Jak zrobić schody zabiegowe? Konstrukcja, wideo, poradnik

Schody mogą być ze względu na kształt: proste, łamane, wachlarzowe, powrotne i kręte. Jeżeli zmieniają kierunek bez udziału spocznika, to wtedy mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem schodów nazywanych schodami zabiegowymi. Mają one widoczny zmienny kształt stopni i zmienną ich szerokość.

Jak wyglądają schody zabiegowe?
Jak wyglądają schody zabiegowe?

Jak wyglądają schody zabiegowe?

Schody zabiegowe w rzucie poziomym przypominają literę „U”. Ich bieg schodowy skręca pod kątem prostym, a w miejscu skrętu stopnie przybierają formę trójkąta albo trapezu. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne w przypadku niewielkich i niskich pomieszczeń, ponieważ schody zabiegowe, bez spoczników, zabierają mniej miejsca, niż inne typy.

Czy konstrukcja schodów zabiegowych jest wygodna?

W typowych projektach domów najczęściej występują schody zabiegowe. Wynika to z faktu, że zajmują one stosunkowo mało miejsca w porównaniu z innymi typami schodów, a przestrzeń przeznaczona na komunikację wewnątrz budynku jest dla inwestora przestrzenią straconą. Zmiana kierunku ruchu nie odbywa się na poziomej płaszczyźnie, ale na kilku stopniach o zmiennym kształcie.

Wbrew pozorom, zaprojektowanie konstrukcji schodów zabiegowych nie jest rzeczą prostą i nie polega wyłącznie na podzieleniu fragmentu okręgu na kilka części. Zrobienie wygodnych schodów bez spoczników wymaga pewnej wiedzy i wysiłku.

Schody zabiegowe to niewątpliwy HIT!
GetStairs
Schody zabiegowe to niewątpliwy HIT!

Szerokość stopni oraz biegu, liczbę stopni i wysokość regulują budowlane warunki techniczne. Zgodnie z tymi wytycznymi liczba stopni w biegu nie powinna przekraczać 17 (wprawdzie nie dotyczy ten warunek zabudowy jednorodzinnej, ale zwyczajowo jest przestrzegany). Wysokość stopnia schodów wynosi do 19 cm, a minimalna szerokość użytkowa 80 cm. Według warunków technicznych minimalna szerokość stopnia zabiegowego powinna wynosić 25 cm w odległości nie większej niż 40 cm od balustrady.

Tyle tylko, że jak zwykle: „teoria teorią, a życie życiem”. Mimo spełnienia teoretycznych warunków, schody wcale nie będą wygodne. Wygodna szerokość stopnia 25 cm występuje tylko w jednym miejscu – stopień ma kształt wydłużonego trójkąta. Szybkie zmniejszanie się i zwiększanie tej szerokości wymusza skracanie i wydłużanie kroku, co zwłaszcza na schodach jest wyjątkowo mało komfortowe. Dlatego też należy w tym wypadku zrobić korektę stopni.

Po korekcie tylko niektóre stopnie pozostaną bez zmian, inne natomiast uzyskają wygodną szerokość. Podstawowym błędem w budowie schodów zabiegowych jest wykonanie stopni o różnym kształcie i niejednakowej wysokości, co dyskwalifikuje wykonawcę.

Schody drewniane, stalowe czy żelbetowe? Które warto wybrać? Przeczytaj tutaj

Czy schody zabiegowe mogą być wygodne?
Plancher Metropole
Czy schody zabiegowe mogą być wygodne?

Stopnie na zakręcie schodów zabiegowych

W porównaniu z klasycznymi schodami, na których kierunek wchodzenia/schodzenia zmienia się na wygodnym poziomym podeście, schody zabiegowe trudno zaliczyć do szczególnie wygodnych i bezpiecznych. Ich zaletą jest jednak możliwość oszczędnego gospodarowania miejscem, co w niewielkich domach może być poważnym argumentem, zwłaszcza przy niezbyt ożywionym ruchu między kondygnacjami.

Aby uzyskać pewien kompromis między ograniczeniami wynikającymi z konstrukcji schodów zabiegowych i wygodą mieszkańców, trzeba zwrócić uwagę na kształt stopni wypadających na zakręcie schodów.

Ważne jest zachowanie jednakowej wysokości stopni, ponieważ różnica nawet rzędu 2-3 mm będzie powodować potykanie przy wchodzeniu i dyskomfort podczas schodzenia. Podobnie dzieje się przy zróżnicowanej szerokości stopni. O ile zachowanie jednakowej szerokości na prostym biegu jest łatwe, to trójkątne lub trapezowe stopnie przysparzają już trudności. Należy zachować taką samą szerokość stopni zabiegowych, jak prostokątnych w połowie szerokości biegu.

Jeżeli schody skręcają tylko pod kątem prostym, stopnie zabiegowe mieszczą się na rzucie kwadratu. Najkorzystniej dla użytkowników schodów byłoby pokonywanie w tym miejscu tylko dwóch, a najwyżej trzech trójkątnych stopni. Przy czterech stopniach nie tylko trudno mówić o wygodzie, ale także o zachowaniu wymogów warunków technicznych, które przewidują 25 cm szerokości stopnia w odległości 40 cm od brzegu biegu. Gdyby jednak miały powstać na zakręcie cztery stopnie zabiegowe, wszystkie powinny mieć jednakową szerokość. Wykonanie dwóch węższych i dwóch szerszych stopni spowoduje bardzo dużą niedogodność, a prędzej, czy później upadek.

Jak zrobić schody zabiegowe? WIDEO! 

Źródło: Kanał YouTube Marcin Buduje: https://www.youtube.com/watch?v=yga563gGz1E

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.