Jak urządzić małą łazienkę?

Jaki kolor ścian optycznie powiększy małą łazienkę? Jakich płytek powinniśmy unikać, aby nie przytłoczyć wnętrza? Wybrać kabinę prysznicową czy wannę? Dowiedzcie się, jak urządzić małą łazienkę.

 

Urządzanie niewielkiej łazienki w domu lub mieszkaniu
Urządzanie niewielkiej łazienki w domu lub mieszkaniu

 

Jakie płytki do małej łazienki?

Dobór odpowiednich płytek, które podkreślą charakter naszej łazienki, jest trudnym zadaniem nawet w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu. Jeśli posiadamy niewielką łazienkę, to powinniśmy postawić na jasne płytki, które optycznie rozświetlą przestrzeń. Dobrze sprawdzą się: biele, szarości, odcienie beżu lub brązu.

  • Z białymi płytkami dobrze się będzie komponować położone na podłodze drewno w ciemnym odcieniu.
  • Decydując się na połączenie jasnych, jednolitych płytek z płytkami w ciemnym kolorze lub ze wzorem, musimy pamiętać o tym, aby zachować umiar. Akcent kolorystyczny powinien stanowić jedynie dodatek, a nie bazę aranżacyjną dla małego wnętrza.
  • Wybierając fakturę naszej ceramiki, najlepiej, abyśmy zdecydowali się na błyszczące kafelki o niewielkim rozmiarze. Dobrym wyborem są modne płytki sześciokątne – tzw. heksagonalne – lub mozaiki w jasnym kolorze.
  • Warto unikać dużych, wyrazistych wzorów na kafelkach, a także stosowania kontrastowych fug – fugi muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju oraz koloru płytek.
  • Jeżeli nie chcemy optycznie zmniejszyć pomieszczenia, to płytki nie powinny być układane do samego sufitu.
  • Najlepiej, aby ozdobne dekory stosowane były jedynie przy kafelkach w barwach neutralnych.

Chcąc optycznie powiększyć małą łazienkę, powinniśmy zdecydować się na jasne, najlepiej białe, ściany.

Jaki kolor ścian optycznie powiększy łazienkę?

Chcąc optycznie powiększyć małą łazienkę, powinniśmy zdecydować się na jasne, najlepiej białe, ściany. Sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się większe, spójne, uporządkowane oraz zadbane. Warto unikać ciemnych kolorów, aby nie sprawić złudnego wrażenia surowości wnętrza.

Zakazanymi kolorami są: czarny, granatowy oraz ciemno-brązowy. Jeśli wybierzemy te barwy, to możemy mieć pewność, że nasza łazienka będzie wydawać się jeszcze mniejsza, niż jest w rzeczywistości.

 

Jaka umywalka do niewielkiej łazienki?
Jaka umywalka do niewielkiej łazienki?

 

Dodatki i oświetlenie do małej łazienki

1. Dodatki

Za pomocą odpowiednio dobranych dodatków oraz oświetlenia możemy ocieplić lu ochłodzić wnętrze, a także sprawić, że stanie się ono optycznie większe oraz bardziej przytulne. Aby ożywić jasną łazienkę, wystarczy dobrać kolorowe ręczniki, wiklinowe kosze, a nawet niewielkie rośliny doniczkowe. Należy jednak pamiętać, że w kwestii wyboru dodatków powinniśmy postawić na znaną zasadę – jakość, a nie ilość.

W przypadku łazienki o małym metrażu szczególnie istotne jest odpowiednie wygospodarowanie przestrzeni manewrowej.

Również zbyt duże dodatki mogą sprawić, że małe wnętrze przestanie być funkcjonalne lub będzie wyglądać na zagracone.

Kolejnym dobrym pomysłem jest wyposażenie łazienki w lustro, które stworzy iluzję większej przestrzeni. Warto umieścić je np. na wprost drzwi wejściowych lub nad umywalką.

2. Oświetlenie

Oświetlenie jest również ważnym elementem dekoracji wnętrza. Możemy zdecydować się na delikatne światło, które będzie się odbijało od płytek lub na oświetlenie LED. Sugerujemy montaż listwy LED przy lustrze lub w okolicach naszej umywalki.

W małych łazienkach sprawdzi się umieszczenie źródła światła, np. wiszącej lampy lub plafonu, jak najbliżej sufitu. Wybór chłodnej barwy oświetlenia sprawia, że łazienka wydaje się większa.

Oświetlenie jest również ważnym elementem dekoracji wnętrza.

