Jak urządzić dużą i nowoczesną kuchnię? Wskazówki i porady

Minimalistyczny design, przejrzyste formy i modne kolory to charakterystyczne cechy nowoczesnej kuchni. Dzięki prostemu i wyrafinowanemu wyglądowi, jest prawdziwą ozdobą każdego mieszkania. Wpisuje się łatwo w prostolinijny styl wystroju i doskonale nadaje się do roli, aby wprowadzić do domu nowoczesny akcent. Co nowoczesna kuchnia musi posiadać?

Duża nowoczesna kuchnia - jak urządzić?
Duża nowoczesna kuchnia - jak urządzić?

W nowoczesnej kuchni muszą znaleźć się:

  • proste fronty;
  • jasne formy;
  • funkcjonalne wyposażenie;
  • wyszukane dodatki techniczne.

Urządzenie nowoczesnej kuchni – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych miejsc w domu i jest najczęściej odwiedzana. Dlatego meble i sprzęty kuchenne powinny być wysokiej jakości, ponieważ o ile regał na książki da się szybko wymienić na nowy, to z kompletną zabudową kuchni już tak łatwo nie pójdzie. Spróbujemy podać kilka wskazówek, jak nowoczesna kuchnia powinna wyglądać.

1. Odnaleźć właściwą formę

Zanim w ogóle rozpocznie się szczegółowe planowanie, trzeba się najpierw zdecydować, w jakiej formie chciałoby się tę swoją nowoczesną kuchnię widzieć. W pierwszym rzędzie jest to oczywiście zależne od wielkości pomieszczenia. Wąska przestrzeń pozwoli tylko na jeden ciąg kuchenny, podczas gdy w większych pomieszczeniach może powstać nowoczesna kuchnia w formie „L” albo wyspy. Jeszcze więcej możliwości daje otwarta kuchnia.

W następnym kroku można przejść bardziej do szczegółów. W nowoczesnych domach i mieszkaniach kuchnia nie może oczywiście pochodzić z dawnej epoki. Dobra stara kuchnia w wiejskim domu z jej okrągłymi kształtami i zawijasami, z klasycznym wyposażeniem nie pasuje w swojej formie no nowoczesnego stylu, mimo swoich niewątpliwych ciekawych kombinacji.

2. Kuchenne fronty

Nowoczesne kuchnie mogą być wykonane z różnych materiałów. Przez długi czas panowały kuchnie z drewna; obecnie dostępne są meble z okładziną we wszystkich możliwych kolorach. Od jaskrawo czerwonych frontów z połyskiem, do czarnych i matowych powierzchni. Każdy pomysł da się zrealizować. Trzeba tylko pamiętać, aby z kolorami w kuchni nie przesadzić i nie mieć ich po dwóch latach dosyć.

Ale nie tylko barwne okładziny, również szlachetna stal znajduje w nowoczesnych kuchniach uznanie. Metalowe fronty nadają kuchni interesujący wygląd i szczególną atmosferę. Dla kogo to wszystko wydaje się zbyt monotonne, może tworzyć kombinacie różnych materiałów. Drewno i metal? Białe fronty z połyskiem i ciemne ściany? Wszystko jest możliwe.

Odpowiednie oświetlenie stworzy w nowoczesnej kuchni niezastąpiony efekt
Odpowiednie oświetlenie stworzy w nowoczesnej kuchni niezastąpiony efekt

3. Blaty kuchenne

Niemniej różnorodne mogą być materiały na blaty kuchenne. Od fornirowanych płyt wiórowych przez lite drewno szlachetnych gatunków i metal do płyt z naturalnego kamienia – wszystko jest możliwe. O ile naturalny wygląd drewna wnosi do nowoczesnej kuchni ciepły nastrój i po prostu zawsze jest na czasie, to ciemny kamień i połyskująca szlachetna stal nadają pomieszczeniu atmosferę nowoczesności i postępu.

4. Płytki

Także w najbardziej nowoczesnej kuchni trudno obejść się bez płytek, aby ściany za miejscem do gotowania nie doprowadzić do ruiny. Podczas gotowania nieuniknione coś paruje, skwierczy, rozbryzguje i się brudzi dookoła. Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.

Wcale nie muszą to być klasyczne białe płytki ceramiczne, które dadzą się zastąpić nowoczesnymi materiałami i barwami. Ale też laminat i parkiet mogą zostać uznane za ponadczasowe zarówno na podłodze, jak i na ścianie. A może raczej farba tablicowa znajdzie zastosowanie w kuchni? Taką ścianę można wykorzystać na przykład jako kalendarz, notatnik, przegląd przepisów.

5. Co na podłogę?

Podobnie jak w przypadku ścian, również podłoga w nowoczesnej kuchni nie musi być koniecznie z płytek albo wykładziny PVC z brzydkimi wzorami. Do jasnych mebli pasują ciemne płytki z jasnymi fugami, tworząc ciekawy kontrast.

To co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, dzisiaj coraz częściej spotyka się w nowoczesnej kuchni: parkiet albo laminat. Przede wszystkim w otwartej kuchni, która przechodzi płynnie w salon, tworzy to bardziej przytulną atmosferę. Nagła granica między dwoma różnymi materiałami podłogi zostaje usunięta, a oba pomieszczenia wzajemnie się łączą. Jako alternatywę można zastosować podłogę winylową, z drewna albo z kamienia.

W dużej kuchni warto zwrócić uwagę m.in. na blaty, front oraz dobór płytek
W dużej kuchni warto zwrócić uwagę m.in. na blaty, front oraz dobór płytek

6. Nowoczesny sprzęt kuchenny

Jak można kuchnię nazwać nowoczesną, jeśli miałyby w niej być urządzenia z przedwczoraj? Naturalnie, nie wszystko musi być w najnowszej wersji, ale trzeba zwrócić uwagę na energooszczędność kuchennego wyposażenia. Szczególnie kuchnie indukcyjne i gazowe oszczędzają energię, ponieważ wytwarzają wysoką temperaturę natychmiast, bez nagrzewania ceramicznych elementów. Również lodówki i zmywarki powinny być wymienione na oszczędzające energię elektryczną i środowisko.

7. Odpowiednie oświetlenie

Bez właściwego światła nie ma nowoczesnej kuchni. Można tutaj wybierać spośród różnych form oświetlenia, nie zawsze sensownych. Jedno jedyne źródło światła, które rozlewa się po całym pomieszczeniu, sprawdza się rzadko, ponieważ już przy próbie krojenia czegokolwiek na blacie w zacienionym miejscu łatwo trafić nożem na palec. Oświetleni kuchni nie musi być przy tym jaskrawe. Bezpośrednio nad miejscem pracy można zastosować lamy LED, a parę ciepłych żarówek nad stołem. Rozproszone światło daje szczególne efekty. Możliwości jest wiele i każda daje inny efekt.

8. Wykończenie i dekoracje

Nowoczesna kuchnia nie może się obyć bez odpowiednich ozdób, które tworzą specjalny nastrój. Może warto wymienić okrągłe talerze z kolorowymi figurkami na nowoczesne wielokątne? A może serwis do herbaty od babci ze złoconymi brzegami przestał pasować do obecnego wystroju? Inne formy, inne kolory i materiały dają dzisiaj wrażenie nowoczesności.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.