W pełni sprawny dom dla niepełnosprawnych

Każda pracownia powinna mieć w swojej ofercie kilka propozycji projektów przystosowanych do możliwości ruchowych osób niepełnosprawnych. Mimo że problem niepełnosprawności może wydawać się marginalny, okazuje się jednak, że dotyczy co siódmego Polaka. Szereg udogodnień dla nich przeznaczonych może okazać się przydatny również osobom w podeszłym wieku.

Projekt domu przeznaczony dla osób niepełnosprawnych powinien być łatwo dostępny w zakresie architektonicznym, komunikacyjnym, konstrukcyjnym oraz technicznym. Co to oznacza w praktyce? Oto kilka najważniejszych właściwości i rozwiązań, w które powinien być wyposażony projekt tego rodzaju.

Rozkład pomieszczeń na jednym poziomie

Projektanci najczęściej doradzają wybór domu parterowego. Kiedy wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, znacznie łatwiej jest wygodnie żyć. Jeżeli mimo to klient decyduje się na projekt wielokondygnacyjny, jest sprawą oczywistą, że projekt musi uwzględnić odpowiednią platformę lub windę, dzięki której lokator będzie mógł samodzielnie dostać się na górę. W przypadku np. osób niewidomych nie jest to konieczne, ale dla bezpieczeństwa dobrze jest zainstalować na schodach sygnalizacyjną furtką. Praktycznym przestrzennie rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. transportera schodowego, który przemieszcza się wzdłuż schodów i nie potrzebuje osobnego,

dodatkowego miejsca. Każdy element domu musi być dostępny dla osoby niepełnosprawnej, dlatego taki projekt zawiera liczne pochylnie i podjazdy. Podłogi wewnątrz domu nie mogą różnić się poziomami, a rozkład pomieszczeń – szczególnie jeśli lokatorem domu ma być osoba niewidoma – powinien być możliwie prosty i przejrzysty, aby nietrudno było stworzyć sobie wyobrażeniową mapę przestrzenną budynku. Z kolei dla osób poruszających się przy pomocy różnych sprzętów ortopedycznych istotne jest, żeby wszelkie futryny drzwiowe oraz hole miały odpowiednią szerokość, tak aby możliwe było odwrócenie się np. na wózku inwalidzkim o 180 stopni.

Udogodnienia w pomieszczeniach

Te rozwiązania można intuicyjnie skojarzyć, natomiast nie każdy już pomyśli o tym, żeby do możliwości manualnych osoby niepełnosprawnej dostosować także stolarkę okienną i drzwiową oraz armaturę, obniżając poszczególne elementy lub np. wydłużając wylewkę baterii, aby można było korzystać z urządzeń bez konieczności dźwigania się z wózka.

W przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim czy cierpiących na achondroplazję absolutną koniecznością jest obniżenie blatów kuchennych oraz zadbanie o to, aby wózek mógł wjechać pod blat. Ponadto gniazda wtykowe i wyłączniki należy instalować w strefie dostępnej dla osoby siedzącej. Bardzo pomocne jest także zastosowanie automatycznej bramy garażowej i wjazdowej.

Pomieszczeniem, na którym należy się skoncentrować szczególnie dla komfortu psychicznego użytkownika domu, jest łazienka. Obowiązkowe są maty antypoślizgowe oraz montaż poręczy i uchwytów. Dla osób niepełnosprawnych i starszych pomocne będzie także składane siedzisko, które można zamontować w kabinie prysznicowej. Dostępną łazienkę zapewnia odpowiednia przestrzeń manewrowa – ok. 1,5 metra, czyli pełny obrót wózka inwalidzkiego. Można tu wymienić jeszcze szereg udogodnień jak przedłużony wężyk w bidecie, bezprogowy brodzik czy dodatkowe rączki natryskowe i bezdotykowe panele prysznicowe.

Z kolei osobom niewidomym projektant i wykonawca muszą zapewnić specjalne, fakturowe oznaczenia poszczególnych części domu i szlaków komunikacyjnych. Osoby głuchonieme ze zrozumiałych względów potrzebują dzwonka z sygnalizatorem świetlnym.

Dobrze zaprojektowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych dom zapewni im możliwość całkowicie samodzielnego, w pełni satysfakcjonującego życia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.