Przytulne i ekonomiczne domy z poddaszem

Projekty parterowych budynków z poddaszem użytkowym są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych przez inwestorów. Powodów ich popularności jest co najmniej kilka: mogą być realizowane na niewielkich działkach, ułatwiają funkcjonalny podział wnętrz na poszczególne strefy i uchodzą za ekonomiczne w eksploatacji.

Wśród projektów domów z poddaszem użytkowym można znaleźć budynki o rozmaitych kształtach; od najprostszych – i zarazem najbardziej energooszczędnych – brył z dwuspadowym dachem, po finezyjne wille urozmaicone licznymi załamaniami, podcieniami, balkonami i lukarnami. Poniżej przedstawiamy projekty domów z poddaszem, których powierzchnia użytkowa przekracza 160 m². 

Projekt Otwarty 4 (171,54 m2)

   

Idealna oferta dla rodzin szukających projektu wygodnego i energooszczędnego domu. Ten nowoczesny budynek został zaprojektowany w standardzie NF40. W jego wnętrzach zaplanowano bardzo funkcjonalny układ komunikacyjny łączący parter z poddaszem. Otwarty 4 posiada prostą konstrukcję, dzięki której okaże się niedrogi w budowie. Pięknie prezentują się tutaj duże przeszklenia na ścianach szczytowych, dające imponujący efekt we wnętrzach oraz na elewacjach.

Projekt Irysek 3 (223,15 m2)

   

Rodziny poszukujące domu z poddaszem użytkowym o bardzo przestronnych wnętrzach z pewnością zwrócą uwagę na poniższy projekt. Przedstawia on nowocześnie wykończony budynek z niebanalnym elementami urozmaicającymi jego architekturę – dwoma podcieniami, dużymi przeszkleniami w salonie, zadaszonym tarasem oraz oknem narożnym w kuchni. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie sypialni rodziców wraz z łazienką na parterze. Na poddaszu oprócz pokojów i łazienki wydzielono także obszerną pralnię.

Projekt D119 (172,64 m2)

   

W tym domu w bardzo umiejętny i efektowny sposób połączono klasyczną formę z nowoczesnym sposobem wykończenia oraz z bardzo funkcjonalnymi wnętrzami. Zwartą bryłę urozmaicono tutaj wykuszem oraz ryzalitem, równie atrakcyjnie prezentują się stylowe lukarny z ażurowymi balkonami. We wnętrzach na uwagę zasługuje m.in. dodatkowy pokój na parterze oraz komfortowy apartament gospodarzy z garderobą i łazienką na poddaszu.

Projekt Nowoczesny 2 (180,8 m2)

   

Budynek zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi trendami, posiadający prostą bryłę z klasycznym, dwuspadowym dachem pozbawionym okapów. Dom wyróżnia się wyrazistą formą i ciekawie zaprojektowanym wnętrzem. Do części mieszkalnej dobudowano tutaj duży garaż. W załomie pomiędzy garażem a domem powstało miejsce na zaciszny taras. Wnętrza są funkcjonalne, a poczucie przestronności potęguje pustka nad jadalnią. Główna sypialnia wraz z pozostałymi pokojami prywatnymi znajduje się na poddaszu, na parterze natomiast wydzielono dodatkowy pokój.

Projekt Edek G2 Mocca (177,71 m2)

   

Temu budynkowi nie sposób odmówić klasycznej elegancji i słonecznego wdzięku. Przedstawia reprezentacyjną willę o bardzo gustownej kompozycji materiałów elewacyjnych. Na uwagę zasługuje tutaj m.in. zadaszenie nad strefą wejściową oraz oryginalny, zacieniony taras. We wnętrzach zadbano o bardzo klarowny podział funkcjonalny, zapewniający przytulność i wygodę. Przestronny salon z kominkiem oferuje wiele możliwości aranżacyjnych, a szerokie przeszklenia otwierają wnętrze na ogród. Powierzchnia kotłowni pozwala na zastosowanie dowolnego rodzaju ogrzewania.

