Usytuowanie garażu na działce – jakie najkorzystniejsze?

Usytuowanie garażu na działce jest bardzo istotne zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy posiadaczami niedużej parceli, w związku z czym ważne jest dla nas dokładne zaprojektowanie każdego metra kwadratowego działki. Gdzie postawić garaż, aby należycie wykorzystać przestrzeń na działce?

Garaż w bryle budynku

Obecnie bardzo popularne są projekty domów z garażem w bryle budynku. Jaki jest tego powód? Ze względu na to, że działki są coraz droższe, inwestorzy decydują się na zakup mniejszych parceli. W związku z tym liczy się dla nich odpowiednie wykorzystanie każdego metra kwadratowego na działce. W przypadku wyboru projektu z garażem w bryle budynku garaż stanowi część bryły domu, jest z nim ściśle związany. Ponieważ przykrywa go ten sam dach, nie wyróżnia się z całości. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które chcą ograniczyć koszty budowy domu i garażu, bowiem mniej wydamy nie tylko na dach, ale także na postawienie ścian zewnętrznych oraz na wykończenie. Takie projekty idealnie pasują szczególnie na działki o regularnych kształtach, a więc o prostokątnym lub kwadratowym rzucie.

Garaż doklejony do bocznej ściany

Projekt domu z garażem dobudowanym do bocznej ściany domu idealnie pasuje na działki o prostokątnym rzucie – na szerokie działki, czyli takie, gdzie dłuższa krawędź znajduje się od strony wjazdu na posesję. W tym przypadku garaż również stanowi spójną całość, jednak osobne zadaszenie podkreśla jego odrębność. Osobne zadaszenia pozwalają podkreślić hierarchię poszczególnych części budynku, a więc części mieszkalnej oraz garażowej. Wybór projektu z garażem doklejonym do bocznej ściany także pozwala ograniczyć koszty budowy, a zatem koszt wykonania ścian zewnętrznych oraz wykończenia.

Garaż przed elewacją budynku

Posiadaczom działek o prostokątnym rzucie, gdzie węższa krawędź przylega do drogi, polecamy projekty, gdzie garaż wychodzi przed przednią elewację budynku. W tym przypadku garaż będzie pierwszą rzeczą widoczną z ulicy, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wykończenie tej części budynku. Odsunięcie od drogi wejścia głównego, a zatem także od oczu przechodniów, sprzyja zachowaniu intymności. Minusem takiego rozwiązania jest to, że podjazd do garażu zostanie skrócony, co może utrudnić manewrowanie podczas wjazdu samochodem z ulicy. Dobrym sposobem będzie poszerzenie podjazdu, dzięki czemu będzie można wykonać niezbędne manewry.

Garaż w piwnicy

Jeśli działka jest naprawdę mała i inwestorowi nie odpowiada żadne z powyższych rozwiązań, może się on zdecydować na umieszczenie garażu w piwnicy budynku. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, ponieważ wymaga sprawdzenia poziomu wód gruntowych na działce, podpiwniczenia budynku, wykonania podziemnej kondygnacji, a także zaprojektowania zgodnie z przepisami zjazdu do garażu. W takim wypadku potrzebna może się okazać także instalacja odwadniająca oraz przeciwoblodzeniowa.

Niewątpliwą zaletą każdego z powyższych rozwiązań jest możliwość zaprojektowania przejścia z części mieszkalnej do garażowej, co jest szczególnie korzystne w czasie deszczu czy mrozu. Przejście z garażu ułatwia także przenoszenie zakupów do domu. Należy jednak wykonać odpowiednią izolację, która zapobiegnie przedostawaniu się spalin do domu, oraz ocieplić ścianę dzielącą dom od garażu.