Piec na pellet – jaki wybrać? Opinie
Pellet jest paliwem wykorzystywanym raczej rzadko. Wciąż mamy też niewystarczającą wiedzę na jego temat. A przecież to opał wysokoenergetyczny, o niewygórowanej cenie i niezaprzeczalnych walorach ekologicznych. Dostępne na rynku kotły do spalania pelletu pracują wydajnie i są tanie w eksploatacji. Nadają się tak do nowych budynków, jak i poddawanych termomodernizacji (można nimi śmiało zastąpić np. dotychczasowy kocioł na węgiel).
W dobie walki z wszechobecnym smogiem i wobec podejmowanych działań, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego nie sposób przejść obojętnie obok ekologicznego paliwa, jakim jest pellet. To niewielkie granulki powstające ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Odpadami tymi (w zależności od rodzaju pelletu) są wióry, trociny, kora, a niekiedy także słoma i rośliny pochodzące z tzw. upraw energetycznych. Paliwo opałowe w tej postaci jest uznawane za najczystsze na świecie. Emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest w jego przypadku równa 0%. Pellet nie zawiera żadnych sztucznych lepiszczy, a spoiwem są wyłącznie naturalne składniki roślinne. Dodatkową jego zaletą jest to, że po spaleniu pozostawia znikomą ilość popiołu, który następnie można wykorzystać np. jako nawóz w ogrodzie. A jaki wybrać piec do ogrzewania pelletem? O tym poniżej.
Kotły na pellet – charakterystyka ogólna
Kotły na pellet to przeważnie urządzenia jednofunkcyjne (przeznaczone do zasilania wyłącznie instalacji c.o.). Aby takim kotłem móc podgrzewać również ciepłą wodę użytkową, należy doposażyć go w zasobnik c.w.u. Wersje z wbudowanym zasobnikiem są bardzo rzadko spotykane na rynku. Ceny oddzielnych zasobników nie są jednak zbyt wygórowane.
Większość kotłów na pellet jest wyposażona w zbiornik paliwa oraz w automatyczny podajnik (ślimakowy lub pneumatyczny), co decyduje o wyższym niż w przypadku kotłów na węgiel komforcie obsługi. Podajnik pneumatyczny umożliwia transportowanie opału z miejsca oddalonego od kotłowni. Zbiornik paliwa natomiast (zależnie od wielkości) ogranicza udział w procesie uzupełniania wkładu załadunkowego do pieca. Przeciętnie robi się to co 3 – 4 dni.
Jakie są ceny kotłów i koszty ogrzewania pelletem?
Zakup nowoczesnego kotła na pellet to wydatek rzędu 10 tys. zł. Przy tej cenie można liczyć na pełną automatykę (w tym elektroniczne sterowanie działaniem palnika). Na rynku są też oczywiście urządzenia nieco tańsze, a także droższe. Kwestię tę kształtuje m.in. marka oraz moc pieca.
Szacuje się, że ogrzewanie pelletem jest o 20% droższe niż wykorzystywanie do tego celu węgla. Jednak także i o 20% tańsze niż zasilanie instalacji grzewczej gazem ze zbiornika (propanem) lub olejem opałowym. W stosunku do ogrzewania elektrycznego różnica w kosztach eksploatacyjnych kształtuje się na poziomie 50% z korzyścią dla pelletu.
Jaka powinna być moc pieca na pellet
Piece na pellet mają zróżnicowaną moc, choć wśród dostępnych urządzeń zauważalna jest tendencja ich producentów do obniżania tego parametru (coraz częściej spotyka się kotły o mocy zaledwie kilku kilowat). To powinno wystarczyć do zasilania instalacji grzewczej w domu z solidną termoizolacją. Jeśli kocioł na pellet ma również podgrzewać ciepłą wodę użytkową, konieczne jest zastosowanie urządzenia o nieco wyższej mocy.
Moc kotła każdorazowo należy dostosowywać do założeń projektowych. Nie ma sensu z nią przesadzać, ponieważ przez większą część sezonu grzewczego piec powinien pracować z mocą niższą od maksymalnej (nominalną). Wówczas jego sprawność jest najwyższa, co przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanego opału i ekonomiczniejszą pracę.
Wymiary kotła na pellet
Wprawdzie dość duże wymiary kotłów na pellet ze zbiornikami paliwa i zasobnikami c.w.u. są uznawane za wadę tych urządzeń, ale problem ten można rozwiązać poprzez zmniejszenie zbiornika lub wykorzystanie podajnika pneumatycznego. W drugim z wymienionych przypadków zbiornik można umieścić poza obrębem kotłowni, a nawet poza budynkiem (na zewnątrz). Producenci kotłów na pellet pozwalają też przeważnie dopasowywać zbiornik do indywidualnych potrzeb (wymiarów i kształtu kotłowni).
Odrębną kwestią jest, że na rynku nie brakuje również pieców o kompaktowej budowie i nietypowych wymiarach (np. bardzo wąskich). Dzięki tak szerokiej ofercie tych urządzeń grzewczych, właściwie każdy jest w stanie nabyć produkt odpowiadający konkretnym wymaganiom.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca na pellet?
Przy wyborze pieca na pellet bardzo ważne jest dopasowanie go do średnicy komina. Urządzenie i przekrój przewodu kominowego muszą być z sobą kompatybilne.
Kolejna istotna sprawa w tego typu urządzeniach to wyposażenie dodatkowe. Do takich elementów warto zaliczyć chociażby automatyczną zapalarkę, której obecność docenimy szczególnie wówczas, gdy piec będzie podgrzewał ciepłą wodę poza sezonem grzewczym.
Bardzo przydatny jest także mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. Ogranicza nakład pracy związanej z obsługą kotła oraz podnosi jego sprawność.
Piec na pellet – opinie
Użytkownicy pieców na pellet na ogół wypowiadają się pozytywnie na temat eksploatacji tych urządzeń. Kotły tego typu chwalone są przede wszystkim za ekologiczne spalanie, ekonomiczną pracę i bezpieczeństwo użytkowania. Mało kto narzeka też na kłopotliwość ich obsługi.
Aby jednak palić pelletem wydajnie i wygodnie, należy stosować paliwo o wysokiej jakości. Jest ono wprawdzie droższe od gorszych odpowiedników, ale daje wyższą gwarancję komfortu obsługi pieca i przynosi oszczędności eksploatacyjne.
Poniższe opinie pochodzą z serwisu, takich jak Poranny.pl i Interia.pl. Każda z opinii dodatkowo posiada odsyłacz w tytule do źródła cytatu.
"plus to na pewno ekologia, mała ilość popiołu, czystość, sposób składowania
minusem może być koszt zakupu opału."
"Według mnie ogrzewanie pelletem to same plusy. Zacząć należy że jest to opał ekologiczny, nie transmituje szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo jest łatwy w zasypywaniu podajnika, ponieważ jest lekki i niebrudzący. Co za tym idzie nie kurzy i kotłownia jest czysta."
"Raczej pellet nigdy nie byłem zwolennikiem gazu, problem ze smogiem w Polsce narasta warto wybrać ekologiczny pellet."
Opinia z serwisu DziennikWschodni.pl
"U mnie pellet ma podwójne zastosowaie bo raz ze doskonale się sprawdza jako opał, a dodatkowo też stosuje go jako naturalny nawóz oczywiście już w postaci popiołu którego i tak jest niewiele."
Komentarze