3. Nietuzinkowy sufit

Nie tylko ściany pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrza. Stosując punktowe oświetlenie sufitu, możemy rozświetlić wnętrze, zmienić jego charakter oraz wyregulować kąt padania światła.

Podwieszany sufit ze świecącymi elementami optycznie powiększy nasze pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest np. użycie taśmy LED, za pomocą której stworzymy nastrojowe oświetlenie.

 

Wyposażenie łazienki w lustro sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się optycznie większa
Wyposażenie łazienki w lustro sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się optycznie większa

 

Mała łazienka – wybrać prysznic czy wannę?

W łazience o małym metrażu musimy zapomnieć o równoczesnym montażu wanny oraz prysznica. W takim razie, które urządzenie będzie lepsze?

Prysznic do małej łazienki

Jeśli metraż naszego pomieszczenia uniemożliwia nam wybór prysznica z dużym brodzikiem, polecamy montaż tzw. kabiny walk-in. Charakteryzuje się ona otwartą konstrukcją bez zamykanych drzwi, a także brakiem brodzika. Czasami jest wyposażona w ściany boczne. Ten rodzaj natrysku pozwoli nam na lepsze rozplanowanie przestrzeni i sprawi, że wnętrze będzie wyglądać elegancko.

Najprostszym rozwiązaniem na wygospodarowanie wolnej przestrzeni w łazience jest instalacja prysznica z odpływem w podłodze. Od kabiny walk-in różni się przede wszystkim wyglądem – miejsce kąpieli osłaniamy zwykłą zasłonką. Aby stworzyć prysznic, wystarczy zawiesić natrysk oraz zamontować kratkę odpływową lub odpływ liniowy.

Warto pamiętać, że klasyczna zamykana kabina zajmuje często najwięcej miejsca w naszej łazience. Kolejnym rozwiązaniem, które pozwoli na lepsze zaaranżowanie pomieszczenia, jest zakup samego brodzika z zasłonką. Niektóre brodziki wyposażone są w wyprofilowane miejsca do siedzenia. Możemy też dobrać ich głębokość do naszych preferencji.

 

Jaki rozmiar wanny do małej łazienki?
Jaki rozmiar wanny do małej łazienki?

 

Jaka wanna do małej łazienki?

Standardowe wanny mierzą ok. 140 cm długości, przez co nie pasują do małych pomieszczeń. Na rynku dostępne są również mniejsze modele o 120 lub 100 cm długości. Zakup mniejszej wanny to dobra opcja dla osób, które nie chcą nie decydować się na kabinę prysznicową. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na mały rozmiar, komfort naszej odprężającej kąpieli będzie z pewnością niższy.

Innym wyjściem jest częściowe wbudowanie wanny w ścianę, dzięki czemu jej brzeg wpasuje się w nasz metraż. Przed wyborem tego rozwiązania, musimy jednak zmierzyć ściany oraz przede wszystkim sprawdzić, czy mamy możliwość stworzenia wnęki w tynku.

W małych wnętrzach sprawdzają się również wanny narożne lub asymetryczne. W ich przypadku warto zwracać uwagę przede wszystkim na głębokość.

Umywalka do niewielkiej łazienki

W łazienkach o małym metrażu warto wykorzystać każdą dostępną przestrzeń, dlatego polecamy wybór umywalki z szafką łazienkową. Na półkach możemy przechowywać kosmetyki, papier lub inne przybory toaletowe.

 

Przykładowa aranżacja małej łazienki
Przykładowa aranżacja małej łazienki

 

Zabudowa umywalki jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również wpływa na estetykę wnętrza – im mniej wiszących szafek lub półek, tym wnętrze wydaje się większe i mniej zagracone.

Jakie odległości wokół urządzeń sanitarnych?

W przypadku łazienki o małym metrażu szczególnie istotne jest odpowiednie wygospodarowanie przestrzeni manewrowej.

Przedstawiamy minimalne wymiary pasu przestrzeni przed urządzeniami sanitarnymi:

  • pas przestrzeni przed prysznicem lub wanną – 75 cm szerokości,
  • pas przestrzeni przed miską ustępową – 75x80 cm,
  • pas przestrzeni przed umywalką – 70 cm szerokości,
  • szerokość umywalki – od 45 cm do 50 cm,
  • odległość między sprzętami elektronicznymi – od 15cm do 20 cm,
  • głębokość miski ustępowej + grubość stelaża spłuczki podtynkowej – 45 cm i 20 cm.

Przeczytaj również: Jak urządzić łazienkę ze skosami? Porady

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.