Usytuowanie garażu na działce – jakie najkorzystniejsze?
Usytuowanie garażu na działce jest bardzo istotne zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy posiadaczami niedużej parceli, w związku z czym ważne jest dla nas dokładne zaprojektowanie każdego metra kwadratowego działki. Gdzie postawić garaż, aby należycie wykorzystać przestrzeń na działce?
Garaż w bryle budynku
Obecnie bardzo popularne są projekty domów z garażem w bryle budynku. Jaki jest tego powód? Ze względu na to, że działki są coraz droższe, inwestorzy decydują się na zakup mniejszych parceli. W związku z tym liczy się dla nich odpowiednie wykorzystanie każdego metra kwadratowego na działce. W przypadku wyboru projektu z garażem w bryle budynku garaż stanowi część bryły domu, jest z nim ściśle związany. Ponieważ przykrywa go ten sam dach, nie wyróżnia się z całości. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które chcą ograniczyć koszty budowy domu i garażu, bowiem mniej wydamy nie tylko na dach, ale także na postawienie ścian zewnętrznych oraz na wykończenie. Takie projekty idealnie pasują szczególnie na działki o regularnych kształtach, a więc o prostokątnym lub kwadratowym rzucie.
Garaż doklejony do bocznej ściany
Projekt domu z garażem dobudowanym do bocznej ściany domu idealnie pasuje na działki o prostokątnym rzucie – na szerokie działki, czyli takie, gdzie dłuższa krawędź znajduje się od strony wjazdu na posesję. W tym przypadku garaż również stanowi spójną całość, jednak osobne zadaszenie podkreśla jego odrębność. Osobne zadaszenia pozwalają podkreślić hierarchię poszczególnych części budynku, a więc części mieszkalnej oraz garażowej. Wybór projektu z garażem doklejonym do bocznej ściany także pozwala ograniczyć koszty budowy, a zatem koszt wykonania ścian zewnętrznych oraz wykończenia.
Garaż przed elewacją budynku
Posiadaczom działek o prostokątnym rzucie, gdzie węższa krawędź przylega do drogi, polecamy projekty, gdzie garaż wychodzi przed przednią elewację budynku. W tym przypadku garaż będzie pierwszą rzeczą widoczną z ulicy, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wykończenie tej części budynku. Odsunięcie od drogi wejścia głównego, a zatem także od oczu przechodniów, sprzyja zachowaniu intymności. Minusem takiego rozwiązania jest to, że podjazd do garażu zostanie skrócony, co może utrudnić manewrowanie podczas wjazdu samochodem z ulicy. Dobrym sposobem będzie poszerzenie podjazdu, dzięki czemu będzie można wykonać niezbędne manewry.
Garaż w piwnicy
Jeśli działka jest naprawdę mała i inwestorowi nie odpowiada żadne z powyższych rozwiązań, może się on zdecydować na umieszczenie garażu w piwnicy budynku. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, ponieważ wymaga sprawdzenia poziomu wód gruntowych na działce, podpiwniczenia budynku, wykonania podziemnej kondygnacji, a także zaprojektowania zgodnie z przepisami zjazdu do garażu. W takim wypadku potrzebna może się okazać także instalacja odwadniająca oraz przeciwoblodzeniowa.
Niewątpliwą zaletą każdego z powyższych rozwiązań jest możliwość zaprojektowania przejścia z części mieszkalnej do garażowej, co jest szczególnie korzystne w czasie deszczu czy mrozu. Przejście z garażu ułatwia także przenoszenie zakupów do domu. Należy jednak wykonać odpowiednią izolację, która zapobiegnie przedostawaniu się spalin do domu, oraz ocieplić ścianę dzielącą dom od garażu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.