Schody prowadzące do ogrodu

Schody łączące dom z ogrodem pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną między poziomem tarasu i ogrodu. Poza tym stanowią ozdobę urozmaicającą otoczenie wokół domu. Są ciekawym elementem kompozycji będącym dodatkiem wzbogacającym bujną roślinność.

Schody za domem budowane są nie tylko w przypadku, gdy ogród jest położony na zboczu. Spotkać je można niemal w każdym ogrodzie. Ich główną funkcją jest ułatwienie komunikacji pomiędzy poziomem tarasu a ogrodu. Poza tym stanowią doskonały element kompozycji ogrodu, wyróżniając się spośród ogrodowej roślinności i poprawiając estetykę otoczenia wokół domu. Stopnie mogą być centralnym punktem ogrodu, wokół którego będą wyrastać kwieciste rośliny. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe ich wykonanie może się przyczynić do zaburzenia harmonii.

Usytuowanie schodów

Zarówno cała forma schodów, jak i materiał, z którego zostaną wykonane, powinny być dopasowane do stylu budynku. O formie schodów decydują głównie materiały zastosowane do ich wykonania. Planując ich budowę, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie ich usytuowanie. Jeśli schody prowadzą z tarasu do ogrodu i znajdują się w pobliżu domu, ich wykończenie powinno harmonizować z elewacją budynku. Gdy są oddalone od domu, na przykład otaczają oczko wodne, mogą być wykonane w innym stylu. Materiał wykończeniowy jednak powinien zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Aby schody były funkcjonalne, musi on być trwały, odporny na ścieranie i mrozoodporny, a także nienasiąkliwy i szorstki, o niewypolerowanej powierzchni, by uniknąć poślizgnięcia.

Konstrukcja zapewniająca wygodę

Biorąc pod uwagę fakt, że schody powinny być wygodne i bezpieczne, należy starannie zaprojektować ich konstrukcję. Przestrzeń w ogrodzie jest większa niż w domu, dlatego możemy ją właściwie wykorzystać. Nie powinny one być strome, by każda osoba z łatwością mogła się po nich poruszać. Dobrze zaprojektowane schody powinny być także dostatecznie szerokie i głębokie. Najważniejsze jest ustalenie liczby stopni. Wygodne stopnie w ogrodzie powinny mieć wysokość nieprzekraczającą 10–15 cm. Należy jednak pamiętać, że zbyt niskie stopnie będą męczyły podczas wchodzenia. Aby ustalić liczbę stopni, trzeba podzielić różnicę wysokości poziomów między tarasem a ogrodem przez przewidywaną wysokość stopnia. Istotna jest także głębokość stopni, a także ich szerokość, która ułatwi swobodne poruszanie się po nich. Ta pierwsza powinna wynosić około 35–40 cm, zaś druga 65–70 cm. Jeśli schody znajdują się na skarpie, warto wykonać balustradę, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo użytkownikom, ale także ułatwi wchodzenie po stopniach osobie starszej.

Kształt schodów

Kształt schodów należy dobrać indywidualnie względem ukształtowania ogrodu. Najczęściej jednak w ogrodach wykonuje się schody proste. Jeśli w ogrodzie jest więcej miejsca, można pomyśleć o budowie schodów ze spocznikiem. Umożliwia on zmianę kierunku biegu schodów, dzięki czemu nabiorą one niebanalnego wyglądu. Podczas budowy stopni warto zwrócić uwagę na to, by były wykonane z niewielkim spadkiem umożliwiającym spływ wody, bowiem na poziomych stopniach może pozostawać woda, która będzie stwarzała zagrożenie zwłaszcza podczas mrozów.

Wybór materiałów wykończeniowych

Przy budowie schodów można połączyć ze sobą różne rodzaje materiałów, co sprawi, że będą się one prezentowały bardzo efektownie. Można dobrać takie surowce, które będą ze sobą kontrastować nie tylko formą i fakturą, ale też barwą. Atrakcyjnie wyglądają zestawienia drewna z kamieniem, cegłą czy grysem. Istotne jest ich wykończenie po bokach. Niewielkie murki podkreślą ich formę i będą spełniać funkcję balustrady. Warto w tym celu zastosować taki sam materiał jak do budowy schodów. Ich charakter dobrze jest zaznaczyć obsadzoną po bokach roślinnością, która zatrze granicę pomiędzy krawędziami stopni a skarpą. Bujna roślinność wchodząca z czasem na boki schodów sprawi, że staną się one nieodłącznym elementem ogrodu. Należy jednak pamiętać, że wysokie rośliny mogą nadmiernie zacienić stopnie i zasłonić je, zagrażając bezpieczeństwu użytkowników.

Komentarze