Trejaż – zielona ściana z pnączy
Elementy małej architektury urozmaicają przestrzeń ogrodu i pomagają funkcjonalnie wyodrębnić poszczególne strefy w otoczeniu domu. Jedną z takich konstrukcji jest trejaż. Zazwyczaj wykonany z drewna, służy do podtrzymywania roślin pnących.
Konstrukcja trejażu, obrazowo przedstawiając, przypomina płot. Składa się z szeregu słupków połączonych jedną lub kilkoma poziomymi belkami. To jeden z najprostszych elementów małej architektury ogrodowej. Może kojarzyć się z pergolą, od której różni się tym, że nie posiada zadaszenia. Trejaże zazwyczaj są wykonywane z drewna, rzadziej z metalu. Ten ostatni
materiał w przypadku niektórych roślin, gdy rozgrzeje się pod wpływem promieni słonecznych, może hamować wzrost pnączy. Stawiając trejaż wykonany z drewna, trzeba pamiętać o jego odpowiednim zaimpregnowaniu. Jest to konieczne, jeśli bowiem drewno nie zostanie zakonserwowane, będzie butwieć, zagrożona będzie również nośność konstrukcji. Z kolei montując trejaż metalowy, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu go przed korozją. Trejaże są wykonywane również z bambusa. Tego rodzaju konstrukcje wyglądają pięknie i naturalnie, jednocześnie jednak są najmniej stabilne.Planując postawienie trejażu w ogrodzie, można kupić gotową konstrukcję, ale można także wykonać ją od początku do końca samodzielnie. To bardzo prosta forma, nie wymaga więc specjalnego doświadczenia i umiejętności. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi (piła, wiertarka). Własnoręcznie zbudowany trejaż będzie cieszył oko niepowtarzalnym wyglądem i jednocześnie okaże się znacznie tańszy niż produkt pochodzący z masowej produkcji.
Trejaże służą przede wszystkim do podtrzymywania krzewów i bylin pnących - roślin, które rosnąc, owijają się wokół podpory wąsami, pędami lub ogonkami. Razem tworzą zielone ściany, które mogą znaleźć rozmaite zastosowanie. Są przede wszystkim piękną dekoracją, którą można wykorzystać do wydzielenia poszczególnych stref; zasłonięcia śmietników czy oddzielenia strefy gospodarczej od pozostałej części ogrodu. Trejaż postawiony przy tarasie skutecznie zasłoni to miejsce przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów i zapewni domownikom prywatność. Jednocześnie sprawi, że taras będzie bardziej zaciszny; osłonięty przed wiatrem i częściowo zacieniony. W wąskich przejściach, w niewielkich ogrodach trejaż doskonale zastąpi żywopłot.
Rośliny pnące uchodzą za jedne z mniej wymagających. Szybko rosną, pięknie się prezentują. W ciągu roku – dwóch lat są w stanie utworzyć szczelną zieloną ścianę. Dużą popularnością cieszą się róże pnące i winobluszcze. Najlepiej wybrać rośliny sprzedawane w pojemnikach, mają bowiem rozwinięte korzenie i szybko się przyjmują. W przypadku nowych domów warto jednak przez rok wstrzymać się z obsadzeniem pnączami świeżo wykończonych elewacji, aby w tym czasie mogły dobrze wyschnąć.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.