Jak zrobić sufit napinany?

Sufit napinany to podstropowa płaszczyzna utworzona z elastycznego materiału. Materiałem tym najczęściej jest folia PVC, która może mieć różnorodne wykończenie (matowe, satynowe, lustrzane, drukowane itp.). Przy użyciu rozpinanych powłok udaje się tworzyć nie tylko sufity standardowe (o jednej płaszczyźnie), ale także powierzchnie wielopłaszczyznowe w dowolnych kształtach, co stanowi ciekawe urozmaicenie wnętrz i stwarza szereg możliwości aranżacyjnych.

Sufit napinany - efektowny element wnętrza
Master Ceiling
Sufit napinany - efektowny element wnętrza

Po znanych już właściwie powszechnie sufitach podwieszanych (wykonywanych z płyt gipsowo-kartonowych) nadeszła pora na wygodniejsze, prostsze w realizacji i dające bardziej spektakularne efekty wizualne wykończenie powierzchni stropów. Owo wykończenie to właśnie sufity napinane (nazywane również naciąganymi). Rozwiązanie to nie jest jeszcze zbyt często spotykane w polskim mieszkalnictwie, ale nietrudno na nie natrafić we wnętrzach użyteczności publicznej (zwłaszcza w pubach, dyskotekach, restauracjach czy hotelach). Jednak  sufity napinane wkroczyły dumnie także i do prywatnych domów. Oprócz niespotykanych dotąd w żadnej innej technologii możliwości estetycznych, są bowiem nacechowane zaletami użytkowymi oraz stosunkowo szybkim i czystym montażem.

Sufit napinany – czy można zrobić go samodzielnie?

Wykonywaniem sufitów napinanych zajmują się specjalistyczne firmy, które delegują od 2 do 4 pracowników w miejsce, gdzie ma zostać naciągnięta uprzednio przygotowana powłoka sufitowa. Pracownicy ci dysponują odpowiednim sprzętem (w szczególności nagrzewnicą gazową, niwelatorem laserowym, łopatkami montażowymi, piłą do cięcia aluminium oraz wiertarkami i wkrętarkami). Warto zdawać sobie sprawę, że tylko takie oprzyrządowanie narzędziowe pozwala na szybkie i fachowe zamontowanie sufitu napinanego. Ponadto potrzebna jest określona wiedza i wprawa. Dysponując wszystkim, co wymieniono powyżej – innowacyjny sufit można zamontować samodzielnie, co bez wątpienia ograniczy i tak dość wysokie koszty.

Montaż sufitu napinanego tylko po dokładnych pomiarach pomieszczenia

Sufit napinany (w pożądanych wymiarach i o dowolnej formie wykończenia) można zamówić u większości producentów bez montażu. Do złożenia zamówienia potrzebny jest jednak dokładny pomiar pomieszczenia, w którym planujemy rozciągać elastyczną powłokę (będzie ona mniejsza do 2 do 15% od przewidywanych wymiarów).

Dla uzyskania poprawnego rzutu stropu należy zmierzyć zarówno długość ścian, jak i przekątne wnętrza. Dzięki temu producent przygotuje dla nas prawidłowo folię na sufit. Będzie ona złożona w taki sposób, w jaki ma być napinana (pierwotnie podwieszona na klamrach mocowanych do narożników pomieszczenia). Materiał będzie też posiadał gotowe obszycie z gumowych zaczepów (harpunów).

Montaż sufitu napinanego
Wikipedia
Montaż sufitu napinanego

Krok 1. – przygotowanie aluminiowego stelaża pod sufit napinany

Wyznaczamy poziom sufitu i zgodnie z nim mocujemy do ścian listwy aluminiowe (po całym obwodzie pomieszczenia). Listwy te należy zamocować solidnie, ponieważ to właśnie na nich będziemy napinać sufit. Do różnych materiałów, z których są wykonane ściany służą różne sposoby mocowań. W niektórych przypadkach listwy trzeba przykleić (np. przy ścianach wykończonych szkłem czy glazurą). Jednak najpewniejszym mocowaniem są kołki rozporowe, które standardowo stosuje się przy ścianach z betonu, cegły oraz opartych na konstrukcji drewnianej czy aluminiowej.

Krok 2. – podwieszenie sufitu na klamrach

Łapiemy folię w miejscu wyznaczonym przez producenta i podwieszamy ją na klamrze do listwy montażowej w pierwszym narożniku pomieszczenia. Drugie w kolejności podwieszenie wykonujemy w narożniku znajdującym się po przekątnej w stosunku do pierwszego. Tak samo postępujemy z trzecim i czwartym narożnikiem. Po tych czynnościach sufit opiera się na klamrach, ale nie jest jeszcze odpowiednio napięty.

Krok 3. – napinanie folii sufitowej

W celu napięcia sufitu włączamy nagrzewnicę gazową i wytwarzamy w pomieszczeniu temperaturę około 50–65˚C, co ułatwi przeprowadzenie tej pracy (folia zwiększy swoją objętość). Napinanie rozpoczynamy w połowie każdego z boków, gdzie znajduje się harpun, za pomocą którego folia zostanie miejscowo przypięta do bocznej listwy. Czynność wpinania powtarzamy do momentu, aż każdy bok powłoki zostanie całkowicie zamontowany do listew. Należy to robić tak, aby nie uszkodzić materiału sufitowego (najlepiej za pomocą specjalnej łopatki montażowej, ewentualnie innego profilowanego narzędzia). Zakończenie rozpinania sufitu to jednocześnie czas na stopniowe zmniejszanie temperatury w pomieszczeniu.

Krok 4 – wykończenie przestrzeni pomiędzy ścianą i sufitem

Po całkowitym wpięciu powłoki z PVC w listwy montażowe, sufit napinany nadal nie jest idealny. Pozostają bowiem jeszcze do wykończenia szpary istniejące pomiędzy ścianami i sufitem. Aby w przestrzeń podsufitową nie dostawał się kurz i inne zanieczyszczenia, należy zamontować specjalne plastikowe listwy maskujące. To już ostatni etap prac, ponieważ sufitów napinanych nie maluje się ani nie wykańcza w żaden inny dodatkowy sposób. Pielęgnacja tego typu powierzchni sprowadza się jedynie do odkurzania, względnie delikatnego przemywania.

Komentarze