Projekt pokoju młodzieżowego na poddaszu – jak urządzić?

Urządzenie pokoju na poddaszu może być wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia przestrzeni. W każdym razie nie należy się bać belek, lukarn albo skośnych ścian. Jak więc urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Urządzenie pokoju nastolatka na poddaszu - jak to zrobić?
Pinterest
Urządzenie pokoju nastolatka na poddaszu - jak to zrobić?

Bezpośrednio pod dachem – trudno o lepsze miejsce na przytulny pokój młodzieżowy. Dzieci lubią pokoje ze spadzistym sufitem, które częściowo świadomie, częściowo podświadomie są kojarzone z tajemniczym poddaszem. Zapewniają przytulność pomieszczenia, w którym nie można nie czuć się bezpiecznie.

Pokój młodzieżowy na poddaszu – prywatna wyspa spokoju

Urządzenie pokoju dla młodego człowieka na poddaszu daje wiele możliwości. Ważne jest wykorzystanie niskich mebli do takiego pokoju, co ułatwia optycznie powiększyć pomieszczenie. Ze względu na pochyłości dachu w zasadzie trudno o inny wybór. Tak czy inaczej na pewno nie da się wstawić dużego regału albo szafy. Najlepiej jest wykorzystać pochyłe powierzchnie do niestandardowych zestawów szafek, które zapewnią wystarczającą ilość miejsca na ubrania.

Także zestawy regałów mogą zadbać o miejsce na zabawki, książki i inne rzeczy. Praktyczna jest też niska komoda. Z jednej strony spełnia wymagania niskiego mebla, a z drugiej daje dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy i może być ewentualnie podstawą pod telewizor. Pod skośnym sufitem można też ustawić łóżko.

Coś, czego w pokoju młodzieżowym na poddaszu powinno się unikać, to wiszące lampy. Dają one wrażenie, że pomieszczenie jest węższe i mniejsze niż w rzeczywistości. Proste i płaskie spoty sufitowe są dobrym rozwiązaniem oświetlenia na poddaszu, ponieważ nie zajmują wcale miejsca. Nie rzucają się w oczy i mogą być rozmieszczone na całym suficie.

Pokój młodzieżowy trzeba uzupełnić akcentami odpowiednich dekoracji. Należy pozwolić dziecku na udział w wybieraniu. Aby pokój na poddaszu otrzymał indywidualny wystrój, powinien odzwierciedlać upodobania i gust dziecka.

Aby pokój na poddaszu otrzymał indywidualny wystrój, powinien odzwierciedlać upodobania i gust dziecka.
Pinterest
Aby pokój na poddaszu otrzymał indywidualny wystrój, powinien odzwierciedlać upodobania i gust dziecka.

Światło dzienne wpada do pomieszczenia przez okno w dachu. Poza tym odpowiednie oświetlenie zapewniają sztuczne źródła światła. Na krokwiach można zamontować obrotowe reflektory, na stoliku postawić funkcjonalną lampę z przegubowym ramieniem, a na podłodze oświetlenie skośnego sufitu od dołu.

Wielu młodych ludzi odkrywa muzykę, a nawet komponowanie jako swoje hobby. Aby chronić spokój sąsiadów, można podłogę i ściany dobrze wyciszyć i urządzić pokój muzyczny.
Naturalnie trzeba też zadbać o estetyczny wystrój ścian. Na przykład pionowe pasy biało-czarne unoszą optycznie sufit, a czerwień daje piękny barwny akcent. Prostym, ale skutecznym trikiem jest pomalowanie dolnych części ścian na kolorowo, podczas gdy góra pozostaje jasna. W ten sposób powstaje wrażenie dynamiki oraz poczucie lekkości.

Jasne drewno w pokoju nastolatka? Czy to dobry pomysł?

Jasne drewno wygląda bardzo dyskretnie i daje się doskonale komponować z rożnymi stylami wystroju. Ciepłe rozproszone światło dodaje wnętrzu uroku. Prostym, szybkim i efektownym sposobem dekoracji ścian są naklejki. Tło powinno być neutralne i białe, przez co kolorowe elementy stają się bardziej wyraźne, bez wprowadzania niepokoju. Wbudowane szafy mogą mieć przesuwane drzwi z lustrzanymi panelami. Oszczędza się w ten sposób miejsce i daje odbicie światła dziennego, wpadającego przez okno.

