Szybka budowa domu - nawet w 4 miesiące

Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na ograniczenie kosztów budowy, a także znaczne przyspieszenie prac budowlanych. Mowa między innymi o technologii budowy domu z prefabrykatów (modułów), w szkielecie drewnianym lub stalowym lub domu z bali. W tej części Poradnika dowiesz się, na czym polega każda z wymienionych technologii, ile trwa budowa, jakie są koszty, wady i zalety.

Budowa domu z prefabrykatów
Budowa domu z prefabrykatów

Dom szkieletowy - na czym polega budowa?

Według orientacyjnych kalkulacji, koszt budowy domu w technologii szkieletowej jest średnio 10% niższy, niż budynek w technologii murowanej. Do innych atutów należy możliwość budowy o każdej porze roku - nie są potrzebne bowiem przerwy technologiczne, ze względu na brak spoin betonowych. Czas budowy może wynosić od 2 do 6 miesięcy.

Ściany domu szkieletowego zajmują mniej miejsca, niż w domu murowanym, a cała konstrukcja jest znacznie lżejsza. Dzięki temu duże pomieszczenia nie wymagają wzmacniania słupami podporowymi. Dom szkieletowy ma jednak swoje wady - to przede wszystkim słabsza izolacyjność akustyczna pomiędzy pomieszczeniami. Dom szkieletowy może być zbudowany z konstrukcji drewnianej lub stalowej.

  • Szkielet drewniany. Posiada drewnianą konstrukcję nośną oraz drewniany szkielet dachu i ścian. Szkielet montuje się na płycie fundamentowej. Dom o takiej konstrukcji wyróżnia się niższym kosztem, m.in. ze względu na łatwość obróbki drewna. Ściany wykonane są z drewnianych, rozstawionych osiowo słupków. Konstrukcję łączy się z fundamentem, a na jej szczycie wykonuje się poszycie dachowe. Następnie szkielet wypełniany jest wełną mineralną, po czym zostaje obłożony płytami gipsowo-kartonowymi od środka oraz tradycyjnymi tynkami z zewnątrz.
  • Szkielet stalowy. Stosowany zdecydowanie rzadziej - nie jest to jeszcze popularna technologia. Konstrukcja nośna składa się z ocynkowanej blachy. W fabryce konstrukcję łączy się w specjalne panele, które będą stanowić podstawę ścian nośnych. Szkielet w całości powstaje w fabryce, a na miejsce budowy dostarczany jest w gotowych do montażu elementach. Wystarczy przymocować je do fundamentów i podobnie łączy się konstrukcję nośną z dźwigarami dachowymi. Szkielet stalowy nie wymaga żadnych przerw technologicznych, ponieważ nie wykonuje się tutaj prac mokrych.

Dom szkieletowy w trakcie budowy
Dom szkieletowy w trakcie budowy

Dom z bali - to również szybka budowa

Dom z bali również zalicza się do „suchych” technologii. Budowa domu z bali trwa 2-4 miesiące, jednak w Polsce - szczególnie w rejonach północnych kraju - niewiele firm specjalizuje się w budowie takich domów, więc inwestor jest zwykle zmuszony czekać z rozpoczęciem prac. Do budowy wykorzystuje się bale drewniane, a konstrukcja może być wykonana na dwa sposoby: jako konstrukcja zrębowa lub sumikowo-łątkowa.

  • Konstrukcja zrębowa. Powstaje z bali o różnych rozmiarach, a wykonuje się ją w kilku warstwach. Pierwsza z nich - podwalinowa - jest montowana do fundamentu. Bale są ze sobą łączone przy zastosowaniu trójkątnych wcięć - dzięki temu nachodzą na siebie. Ściany natomiast tworzy kilka warstw bali, a dla ich wzmocnienia, dybluje się je drewnianymi kołkami. Narożniki z kolei łączone są w jaskółczy ogon.
  • Konstrukcja sumikowo-łątkowa. Wykonuje się ją z sumików, czyli poziomych słupów, które wmontowane są w żłobienia na łętkach narożnych i pośrednik (słupach). Sumiki układa się jeden przy drugim, co zapewnia szczelne wypełnienie ścian.

PRZECZYTAJ TAKŻE >> Dom szkieletowy czy dom z bali?

