Panele winylowe – ile kosztują? Czy opłaca się ich montaż?

Winyl przeżywa obecnie okres popularności, a popyt na panele winylowe wciąż rośnie. Ile kosztują takie panele? Czy ich montaż się opłaca? Odpowiadamy w artykule!

 

Ceny paneli winylowych zależą od grubości warstwy użytkowej, struktury materiału i wzoru.
Genity
Ceny paneli winylowych zależą od grubości warstwy użytkowej, struktury materiału i wzoru

Ile kosztują panele winylowe?

Odpowiednio zamontowane panele winylowe mają długą trwałość, ale są również łatwe w pielęgnacji i do złudzenia przypominają wyglądem szlachetne materiały (drewno albo naturalny kamień). Ceny paneli winylowych wahają się w szerokich granicach w zależności od jakości i rodzaju. Na łączny koszt podłogi z paneli winylowych składa się kilka czynników:

  • panele winylowe,
  • podkład albo klej montażowy,
  • prace montażowe.

Ceny paneli winylowych zależą od grubości warstwy użytkowej, struktury materiału i wzoru. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 100 zł do 250 zł. Tańsze podłogi są jednak z reguły mniej odporne na zarysowania.

Jakie są rodzaje paneli winylowych?

Można wyróżnić trzy warianty podłogi winylowej: wysokiej jakości winyl lity, nieco tańsze panele winylowe w systemie „click” oraz winyl na nośniku HDF (High Density Fibreboard).

Wyraźne różnice jakości i cen podłóg winylowych mają swoje uzasadnienie. W przypadku winylu litego chodzi o taśmy albo płyty, które mają grubość ok. 2-4 mm i są łączone z podłożem przy pomocy kleju. To sprawia, że lity winyl jest nie tylko niezwykle trwały, ale też szczególnie mocny.

Panele winylowe przeznaczone do montowania na zatrzask (na klik) funkcjonują podobnie jak klasyczny laminat. Płyty mają grubość 8-12 mm, po ułożeniu są zatrzaskiwane rząd po rzędzie. Nic przy tym nie jest klejone, ułożona jest tylko folia tłumiąca odgłosy.

Trzeci wariant paneli winylowych występuje w systemie „na klik” z płytami HDF. W tym wypadku cienka warstwa winylu o grubości ok. 1 mm jest naniesiona na wspomnianą płytę. Nawet jeśli cena takiej podłogi będzie znacząco niższa niż w przypadku innych wariantów winylu, to mimo wszystko będzie to zysk pozorny. Panele nie są wodoodporne i łatwo się wypaczają, jednak niska cena i łatwość montażu to ich cenne zalety.

Panele winylowe – czy można je układać na starej powierzchni?

Zaletą paneli winylowych jest możliwość układania ich w niektórych wypadkach bezpośrednio na starej powierzchni. Dotyczy to na przykład płytek ceramicznych albo desek drewnianych tworzących równą i mocną powierzchnię. W innych sytuacjach podłoże trzeba odpowiednio przygotować. Na przykład stara wykładzina musi być usunięta, a podłoże wyrównane i wyszlifowane. Czasem zachodzi potrzeba wykonania nowej wylewki. Po wyschnięciu powierzchnia jest gruntowana, co zapewnia dokładne klejenie i wysoką trwałość podłogi.

Koszty przygotowania podłoża zależą zarówno od samego podłoża, jak i rodzaju podłogi. Klejenie winylu wymaga idealnie gładkiej powierzchni, ponieważ każda nierówność może spowodować, że podłoga będzie źle wyglądała. Panele winylowe montowane na klik dopuszczają pewne nierównomierności podłoża, co obniża ogólne koszty podłogi.

Wprawdzie przygotowanie gruntu pod nowe panele jest dosyć kosztowne, to jednak bez porównania droższe byłyby ewentualne poprawki.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając panele winylowe i dlaczego opłaca się ich montaż?
Skill-Spb
Panele winylowe imitujące drewno

Samodzielny montaż paneli winylowych – czy warto?

Montowanie paneli winylowych w systemie zatrzaskowym jest możliwe do wykonania we własnym zakresie, a na dodatek dopuszcza pewne niedokładności płaszczyzny podłoża. Warto jednak wziąć pod uwagę, że:

  • panele winylowe na płytach HDF/MDF są wrażliwe na wilgoć,
  • jeżeli podłoże nie jest dokładnie płaskie, to podłoga będzie się lekko kołysać,
  • na skutek nierówności podłoża powstają odgłosy podczas chodzenia po podłodze,
  • w przypadku szczególnie wysokiej temperatury albo wzrostu wilgotności powietrza panele mogą się wypaczyć.

Montowanie paneli winylowych leży w możliwościach majsterkowicza-amatora, jednak rzadko kiedy ma to rzeczywiście sens. Bez odpowiednich narzędzi i pewnego doświadczenia trudno jest tę pracę wykonać nienagannie. Szczególnie w przypadku drogich paneli winylowych nie warto oszczędzać na kosztach fachowej robocizny.

Co lepsze, panele podłogowe czy drewniane deski? Sprawdź w artykule

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Monia 2022-07-10T19:09:07.127Z

    Co z parkietem? Lepiej go ratować, czy taniej położyć winylowe?

    • sonia 2021-10-19T21:56:48Z

      Czy w przypadku winylu litego będzie można kleić do płyt osb.

      • Jan Mateusz 2021-04-10T12:36:41Z

        Jakie panele winylowe i jaki sposób ich montażu przy ogrzewaniu podłogowym? Czy są takie i czy się nadają?

        • Tooba.pl 2021-04-12T06:17:49Z

          Dzień Dobry. Więcej na temat materiałów przy ogrzewaniu podłogowym piszemy tutaj: https://jakbudowac.pl/Ogrzewanie-podlogowe-a-panele. Samo układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od standardowego. Główna różnica polega na właściwym przygotowaniu podłoża. Najpierw zwiększamy temperaturę wylewki codziennie o 5 oC (aż do osiągnięcia maksimum), pięć dni działamy na maksymalnej temperaturze, następnie schodzimy codziennie o 5 oC. Na koniec wyłączamy ogrzewanie dwa dni przed rozpoczęciem montażu. Pozdrawiamy.