Projekt Helga (197,3 m2)

   

W projekcie przewidziano bardzo bogaty program funkcjonalny, który zaspokoi wymagania nawet bardziej wymagających klientów. Na parterze króluje przestronna, otwarta część dzienna, na poddaszu natomiast spośród czterech sypialni najbardziej wyróżnia się komfortowy apartament gospodarzy. Atrakcyjnie prezentuje się także rodzinny pokój kąpielowy z sauną. Helga posiada nowocześnie wykończone bryłę, urozmaiconą ryzalitem, wykuszem oraz dużą lukarną.

Projekt Kamelia (172,2 m2)

   

Miłośnikom pięknych, tradycyjnych form z pewnością przypadnie do gustu projekt Kamelia. Jednym z jego atutów jest energooszczędność (wartość EP jest zgodna z normami, które będą obowiązywać od 2017 roku). Elegancką bryłę przekryto tutaj reprezentacyjnym dachem wielospadowym, urozmaiconym stylowymi lukarnami z ażurowymi balkonami. We wnętrzach zaplanowano funkcjonalny program użytkowy, który ma szansę spodobać się tradycjonalistom, gdyż salon nie otwiera się na hol, a kuchnia pozostaje oddzielona od pozostałych pomieszczeń.

Projekt E-128 (162 m2)

   

Dom zasługuje na uwagę w równej mierze z uwagi na wysmakowaną architekturę, co ze względu na ciekawie zaplanowane wnętrza z licznymi pomieszczeniami o niestandardowym charakterze. Elegancką bryłę z dwoma podcieniami i dużymi przeszkleniami wieńczy tutaj dach czterospadowy. Atrakcyjnym elementem we wnętrzach jest aneks biblioteczny umieszczony przy salonie. Na poddaszu natomiast wyróżnia się dodatkowa przestrzeń rekreacyjna z miejscem na schowek lub garderobę.

Projekt Bazylia BP (178 m2)

   

Jeśli w domu z poddaszem zaplanujemy podpiwniczenie, to na najniższej kondygnacji będzie można umieścić wszystkie pomieszczenia o charakterze gospodarczym, zyskując tym samym więcej miejsca na inne cele na parterze i poddaszu. Tak się właśnie stało w projekcie Bazylia BP. Dwuspadowy dach w kształcie litery T interesująco wzbogaca architekturę budynku. Przestronny salon na parterze otwiera się nowoczesnym przeszkleniem na ogród. Nad garażem znajduje się pokój z łazienką – idealny jako dodatkowa sypialnia lub gabinet. Dom nadaje się do zabudowy bliźniaczej.

Funkcjonalne poddasze

Domy z poddaszem użytkowym posiadają wyjątkowy urok, który dla wielu rodzin stanowi wartość samą w sobie. W takim budynku na drugiej kondygnacji zazwyczaj planuje się sypialnie, które pod skosami stają się bardzo przytulne, nie tracąc przy tym nic ze swej funkcjonalności, zwłaszcza jeśli zostaną umiejętnie zaaranżowane. W projektach domów z poddaszem najczęściej rozdziela się poszczególne strefy względem kondygnacji, na parterze sytuując pomieszczenia dzienne, a na poddaszu – prywatne. Na dole często bywa wydzielany dodatkowy pokój – gabinet lub sypialnia dla gości, ale zdarza się i tak, że rodziny decydują się na jeszcze inne rozwiązanie, poddasze przeznaczając wyłącznie na sypialnie dla dzieci, a osobny apartament rodziców umieszczając na parterze. 

Energooszczędnie, na wąską działkę

Domy z poddaszem charakteryzują się niewielką powierzchnią zabudowy w stosunku do uzyskanej powierzchni użytkowej, są więc idealnym rozwiązaniem w przypadku niedużych, wąskich działek. Uchodzą przy tym za tańsze w realizacji niż ich parterowe czy piętrowe odpowiedniki. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego projektu, nie wchodząc jednak w szczegóły, można przyjąć, że dom o takiej samej powierzchni z poddaszem użytkowym powinien okazać się tańszy w budowie niż parterowy (z uwagi na mniejszą powierzchnię dachu) oraz bardziej ekonomiczny niż piętrowy (z powodu braku drugiego stropu). Różnica jest zauważalna zwłaszcza w przypadku porównywania kosztów realizacji budynków o większej powierzchni użytkowej. Zwarta bryła sprawia przy tym, że budowle z poddaszem są łatwiejsze do ogrzania.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.