Płyta indukcyjna – wady i zalety. Czy warto?

Na czym polega działanie płyty indukcyjnej? Co oznacza określenie płyta z ramką? Jakie są najważniejsze funkcje indukcji? Jakie są jej wady i zalety? W tym artykule przedstawimy odpowiedzi na powyższe pytania, które ułatwią Wam decyzję o kupnie.

 

Jakie jest działanie płyty indukcyjnej?
Jakie jest działanie płyty indukcyjnej?

 

Jak działa płyta indukcyjna?

Działanie płyty indukcyjnej można wyjaśnić w dużym skrócie. Zamiast palników gazowych indukcja posiada cewki elektromagnetyczne, które znajdują się pod szkłem zewnętrznym. Odpowiadają one za wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Powoduje to powstawanie tzw. ruchów wirowych (poprzez zamianę energii elektrycznej na cieplną) oddziałujących na powierzchnię garnków.

Uwaga: Kupno płyty indukcyjnej wiąże się ze stosowaniem specjalnych naczyń ferromagnetycznych, które przyciągają magnes.

Jakie są wady i zalety płyty indukcyjnej?

Zanim opiszemy dokładne parametry i funkcje płyty indukcyjnej, przedstawimy Wam jej zalety oraz wady.

Jeżeli przede wszystkim zależy nam na wyglądzie i spójności płyty z blatem, to powinniśmy zdecydować się na płytę bez ramki.

Do zalet płyty indukcyjnej należą:

  • bezpieczeństwo – szkło praktycznie się nie nagrzewa, dzięki czemu płyta polecana jest dla rodzin z dziećmi,
  • czystość – resztki jedzenia nie przypalają się, a płytę można łatwo utrzymać w czystości ze względu na płaską powierzchnię i brak zakamarków,
  • szybkość nagrzewania – indukcja nagrzewa się znacznie szybciej niż inne rodzaje kuchenek lub płyt grzewczych, dzięki czemu gotowanie jest znacznie szybsze,
  • kilka trybów temperatury – podczas gotowania można wielokrotnie zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę,
  • brak konieczności prowadzenia instalacji gazowej,
  • łatwość w obsłudze,
  • elegancki design,
  • możliwość zastosowania płyty jako dodatkowego blatu roboczego,
  • funkcjonalność – niektóre płyty indukcyjne posiadają szereg dodatkowych funkcji, o których przeczytacie w dalszej części artykułu.

 

Lista zalet i wad płyty indukcyjnej
Lista zalet i wad płyty indukcyjnej

 

Wady płyty indukcyjnej to:

  • wysoka cena,
  • niełatwy montaż i konieczność posiadania mebli spełniających wymogi producenta,
  • dodatkowe koszty związane z zakupem specjalnych naczyń ferromagnetycznych,
  • możliwa awaryjność oraz drogie naprawy,
  • wytwarzanie pola elektromagnetycznego – indukcje nie są zalecane dla osób z rozrusznikiem serca,
  • mały wybór płyt indukcyjnych wolnostojących – tzw. kuchenek indukcyjnych.

Jaka moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej?

Moc płyty indukcyjnej zazwyczaj wynosi od 2,8 kW do 12 kW. Najniższa moc dotyczy płyt, które podłączone są pod jedną fazę. Od około 4,7 kW występują podłączenia dwufazowe lub trzyfazowe. Standardowa moc płyty indukcyjnej to 7,2-7,4 kW.

Przed zakupem płyty indukcyjnej warto dowiedzieć się, jaką moc dostarcza zakład energetyczny do naszego domu. W przypadku, gdy moc przyłączeniowa jest mniejsza od mocy płyty indukcyjnej, to możemy napotkać problem z głównym bezpiecznikiem lub doprowadzić do przepalenia przewodu zasilającego.

Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się instalacja jednofazowa, to przed decyzją o kupnie indukcji, warto sprawdzić stan instalacji. W wielu przypadkach konieczne jest poprowadzenie przewodu od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej lub zmodernizowanie rozdzielnicy.

 

Jaki powinien być rozmiar płyty indukcyjnej?
Jaki powinien być rozmiar płyty indukcyjnej?

 

Jaki rozmiar płyty indukcyjnej?

Rozmiar płyty indukcyjnej możemy wybrać według własnych preferencji, pamiętając, że im większa liczba pól grzewczych, tym większa szerokość indukcji.

  • Płyty z jednym lub dwoma polami indukcyjnymi mają zazwyczaj ok. 30 cm szerokości. Szerokość płyt z czterema polami wynosi 60 cm.
  • Na rynku są również dostępne płyty szerokie, o 70 lub 75 cm szerokości, płyty z pięcioma oraz z sześcioma polami grzewczymi o szerokości do 90 cm. Co ciekawe, możemy już także zakupić płytę do zabudowy w narożniku o tzw. kształcie nerki.
  • Większość płyt indukcyjnych ma głębokość 51 cm lub 52 cm oraz grubość od ok. 5,5 cm do 4,4 cm.