Piękny dom z bali
Piękny dom z bali

Dom prefabrykowany

Domy prefabrykowane mogą być budowane w wielu technologiach. Budowa trwa zwykle kilka miesięcy, ale zdarzają się przypadki, że czas prace na budowie trwają zaledwie kilka dni! Wszystko zależy od specyfiki prefabrykatów. Wśród dostępnych technologii wśród domów prefabrykowanych, znajdują się domy z prefabrykatów mało- lub wielkowymiarowych.

Prefabrykaty małowymiarowe. Rozmiar prefabrykatów małowymiarowych nie przekracza wysokości jednej kondygnacji. Zastosowanie tej technologii bardzo przyspiesza prace budowlane. Poszczególne elementy mogą być docinane na placu budowy, dzięki standardowym formatom. Wśród prefabrykatów małowymiarowych najbardziej polecane są płyty zrębkocementowe, panele PCW oraz panele styropianowe.

  • Płyty zrębkocementowe - powstają z drewnianych zrębków, które są sprasowane ze szkłem wodnym, a także masą cementową. Płyty układa się na fundamentach od wewnętrznej i zewnętrznej strony domu. Całość spina się klamrami. W ofertach firm znajdują się zarówno płyty z ociepleniem, jak i bez izolacji.
  • Panele PCW - składają się z komór, które należy zalać cementem po zamontowaniu. Takie ściany wykazują się dużą wytrzymałością. Po wykonaniu należy płyty ocieplić analogicznie do izolacji domu murowanego.
  • Panele styropianowe - wykazują się wysokim poziomem termoizolacji. Każdy panel jest wzmacniany stalowymi kątownikami, co zapewnia sztywność konstrukcji nośnej. Budynek nie wymaga dodatkowego ocieplenia - wystarczy wykończyć ściany.

Prefabrykaty wielkowymiarowe. To ciekawe rozwiązanie zapewniające oszczędność czasu dla inwestora. Wszystkie prefabrykaty montowane są w halach produkcyjnych. Elementy te wykonuje się na zamówienie, tworząc wnęki na okna i drzwi. Niekiedy firma rozprowadza również instalacje i wykonuje ocieplenie domu. Prefabrykaty wielkowymiarowe w związku z tym montuje się zwykle w kilka dni na placu budowy. Decydując się na taką technologię, zyskujemy zarówno trwałość domu, jak i bardzo szybką, bezstresową budowę. Do najbardziej polecanych prefabrykatów wielkowymiarowych należą:

  • Prefabrykaty keramzytobetonowe - to trójwarstwowe prefabrykaty i różnych wymiarach. Składają się z warstwy keramzytu, termoizolacji oraz warstwy elewacji. W ofertach producentów znajdziemy także tańsze płyty bez ocieplenia oraz wykończenia z obu stron. Wszystkie elementy powstają w fabryce - od momentu zamówienia do postawienia domu upływa okres ok. 4 miesięcy. Na placu budowy dom montuje się w kilka dni.
  • Prefabrykaty z betonu zbrojonego - również dostępne z ociepleniem oraz warstwą elewacyjną. Prefabrykaty na ściany działowe mogą dodatkowo być otynkowane.

Dom prefabrykowany w trakcie składania na placu budowy
Dom prefabrykowany w trakcie składania na placu budowy

Dom z prefabrykatów - najważniejsza jest dobra umowa

Decydując się na dom z prefabrykatów, ważne jest określenie w umowie zakresu przeprowadzanych prac, materiałów konstrukcyjnych, wykończeniowych, a także terminu oddania budynku do użytku. Każdy producent pozostawia nam możliwość zamiany materiałów na inne, dlatego przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, gdzie możemy oszczędzić (np. zamiast okien PCV wybieramy okna drewniane, a zamiast dachówki cementowej - blachodachówkę itp.). Powinniśmy też na wstępie dokładnie ustalić, za co będziemy musieli zapłacić dodatkowo (np. czy odległość inwestycji od fabryki ma znaczenie). Co prawda większość wykonawców wszystko wlicza w cenę domu, ale lepiej się upewnić.

Komentarze

  • Marta 2020-07-22T11:13:54Z

    Witam! Szukam gotowa dom prefabrykowane to ile kosztuje?