Strop teriva – jaką dobrać grubość i wymiary? Przekrój, konstrukcja
Strop jest poziomą przegrodą, która oddziela kondygnacje domu. Poza funkcją oddzielającą, zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń, na które składają się przebywający w pomieszczeniu mieszkańcy i sprzęty, podłoga, ściany działowe oraz ciężar własny. Jak dobrać odpowiednią grubość oraz wymiary? Przeczytaj w naszym artykule.
Poza wspomnianymi rzeczami, strop usztywnia też konstrukcję budynku, łącząc ściany nośne. Ponieważ w przeciwieństwie do pokrycia dachowego albo elewacji stropu nie da się wymienić, wybór rodzaju stropu należy do najważniejszych decyzji już na etapie planowania. Do wyboru mamy:
- strop drewniany,
- strop żelbetowy,
- strop filigran,
- strop gęstożebrowy.
Do najbardziej popularnych należy odmiana stropu gęstożebrowego – strop teriva. W jego skład wchodzą takie elementy, jak:
- belki żelbetowe – konstrukcja nośna,
- pustaki betonowe albo keramzytowe – wypełnienie,
- zaprawa betonowa – wylewka.
Budowa stropu teriva
Podstawę gęstożebrowego stropu teriva stanowią belki kratownicowe. Ich rozstaw wynosi (w zależności od typu stropu) 60 cm albo 45 cm. Im gęściej są rozłożone belki, tym większa jest nośność stropu. Na przykład typ Teriva I o rozstawie belek 60 cm ma nośność 150 kg/m2.
Betonowe albo keramzytowe pustaki stanowią jedynie element wypełnienia przestrzeni między belkami. Pustaki stropowe nie są częścią konstrukcyjną stropu. Wymiary stropu teriva (cm):
Ciężar 1 m2 stropu wynosi:
- Teriva-I – 230 kg
- Teriva-II – 390 kg
- Teriva-III – 390 kg
- Teriva Nova – 230 kg
- Teriva-I bis – 380 kg
Obciążenie użytkowe różnych typów stropu teriva:
- Teriva-I – 150 kg/m2
- Teriva-II – 300 kg/m2
- Teriva-III – 500 kg/m2
- Teriva Nova – 150 kg/m2
- Teriva-I bis – 150 kg/m2
Jak montować strop teriva?
1. Wciągnięcie na mury belek stropowych.
2. Rozstawienie belek stropowych.
3. Rozłożenie pojedynczych pustaków na końcach belek – sprawdzenie prawidłowości odstępu belek.
4. Rozstawienie podpór (stemplowanie).
- Podpory montażowe są niezbędne, a ich liczba zależy od długości belki.
- Przy rozpiętości stropu do 3,9 m wystarczy jedna podpora w okolicach środka stropu.
- Dla długości belek od 3,9 m do 6,0 m potrzebne są dwie podpory w 1/3 i 2/3 długości.
- Przy rozpiętości większej niż 6,0 m potrzebne są podpory rozstawione co metr oraz przy ścianach.
5. Układanie pustaków.
Kiedy belki zostaną już ułożone i ustalony jest ich rozstaw, przestrzenie między belkami wypełnia się pustakami. Pustaki układa się w jednym kierunku, prostopadle do belek.
6. Wykonanie wieńców stropowych.
Na obrzeżach stropów na ścianach nośnych i równoległych do belek należy wykonać wieńce o wysokości stropu i szerokości co najmniej 12 cm. zalecane jest użycie czterech prętów o średnicy 10 mm. Wieńce stropowe są betonowane razem ze stropem.
7. Wykonanie żebra rozdzielczego.
Jeżeli rozpiętość stropu jest większa niż 4 m, na budowie wykonuje się żebro rozdzielcze w środkowej części stropu. Szerokość żebra wynosi 7-10 cm, a wysokość jest równa wysokości stropu.
8. Betonowanie stropu.
Kiedy strop jest ułożony, a wieniec i żebra zamontowane, sprawdza się poprawność wykonania pracy oraz usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Betonowanie wykonuje się na całej rozpiętości stropu. Orientacyjne zużycie betonu (bez wieńców) wynosi 7 m3 betonu na 100 m2 powierzchni stropu.
Jakie są zalety stropu teriva?
- Pustaki, zwłaszcza keramzytowe, zmniejszają ciężar stropu i stanowią dobrą izolację termiczną. Keramzyt jest materiałem ekologicznym, nie zawiera pierwiastków promieniotwórczych.
- Strop teriva daje łatwą lokalizację ścian działowych, które można ustawiać prostopadle albo równolegle do belek. Pod ścianą działową umieszcza się podwójne żebro.
- Łatwy montaż stropu teriva, bez konieczności używania ciężkiego sprzętu. Można go stosować w trudnodostępnych warunkach, na przykład w rejonie górskim.
- Niska cena, łatwy transport i przechowywanie półfabrykatów.
- Nie ma potrzeby deskowania stropu (stosuje się podpory belek), co skraca czas budowy.
- Belki stropowe można dowolnie skracać, dostosowując je do potrzebnej przestrzeni.
Jakie są wady stropu teriva?
- Konieczność wykonania bardzo dokładnego planu i pomiarów. Półfabrykaty i podzespoły muszą być dokładnie opisane, aby ekipa budowalna wiedziała, co jest potrzebne w razie wystąpienia braku materiałów.
- Pracochłonna i czasochłonna konstrukcja, wymagająca licznych podpór, wsporników i żeber.
- Brak dodatkowych żeber rozdzielczych przy znacznej rozpiętości stropu może prowadzić do tzw. klawiszowania, czyli uginania się belek pod wpływem obciążenia. Może to prowadzić do powstawania pęknięć na sufitach.
- Konieczność zatrudnienia doświadczonej ekipy może wpływać na koszty robocizny.
- Podzielone są zdania, co do izolacji akustycznej stropów teriva. Można ją poprawić stosując pustaki z betonu komórkowego.
Strop żelbetowy monolityczny czy gęstożebrowy? Cena, wady i zalety - tutaj
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.