Sterownik plus/minus może występować w dwóch wariantach: z jednym manipulatorem lub z czterema.

Płyta indukcyjna – z ramką czy bez?

Przy zakupie płyty indukcyjnej możemy wybrać płytę z ramką lub bez ramki. Czym różnią się oba modele?

  • Płyty indukcyjne z ramką – ich powierzchnia jest otoczona stalową, cienką listwą, najczęściej w kolorze inox. Ramka ma za zadanie dodatkowo chronić powierzchnię płyty przed uszkodzeniami i ukruszeniem się rogów.
  • Jeśli wybierzemy czarną płytę z ramką w kolorze inox, to musimy się liczyć z tym, że indukcja nie stworzy spójnej całości z blatem kuchennym, ponieważ ramka będzie się wyróżniać. Dobrym rozwiązaniem jest dobór reszty mniejszych sprzętów elektronicznych w kolorze inox.
  • Płyta z ramką jest trudniejsza w utrzymaniu czystości w porównaniu z płytą bezramkową. Resztki jedzenia mogą wnikać pomiędzy ramkę a płytę, przez co trudno jest je później usunąć.
  • Płyty indukcyjne bez ramki – są wybierane zdecydowanie częściej. W indukcji nie umieszcza się ozdobnej ramki, a jedynie szlifuje się krawędzie płyty.
  • Płyta indukcyjna bez ramki lepiej pasuje do nowoczesnych wnętrz, ponieważ pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni z blatem kuchennym. Brak dodatkowych zakamarków sprawia, że utrzymanie czystości jest łatwiejsze, niż w przypadku płyty z ramką.
  • Modele bezramkowe mają również jedną wadę – są narażone na uszkodzenia, najczęściej na kruszenie się rogów.

 

Ile kosztuje płyta indukcyjna?
Ile kosztuje płyta indukcyjna?

 

Jak widać, oba modele mają swoje wady i zalety. Jeżeli przede wszystkim zależy nam na wyglądzie i spójności płyty z blatem, to powinniśmy zdecydować się na płytę bez ramki. Jeśli obawiamy się uszkodzeń, to dobrym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna z ramką.

Przeczytaj również: Projekt kuchni na zamówienie – czy się opłaca? Ile kosztuje? Ceny

Jakie są rodzaje pól i sterowników w płytach indukcyjnych?

W momencie, gdy płyty indukcyjne dopiero wchodziły na rynek, dostępne były wyłącznie modele z okrągłymi polami grzewczymi. Obecnie do wyboru mamy kilka rodzajów pól, różniących się nie tylko rozmiarem, ale również kształtem.

  • Pola pojedyncze – to podstawowe pola, które wymagają używania garnka o rozmiarze dna dopasowanym do rozmiaru okręgu.
  • Pola poszerzane podwójnie – charakteryzują się dwoma okręgami o różnych rozmiarach – jeden jest większy, a drugi jest mniejszy. Dzięki temu można stosować garnki o różnych średnicach.
  • Pola poszerzane potrójnie – składają się z trzech okręgów o różnych rozmiarach.
  • Pole typu brytfanna – to podłużne pole, które zajmuje powierzchnię dwóch pól grzewczych. Można na nim przygotowywać jedzenie w brytfannie, jak i w zwykłych garnkach o różnorodnej średnicy (potrzebna jest do tego dodatkowa funkcja łączenia pól grzewczych, o której przeczytacie poniżej).
  • Pola bez wyznaczonych linii – garnek lub patelnię o dowolnej średnicy można ustawić w każdym miejscu płyty indukcyjnej. Ten rodzaj pól jest najbardziej uniwersalny.

W kwestii sterowników, standardowym wyjściem stosowanym przez producentów zdecydowanie najczęściej, jest programator ze sterowaniem plus/minus. Moc podzielona jest najczęściej na 9 poziomów.

 

Jakie są rodzaje pól i sterowników w płytach indukcyjnych?
Jakie są rodzaje pól i sterowników w płytach indukcyjnych?

 

Sterownik plus/minus może występować w dwóch wariantach: z jednym manipulatorem lub z czterema. W przypadku jednego manipulatora plus/minus i chęci zmiany mocy pól grzewczych należy „przeklikać” każde pole po kolei. Jeśli posiadamy cztery manipulatory, to każde pole grzewcze ma osobny sterownik. Jest to wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu z modelami wyposażonymi w jeden manipulator.

Coraz bardziej popularne stają się programatory w tzw. wersji slider. Są to kropki lub liczbowe wartości mocy, które znajdują się w jednej linii. Jeśli chcemy wybrać poziom mocy, to musimy przesunąć palcem po skali.

Ten programator również występuje w wersji pojedynczej – jeden slider na cztery pola indukcyjne – oraz w wersji poczwórnej z osobnym sterownikiem do każdego pola grzewczego.

Przy zakupie płyty indukcyjnej możemy wybrać płytę z ramką lub bez ramki.

