Panele winylowe – ile kosztują? Czy opłaca się ich montaż?

Przez długi czas dobrą alternatywę dla drogiego parkietu stanowił laminat. Od kilku lat napotyka on jednak na coraz bardziej skuteczną konkurencję w postaci nowoczesnych paneli winylowych. Winyl przeżywa obecnie okres popularności, a popyt na podłogi winylowe wciąż rośnie. Ile kosztują takie panele? Czy ich montaż się opłaca? Odpowiadamy w artykule!

 

Ceny paneli winylowych zależą od grubości warstwy użytkowej, struktury materiału i wzoru.
Genity
Ceny paneli winylowych zależą od grubości warstwy użytkowej, struktury materiału i wzoru.

 

I nie ma w tym nic dziwnego, jako że odpowiednio zamontowane panele winylowe mają długą trwałość, ale są również łatwe w pielęgnacji i do złudzenia przypominają wyglądem szlachetne materiały, jak drewno albo naturalny kamień.

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając panele winylowe i dlaczego opłaca się ich montaż?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że podobnie jak w innych dziedzinach rzemiosła obowiązuje tutaj stara zasada: „kto tanio kupuje, dwa razy kupuje”. Ceny paneli winylowych wahają się w szerokich granicach w zależności od jakości i rodzaju. Są dostępne w rozmaitych wzorach. Na łączny koszt podłogi z paneli winylowych składa się kilka czynników:

 • panele winylowe,
 • podkład albo klej montażowy,
 • prace montażowe.

1. Koszty materiałowe – dlaczego lepiej kupić droższe panele?

Ceny paneli winylowych zależą od grubości warstwy użytkowej, struktury materiału i wzoru. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 70 zł do 190 zł i więcej. Tańsze podłogi są z reguły mniej odporne na zarysowania. Generalnie można wyróżnić trzy warianty podłogi winylowej: wysokiej jakości winyl lity, nieco tańsze panele winylowe w systemie „click” oraz jakościowo niezbyt przekonywający winyl na nośniku HDF (High Density Fibreboard).

Wyraźne różnice jakości i cen podłóg winylowych mają swoje uzasadnienie.

W przypadku winylu litego chodzi o taśmy albo płyty, które mają grubość ok. 2-4 mm i są łączone z podłożem przy pomocy kleju. To sprawia, że lity winyl jest nie tylko niezwykle trwały, ale też szczególnie mocny. Nic dziwnego, że takie podłogi spotyka się zarówno w sklepach, jak i w tak ważnych budynkach, jak szpitale. No i oczywiście w mieszkaniach tych osób, które cenią sobie podłogi nie tylko dobrze wyglądające, ale też spełniające odpowiednio wysokie wymagania jakościowe.

Panele winylowe przeznaczone do montowania na zatrzask (na klik) funkcjonują podobnie jak klasyczny laminat: płyty mają grubość 8-12 mm, po ułożeniu są zatrzaskiwane rząd po rzędzie – i gotowe. Nic przy tym nie jest klejone, ułożona jest tylko zwyczajnie folia tłumiąca odgłosy.

 

Zaletą paneli winylowych jest możliwość układania ich w niektórych wypadkach bezpośrednio na starej powierzchni.
Regió7
Zaletą paneli winylowych jest możliwość układania ich w niektórych wypadkach bezpośrednio na starej powierzchni.

 

Last, but not least można by podsumować trzeci wariant paneli winylowych w systemie „na klik” z płytami HDF. W tym wypadku cienka warstwa winylu o grubości ok. 1 mm jest naniesiona na wspomnianą płytę. Nawet jeśli cena takiej podłogi będzie znacząco niższa niż w przypadku innych wariantów winylu, to mimo wszystko będzie to zysk pozorny. Stosunkowo niska trwałość paneli szybko się zemści: nie są one wodoodporne i łatwo się wypaczają. Niska cena i łatwość montażu z pewnością skusi wielu rzemieślników-amatorów.

