Pokój młodzieżowy na poddaszu – jak urządzić?

Urządzenie pokoju na poddaszu może być wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę występujące ograniczenia przestrzeni. Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu? Podpowiadamy.

 

Urządzenie pokoju nastolatka na poddaszu - jak to zrobić?
Pinterest
Urządzenie pokoju nastolatka na poddaszu – jak to zrobić?

Pokój młodzieżowy na poddaszu – jak urządzić?

Bezpośrednio pod dachem – trudno o lepsze miejsce na przytulny pokój młodzieżowy. Młodzież lubi pokoje ze spadzistym sufitem, które częściowo świadomie, częściowo podświadomie, są kojarzone z tajemniczym poddaszem i zapewniają przytulność pomieszczenia.

Warto wiedzieć, że lukarny również mogą stać się częścią wyposażenia pokoju młodzieżowego na poddaszu. Utworzone przez nie przestrzenie można wykorzystać na przykład jako miejsce do spania lub miejsce do pracy – znajdujące się w pokoju na poddaszu okno może być doskonałym miejscem do pracy z dziennym światłem. 

Jakie meble do pokoju młodzieżowego na poddaszu?

Urządzenie pokoju młodzieżowego na poddaszu daje wiele możliwości. Ważne jest zwłaszcza wykorzystanie niskich mebli, co ułatwia optyczne powiększenie pomieszczenia. Ze względu na pochyłości dachu w zasadzie trudno o inny wybór. Najlepiej wykorzystać pochyłe powierzchnie do niestandardowych zestawów szafek, które zapewnią wystarczającą ilość miejsca na ubrania. Również i pionowe ściany można wykorzystać do przechowywania rzeczy, ustawiając przy nich wyższe modele szafek. Szczególnie w małych pomieszczeniach meble na miarę wykonane przez stolarza zapewnią optymalne wykorzystanie przestrzeni i powierzchni.

W pokoju młodzieżowym ulokowanym na poddaszu praktyczna jest też niska komoda, która z jednej strony spełnia wymagania niskiego mebla, a z drugiej – daje dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy i może odgrywać rolę podstawki pod telewizor.

Pod skośnym sufitem można też ustawić łóżko. W zależności od wysokości i kąta pochylenia dachu czasem możliwe jest ustawienie łóżka wysoko. Między dwiema skośnymi powierzchniami dachu powstaje wówczas wygodne miejsce do odpoczynku, które wymaga dobudowania tylko ściany przedniej.

Uwaga: Wbudowane szafy mogą mieć przesuwane drzwi z lustrzanymi panelami, które będą odbijać światło i sprawią, że pokój zostanie optycznie powiększony.

Gdyby pod skośnym sufitem nie zmieściła się kanapa, to można urządzić tam kącik wypoczynkowy z wielu poduszek. Posłuży za miłe gniazdko, w którym nastolatek będzie mógł odpocząć. Dobrą podkładką są miękkie maty, ułożone jedna na drugiej.

Uwaga: Pokój młodzieżowy warto uzupełnić kolorowymi dodatkami, tak, aby pokój na poddaszu otrzymał indywidualny wystrój i odzwierciedlał upodobania nastolatka.

Wystrój ścian w pokoju młodzieżowym

Aby pokój na poddaszu otrzymał indywidualny wystrój, powinien odzwierciedlać upodobania i gust dziecka.
Pinterest
Niebieski pokój młodzieżowy na poddaszu

Naturalnie, trzeba też zadbać o estetyczny wystrój ścian. Na przykład pionowe pasy biało-czarne unoszą optycznie sufit, a czerwień daje piękny, barwny akcent. Prostym, ale skutecznym trikiem jest pomalowanie dolnych części ścian na kolorowo, podczas gdy góra pozostaje jasna. W ten sposób powstaje wrażenie dynamiki oraz poczucie lekkości.

Efektownym sposobem dekoracji ścian są również naklejki. Tło powinno być neutralne i białe, przez co kolorowe elementy stają się bardziej wyraźne, bez wprowadzania niepokoju. 

Podłoga w pokoju młodzieżowym

Jeśli na poddaszu ma zostać urządzony pokój młodzieżowy, to konieczna jest izolacja akustyczna podłogi. Aby wnętrze było bardziej przytulne, dobrze jest położyć na podłogę kolorowy dywan.

Wybierając wykładzinę podłogową do pokoju młodzieżowego na poddaszu, trzeba zwracać uwagę na kontrast tonalny. Jeśli ściany są pomalowane na biało, to wykładzina podłogowa może być ciemniejsza.

Projekty domów z aranżacjami poddasza znajdziesz TUTAJ

Jak oświetlić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Coś, czego w pokoju młodzieżowym na poddaszu powinno się unikać, to wiszące lampy. Dają one wrażenie, że pomieszczenie jest węższe i mniejsze niż w rzeczywistości. Proste i płaskie spoty sufitowe są dobrym rozwiązaniem na poddaszu, ponieważ nie zajmują miejsca, nie rzucają się w oczy i mogą być rozmieszczone na całym suficie.

W przypadku młodzieżowego pokoju ukokowanego na poddaszu światło dzienne wpada przez okno w dachu. Poza tym odpowiednie oświetlenie zapewniają sztuczne źródła światła. Na krokwiach można zamontować obrotowe reflektory, na stoliku postawić funkcjonalną lampę z przegubowym ramieniem, a na podłodze podświetlenie skośnego sufitu od dołu.

Kiedy w pokoju na poddaszu jest też okno dachowe, powinno się pomyśleć o ochronie przed słońcem. Za funkcjonalną dekorację okna może posłużyć zasłona, roleta albo żaluzja. Nie tylko dekoruje pokój, ale też zapewnia osłonę przed upałem. W przypadku żaluzji ma się komfort indywidualnej regulacji wpadającego światła.

Sprawdź również: Sypialnia na poddaszu: urządzanie krok po kroku. 10 wskazówek

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.