Piec na ekogroszek z podajnikiem – jaki wybrać? Jak ustawić?
Choć opinie dotyczące eksploatacji pieców na ekogroszek są dość zróżnicowane, to niepodważalnym jest fakt, że paliwo to charakteryzuje się wysoką kalorycznością i niską zawartością siarki. Zaś komfort użytkowania pieca zasilanego ekogroszkiem w dużej mierze zależy od prawidłowego doboru i dopasowania ustawień urządzenia grzewczego do istniejących potrzeb.
Piece na ekologiczny ekogroszek najczęściej stosuje się tam, gdzie dotychczas eksploatowane były przestarzałe, a tym samym mało ekonomiczne i szkodzące środowisku naturalnemu kotły na paliwa stałe. Niemniej tego typu rozwiązanie grzewcze znajduje też zainteresowanie wśród osób budujących nowe domy. Ekogroszek jest bowiem ekologiczny, stosunkowo tani, wszędzie dostępny i ma wysoką sprawność spalania. Ponadto jego wykorzystywanie może być komfortowe dla osoby obsługującej piec. Warunkiem jest jednak wybór kotła z podajnikiem (o odpowiedniej mocy oraz z właściwie dobranym sterownikiem i palnikiem).
Moc pieca na ekogroszek
Właściciele nowych domów (wybudowanych po 2009 roku) nie powinni mieć żadnego problemu z dopasowaniem mocy kotła grzewczego do potrzeb, ponieważ wartość ta wskazana jest w obowiązkowym dla każdego budynku świadectwie charakterystyki energetycznej.
W budynkach starszych lub termomodernizowanych przed rokiem 2009 roczne zapotrzebowanie na energię cieplną trzeba określić samodzielnie i dostosować do niego moc kotła. Przyjmuje się, że stare domy bez izolacji termicznej potrzebują 100–120 W mocy na każdy metr kwadratowy. Oznacza to, że przy powierzchni mieszkalnej 100 m2 potrzebny będzie piec o mocy 12 000 W (12 kW). Jeżeli kotłem będzie podgrzewana również ciepła woda użytkowa jego moc należy zwiększyć o kolejne 3 kW (do 15 kW).
W stu metrowym domu po zabiegach termoizolacyjnych wystarczy piec o mocy 9 kW (12 kW jeśli będzie przygotowywał c.w.u.). Zaś w budynku z początku XXI wieku, wzniesionym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii właściwe będzie urządzenie 6–7 kW (9–10 przy podgrzewaniu c.w.u.). Stosowanie pieców na ekogroszek w zaawansowanym budownictwie pasywnym jest bezzasadne.
Po co podajnik w piecu na ekogroszek?
Co dla jednych jest oczywiste, nie musi być takim samym dla innych – podajnik w piecu na ekogroszek służy do przekazywania i dozowania paliwa do komory spalania. Podajnik może być tłokowy lub ślimakowy. Dużo bardziej polecane są podajniki tłokowe, ponieważ są trwalsze, mniej awaryjne oraz podają paliwo w stałym czasie i z mniejszym oporem. Podajniki ślimakowe szybko rdzewieją i wymagają paliwa o wysokiej jakości oraz odpowiedniej wilgotności.
Zapełniony paliwem zasobnik wystarcza na ogół przynajmniej na kilka dni. Automatyczny podajnik dozuje ekogroszek i dostarcza do paleniska. Dzięki takiemu rozwiązaniu udaje się ograniczyć wizyty w kotłowni i podnieść komfort obsługi pieca.
Sterowniki spalania w piecu na ekogroszek
Piec na ekogroszek może być wyposażony w sterowniki automatyczne bądź dwustanowe. Automatyczne sterowanie procesem spalania w kotle jest oczywiście bardzo wygodne (możliwa jest obsługa na odległość np. przez internet). Nie potrzeba tu również właściwie żadnego doświadczenia ani wiedzy z zakresu spalania ekogroszku. Dlatego opcja ta polecana jest szczególnie użytkownikom, którzy z tego typu kotłem nie mieli wcześniej do czynienia oraz osobom cierpiącym na brak czasu.
Warto jednak wiedzieć, że pełne zautomatyzowanie pieca nie przynosi tak dobrych rezultatów w ilości uzyskiwanego ciepła i zużywanego opału, jak sterowanie ręczne w trybie dwustanowym. Jednakowoż należy pamiętać, iż z obsługą sterowników dwustanowych będą w stanie poradzić sobie tylko doświadczeni użytkownicy, wkładając w sterowanie właściwy wkład pracy. W tym przypadku trzeba umieć odpowiednio dobrać parametry czasu podawania paliwa, przerw pomiędzy podaniami oraz ilości powietrza dostarczanego do procesu spalania.
Jaki rodzaj palnika sprawdza się najlepiej przy spalaniu ekogroszku?
Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów palników:
- retorta zwykła okrągła „fajka”;
- retorty okrągłe obrotowe;
- palniki prostokątne żeliwne;
- palniki rynnowe.
Do spalania tylko i wyłącznie samego ekogroszku wystarczający jest podstawowy palnik, czyli retorta fajkowa. Jednak w niektórych piecach na ekogroszek dopuszcza się również możliwość stosowania innego opału (np. miału). Wówczas zdecydowanie lepsze będą palniki prostokątne lub rynnowe.
Niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa, w piecu na ekogroszek palnik powinien być dopasowany do mocy urządzenia.
Piec na ekogroszek – jak go ustawić?
Producenci pieców na ekogroszek podają przeważnie parametry standardowych nastaw dla swoich urządzeń. Parametry te mogą sprawdzać się w danym przypadku bardzo dobrze lub kiepsko. Nie ma też uniwersalnej metody na ustawienie pieca, a jedynym sposobem na powyższe jest obserwacja procesu spalania, zbieranie doświadczeń i wyciąganie wniosków.
Pewne zasady jednak obowiązują. Aby piec funkcjonował optymalnie należy go czyścić (najlepiej raz na tydzień). Czyszczenia wymagają również kanały kominowe. Zaburzyć pracę pieca jest w stanie chociażby przepalony ślimak w podajniku, co również wymaga okresowej kontroli.
Każdy piec na ekogroszek posiada własne ustawienia fabryczne sterownika. Na samym początku użytkowania nowego urządzenia warto korzystać właśnie z nich, bo mogą okazać się najlepsze. W późniejszej fazie warto zwracać uwagę na:
- doprowadzenie właściwej ilości powietrza do spalania (ilość ta powinna być minimalna, ale jednocześnie winna zapewniać pełne spalenie ekogroszku);
- dopasowanie ustawienia przysłony wentylatora do warunków panujących na zewnątrz (im niższa temperatura, tym większy naturalny ciąg kominowy, co oznacza konieczność ograniczenia nadmuchu);
- dostosowanie czasu podawania paliwa i przerw pomiędzy poszczególnymi podaniami;
- jakość i stopień wilgotności ekogroszku stosowanego do zasilania pieca (dobrej jakości ekogroszek pali się ogniem koloru żółtego, a płomień unosi się ku górze i rozchodzi na boki).
Komentarze