2. Koszty przygotowania podłoża – cena podłogi winylowej rośnie

Zaletą paneli winylowych jest możliwość układania ich w niektórych wypadkach bezpośrednio na starej powierzchni. Dotyczy to na przykład płytek ceramicznych albo desek drewnianych tworzących równą i mocną powierzchnię. W innych sytuacjach, jak na przykład podłogę z wykładziną dywanową, trzeba odpowiednio przygotować. Stara wykładzina musi być usunięta, a podłoże wyrównane i wyszlifowane. Czasem zachodzi potrzeba wykonania nowej wylewki, co przykładowo kosztuje ok. 20 zł za metr kwadratowy. Po wyschnięciu powierzchnia jest gruntowana, co zapewnia dokładne klejenie i wysoką trwałość podłogi.

Koszty przygotowania podłoża zależą zarówno od samego podłoża, jak i rodzaju podłogi. Klejenie winylu wymaga idealnie gładkiej powierzchni, ponieważ każda nierówność może spowodować, że podłoga będzie źle wyglądała. Panele winylowe montowane na klik dopuszczają pewne nierównomierności podłoża, co obniża ogólne koszty podłogi.

Wprawdzie przygotowanie gruntu pod nowe panele jest dosyć kosztowne, to jednak bez porównania droższe byłyby ewentualne poprawki.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając panele winylowe i dlaczego opłaca się ich montaż?
Skill-Spb
Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając panele winylowe i dlaczego opłaca się ich montaż?

 

3. Koszty montażu – nie zawsze warto wybierać tańszą wersję

Montowanie paneli winylowych w systemie zatrzaskowym jest możliwe do wykonania we własnym zakresie, a na dodatek dopuszcza pewne niedokładności płaszczyzny podłoża. Wersja takiej podłogi jest finansowo kusząca i w pewnych okolicznościach całkowicie do zaakceptowania. Czasem zdarza się jednak, że:

 • panele winylowe na płytach HDF/MDF są wrażliwe na wilgoć,
 • podłoże nie jest dokładnie płaskie i pływająca podłoga lekko się kołysze,
 • na skutek nierówności podłoża powstają odgłosy podczas chodzenia po podłodze,
 • w przypadku szczególnie wysokiej temperatury albo wzrostu wilgotności powietrza panele mogą się wypaczyć.

Montowanie paneli winylowych leży w możliwościach majsterkowicza-amatora, jednak rzadko kiedy ma to rzeczywiście sens. Bez odpowiednich narzędzi i pewnego doświadczenia trudno jest tę pracę wykonać nienagannie. Często powstają duże ilości odpadów, a wynik amatorskiej pracy jest daleki od ideału. Szczególnie w przypadku drogich paneli winylowych nie warto oszczędzać na kosztach fachowej robocizny.

Co lepsze, panele podłogowe czy drewniane deski? Sprawdź w artykule

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Monia 2022-07-10T19:09:07.127Z

  Co z parkietem? Lepiej go ratować, czy taniej położyć winylowe?

  • sonia 2021-10-19T21:56:48Z

   Czy w przypadku winylu litego będzie można kleić do płyt osb.

   • Jan Mateusz 2021-04-10T12:36:41Z

    Jakie panele winylowe i jaki sposób ich montażu przy ogrzewaniu podłogowym? Czy są takie i czy się nadają?

    • Tooba.pl 2021-04-12T06:17:49Z

     Dzień Dobry. Więcej na temat materiałów przy ogrzewaniu podłogowym piszemy tutaj: https://jakbudowac.pl/Ogrzewanie-podlogowe-a-panele. Samo układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od standardowego. Główna różnica polega na właściwym przygotowaniu podłoża. Najpierw zwiększamy temperaturę wylewki codziennie o 5 oC (aż do osiągnięcia maksimum), pięć dni działamy na maksymalnej temperaturze, następnie schodzimy codziennie o 5 oC. Na koniec wyłączamy ogrzewanie dwa dni przed rozpoczęciem montażu. Pozdrawiamy.