Filigran – strop do zadań specjalnych

Domy o skomplikowanych, rozbudowanych bryłach wymagają zastosowania specjalnych stropów. Dla takich obiektów polecane są stropy typu filigran. Sprawdzają się nawet w tak nietypowych obiektach, jak budynki zaplanowane na podstawie w kształcie trójkąta lub półokręgu.

W projektach domów o prostej bryle nie ma problemu z wyborem stropu. Inaczej sprawy się mają, gdy bryła budynku jest bardziej skomplikowana. Wówczas do tematu trzeba podejść z większym namysłem. Decydując się na wybór konkretnej konstrukcji, należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników; w tym m. in. dostępność materiałów w danej okolicy oraz możliwość znalezienia odpowiednio wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Przy czym, jeśli chcemy dokonać zmiany rodzaju stropu przewidzianego w projekcie, to musimy w tym celu zwrócić się do architekta, który następnie wykona odpowiednie obliczenia i modyfikacje.

Strop z fabryki

Stropy typu filigran są polecane dla budynków o skomplikowanych kształtach i dużych rozpiętościach. W tej technologii może zostać wykonany cały strop lub jedynie jego fragment posiadający bardziej nietypowe wymiary. Stropy typu filigran są produkowane na indywidualne zamówienie w zakładach prefabrykacji, na podstawie projektu, w którym dokładnie określono rozmieszczenie płyt, ich kształt i zbrojenie. Najbardziej typowe konstrukcje mają rozpiętość 7-8 metrów, większe osiągają nawet do 12 metrów. Ich parametry (np. odporność ogniową) można modyfikować, dostosowując je do konkretnych warunków. Produkcja prefabrykatów zazwyczaj zajmuje kilka dni. Z fabryki na plac budowy przyjeżdżają gotowe płyty żelbetowe, w których znajdują się już takie elementy, jak otwory na schody i kominy. Niektóre firmy dodatkowo oferują również montaż całego stropu na placu budowy. 

Filigran jest polecany do budynków o bardziej skomplikowanych lub rozbudowanych bryłach
Filigran jest polecany do budynków o bardziej skomplikowanych lub rozbudowanych bryłach

Niezbędny dźwig

Filigran swoją konstrukcją przypomina strop gęstożebrowy. Na jego spodzie znajduje się prefabrykowana płyta o grubości co najmniej 5 cm. Na niej w odstępach nieprzekraczających 75 cm umieszcza się kratownice. Jeden metr kwadratowy płyty o grubości 5 cm waży niemal 125 kg, grubsze osiągają wagę nawet do 145 kg. Na placu budowy nie obejdzie się więc bez użycia dźwigu. Płyty są układane za jego pomocą na ścianach nośnych oraz podporach montażowych. Konieczne jest także zastosowanie dodatkowego zbrojenia. Jedną jego część układa się między kratownicami, a drugą – na nich. Całość następnie jest pokrywana warstwą mieszanki betonowej o odpowiedniej klasie, zagęszczonej przy użyciu łat wibracyjnych.
Podsumowując, podstawowa zaleta stropu typu filigran polega na możliwości jego dowolnego kształtowania. Tego rodzaju konstrukcje charakteryzują się także dobrą izolacyjnością dźwiękową. Dzięki dużej powierzchni prefabrykatów ograniczona jest liczba styków między poszczególnymi płytami, co z kolei zabezpiecza strop przed klawiszowaniem. Natomiast problemem może okazać się stosunkowo niewielka liczba firm oferujących tego rodzaju produkty oraz wykonawców specjalizujących się w ich montażu

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.