Wybierając wykładzinę podłogową do pokoju młodzieżowego na poddaszu trzeba zwracać uwagę na kontrast jasny-ciemny. Jeśli ściany są pomalowane na biało, wykładzina podłogowa może być ciemniejsza. Białe ściany dają się doskonale dekorować kolorowymi obrazami.
Jeśli na poddaszu ma zostać urządzony pokój dla dziecka, konieczna jest izolacja akustyczna podłogi. Aby pokój był bardziej przytulny, dobrze jest położyć na podłogę dywan. Kolorowy dywan, ozdobne poduszki i ścienne malowidła mogą stworzyć indywidualny wystrój.
Kiedy w pokoju na poddaszu jest też okno dachowe, powinno się pomyśleć o ochronie przed słońcem. Szczególnie rankiem ostre słońce może być nieprzyjemne. Za funkcjonalną dekorację okna może posłużyć zasłona, roleta albo żaluzja. Nie tylko dekoruje pokój, ale też zapewnia osłonę przed upałem. W przypadku żaluzji ma się komfort indywidualnej regulacji wpadającego światła.

Gdyby pod skośny sufit nie pasowała kanapa, można urządzić tam kącik wypoczynkowy z wielu poduszek. Posłuży za miłe gniazdko, w którym młody człowiek będzie mógł odpocząć. Dobrą podkładką są miękkie maty, ułożone jedna na drugiej albo materac. Użyć można całkiem różnych poduszek; zapewnią oparcie i przyjemny komfort wypoczynku. Dla bardziej efektownego wyglądu kącika, można odpowiednio udekorować ściany.

Projekty domów z aranżacjami poddasza znajdziesz TUTAJ

Pokój młodzieżowy na poddaszu może być urządzony z klasą!
Pinterest
Pokój młodzieżowy na poddaszu może być urządzony z klasą!

Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Pokój na poddaszu – to skośny sufit, belki, okno w dachu ewentualnie doświetlający poddasze gibel. Nie trzeba się tego bać, tylko twórczo wykorzystać ku radości dziecka.

  • Dołączyć do pokoju belki dachowe – dzieci łatwo przyzwyczajają się do niskiego sufitu i wystających belek. Ponieważ są bardziej ruchliwi i mniejsi od dorosłych, takie pomieszczenie daje im dodatkowe możliwości do zabawy. Dlatego belki należy zostawić w spokoju tam, gdzie są. Masywne belki drewniane mogą być nie tylko przegrodą pomieszczenia, ale też miejscem do zawieszenia hamaka, drążków do podciągania albo tipi.
  • Użyć lukarny do rozdzielenia pokoju – podobnie jak belki, lukarny również mogą stać się wyposażeniem pokoju młodzieżowego na poddaszu. Utworzone przez nie przestrzenie można wykorzystać na małe miejsca do spania.
  • Wykorzystać lukarnę jako miejsce do pracy – znajdujące się w pokoju na poddaszu okno może być doskonałym miejscem do pracy z dziennym światłem.
  • Odpowiednio zasłonić okno dachowe – w dzień okno dachowe zapewnia naturalne oświetlenie pokoju na poddaszu, a w nocy daje niepowtarzalny widok na gwiaździste niebo. Przed rażącym porannym słońcem osłonę zapewni roleta albo żaluzja.
  • Wykorzystać pionowe ściany do przechowywania rzeczy – ponieważ duża szafa nie zmieści się do pokoju na poddaszu, dlatego do przechowywania ubrań i innych rzeczy można wykorzystać zestaw szafek ustawionych przy pionowej ścianie.
  • Oszczędzanie miejsca dzięki meblom na miarę – szczególnie w małych pomieszczeniach meble na miarę wykonane przez stolarza zapewnią optymalne wykorzystanie przestrzeni i powierzchni.
  • Oszczędność miejsca poprzez umieszczenie łóżka pod sufitem – w zależności od wysokości i kąta pochylenia dachu czasem możliwe jest ustawienie łóżka wysoko, niczym drugi sufit. Między dwiema skośnymi powierzchniami dachu powstaje wygodne leżysko, które wymaga dobudowania tylko ściany przedniej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.