Płyta indukcyjna – jakie są jej najważniejsze funkcje?

Płyty indukcyjne, w zależności od modelu i producenta, mogą być wyposażone w różne funkcje. Zapoznajcie się z nimi jeszcze przed zakupem własnej indukcji.

  • Power Booster – funkcja szybkiego gotowania. Dzięki naciśnięciu przycisku booster płyta dobiera swoją maksymalną moc – tym samym zwiększając moc grzania nawet o kilkadziesiąt procent. Nasze potrawy są gotowe w błyskawicznym tempie oraz bez utraty cennych wartości odżywczych.
  • AutoBridge – polega na automatycznym łączeniu się pól grzewczych. Płyta samodzielnie wykrywa największe lub niewymiarowe naczynie i łączy cewki w jedno duże pole grzewcze, które dopasowuje się do wielkości np. garnka.
  • Eco – aby skorzystać z tej funkcji, należy najpierw ustawić czas gotowania. W momencie, gdy będzie się on zbliżać do końca, czujniki płyty same zadecydują (na podstawie stopnia nagrzania dnia garnka), w którym momencie zakończyć gotowanie.
  • Check Pot – funkcja spotykana w niewielu modelach, jednak naszym zdaniem przydatna. Płyta indukcyjna sama sprawdza, czy garnki nadają się do użytku. Wynik przedstawiony jest w procentach.

 

Płyta indukcyjna w kuchni
Płyta indukcyjna w kuchni

 

  • Hob&GO – płyta automatycznie wyczuwa postawiony na niej garnek, a my nie musimy manualnie wybierać pola grzania poprzez sterowniki.
  • Stop&Go – dzięki tej funkcji możemy wyłączyć wszystkie pola równocześnie lub zredukować ich moc do poziomu 1. Ponowne przyciśnięcie odpowiedniego przycisku przywraca poprzednie ustawienia.
  • Timer – funkcja ustawienia czasu gotowania na danym polu grzewczym.
  • Pauza – daje możliwość wstrzymania pracy płyty. Po ponownym naciśnięciu urządzenie kontynuuje pracę.
  • Blokada płyty – funkcja przydatna zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
  • Programy Gotowe – funkcja dostępna w niektórych modelach np. firmy Amica lub Whirlpool. Pozwala na automatyczne dostosowanie temperatury w zależności od rodzaju gotowania. Do wyboru mamy trzy opcje temperatur: 42 stopnie – nadaje się np. do rozpuszczania masła, 70 stopni – program do podgrzewania zupy, 94 stopnie – program używany do gotowania ryżu lub makaronu.
  • Wskaźnik ciepła resztkowego – jeśli zamiast mocy na wyświetlaczu pojawia się litera H (od angielskiego słowa heat – ciepło), to oznacza to, że szkło może być nagrzane. Zazwyczaj funkcja wskaźnika włącza się od 45 stopni.
  • Czujnik gotowania – pilnuje efektów gotowania, dzięki czemu indukcja nie dopuści np. do wykipienia wody z garnka.
  • Zdalne sterowanie – funkcja dostępna w najbardziej zaawansowanych modelach indukcji. Płyta wyposażona jest w moduł WiFi, który pozwala na zdalne sterowanie poprzez urządzenie z systemem Android lub iOS.

 

Płyty indukcyjne, w zależności od modelu i producenta, mogą być wyposażone w różne funkcje.
Płyty indukcyjne, w zależności od modelu i producenta, mogą być wyposażone w różne funkcje.

 

Ile kosztuje płyta indukcyjna?

W sklepie Media Markt za najtańszą płytę indukcyjną z dwoma polami indukcyjnymi firmy Candy trzeba zapłacić 849 zł. Płyta z czterema polami indukcyjnymi firmy Goenje to koszt 919 zł. Najdroższa płyta marki Elctrolux kosztuje 3820 zł.

W sklepie RTV Euro AGD najtańsza płyta indukcyjna z dwoma polami indukcyjnymi firmy Candy kosztuje 799 zł. Płytę z czterema polami firmy MPM lub Sharp można kupić za 799 zł. Za najdroższą płytę marki Electrolux trzeba zapłacić 6999 zł.

Jak przedstawiliśmy powyżej, ceny płyt indukcyjnych wynoszą od 799 zł do 6999 zł. Zależą one przede wszystkim od rozmiaru, liczby dodatkowych funkcji, rodzaju obramowania oraz sterownika.

Komentarze

  • Michał 2024-01-25T15:18:36.106Z

    Nikomu nie polecę indukcji, po doświadczeniu ze zwykłą "ceramiką" nigdy nie zdecyduję się na zakup indukcji, której podstawowa cecha jest dla mnie wadą. Płyta grzeje pulsacyjnie, więc trzeba przy niej stać i pilnować czy makaron nie wykipi, chociaż temperatura została zmniejszona. Nigdy przy zwykłej ceramice tyle razy nie wykipiał mi makaron, czy też ryż.