Ekologiczne sposoby podgrzewania wody
Pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym, kondensacyjny kocioł gazowy i olejowy. Każde z urządzeń może służyć do podgrzewania wody użytkowej. Które z nich wybrać, aby w efekcie ogrzewanie wody przebiegało w sposób najbardziej ekologiczny?
Podgrzewanie wody użytkowej pochłania średnio kilkanaście procent energii potrzebnej do ogrzania domu. Urządzenie do podgrzewania wody powinno być wygodne w obsłudze. Nie mniej istotne, aby było również przyjazne
środowisku i zużywało niewiele energii. Oszczędności będą wówczas nietrudne do zauważenia.Kominek z płaszczem
Do podgrzewania wody można wykorzystać kominek z płaszczem wodnym. Do wyboru mamy dwie wersje tej instalacji: kominek może podgrzewać wodę w sposób przepływowy (ciepła woda jest wówczas dostępna wyłącznie wtedy, gdy w kominku płonie ogień) lub przy wykorzystaniu zasobnika pojemnościowego. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, umożliwia bowiem korzystanie z ciepłej wody przez kilka godzin po wygaszeniu kominka. Kominek z płaszczem wodnym najlepiej stosować we współpracy z innym urządzeniem, które uruchamia się automatycznie, gdy w kominku gaśnie ogień, a także ogrzewa wodę podczas cieplejszych miesięcy, gdy kominek nie jest wykorzystywany.
Kocioł kondensacyjny
Do podgrzewania wody może także służyć gazowy lub olejowy kocioł centralnego ogrzewania, najlepiej kondensacyjny. Kotły kondensacyjne, dzięki specyfice swojego działania, zużywają mniej paliwa, wytwarzając tyle samo ciepła, co kotły tradycyjne. Ich sprawność jest nawet o kilkanaście procent wyższa. Za najbardziej ekonomiczne uchodzą kotły kondensacyjne na gaz ziemny, następne na liście są kotły na gaz płynny, a zamykają ją kotły olejowe. Kotły kondensacyjne są skonstruowane w taki sposób, aby emitować niewiele zanieczyszczeń, nie stwarzają więc ryzyka zaczadzeniem.
Podgrzewanie wody użytkowej pochłania średnio kilkanaście procent energii potrzebnej do ogrzania domu. Dzięki wyborowi odpowiedniego urządzenia - wygodnego w obsłudze, przyjaznego dla środowiska, energooszczędnego - można znacznie zaoszczędzić.
Pompa ciepła
Coraz większą popularnością, jako urządzenia służące do podgrzewania wody, cieszą się pompy ciepła. Eksploatacja pompy ciepła jest najtańsza, ale wiąże się z największymi nakładami inwestycyjnymi. Do urządzenia najczęściej podłącza się oddzielny zasobnik, który jest zasilany energią pochodzącą z pompy obsługującej jednocześnie instalację centralnego ogrzewania. Pompa może zostać wyposażona w zintegrowany zasobnik, wmontowany w jej obudowę. Tego rodzaju kompaktowe urządzenia zazwyczaj mają niewielką pojemność, są więc stosowane w instalacjach o niewielkiej mocy grzewczej. Inwestorzy nierzadko wybierają pompy ciepła, które służą wyłącznie do podgrzewania wody. W takim przypadku głównym źródłem ogrzewania jest tradycyjny kocioł, a pompa służy jedynie do ogrzewania wody.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.