, polecamy wybór tych drugich, ponieważ będą lepiej odbijać światło i nadadzą wnętrzu eleganckiego charakteru.

Unikajmy mebli wzorzystych oraz w ciemnych kolorach – mogą one przytłoczyć łazienkę

Przykładowe aranżacje łazienek ze skosami

Na końcu przedstawimy 5 propozycji naszym zdaniem ciekawych i dobrze zaprojektowanych łazienek ze skosami.

 

Łazienka ze skosami
Łazienka ze skosami

 

 

Modna łazienka ze skosami
Modna łazienka ze skosami

 

 

Jasna łazienka ze skosami
Jasna łazienka ze skosami

 

 

Dobrze urządzona łazienka ze skosami
Dobrze urządzona łazienka ze skosami

 

 

Przykładowa aranżacja dobrze urządzonej łazienki
Przykładowa aranżacja dobrze urządzonej łazienki

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.