Nowoczesna bryła domu jednorodzinnego

Wśród projektów proponowanych przez architektów można znaleźć coraz więcej propozycji wyraźnie odbiegających stylistycznie od pozostałych domów. Mocny, minimalistyczny styl coraz prężniej rozwija się nie tylko w budownictwie przemysłowym i miejskim, ale także w budownictwie jednorodzinnym i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Projekty stricte nowoczesne, charakteryzujące się awangardą geometrii, cały czas jeszcze onieśmielają przeciętnych polskich inwestorów, są też droższe – czasami niewiele, czasami znacznie w zależności od wielkości domu i oryginalności rozwiązań. Można jednak znaleźć projekty domów nowoczesnych porównywalnych cenowo do klasycznych propozycji, za to ciekawszych wizualnie i podkreślających indywidualizm właścicieli. Polscy inwestorzy stopniowo stają się coraz bardziej odważni w tej kwestii.

W nowoczesnych domach jednorodzinnych projektuje się duże przeszklenia
W nowoczesnych domach jednorodzinnych projektuje się duże przeszklenia

Cechy charakterystyczne domów nowoczesnych

Modernizm w architekturze wyraża się poprzez kilka głównych elementów. Należą do nich między innymi:

Nowoczesne domy wykorzystują również inne materiały budowlane. Zupełnie inne zastosowanie i wymiar zyskuje tu beton. Obok niego współistnieją szkło i metale, ale wraca do łask także drewno – w odświeżonej wersji, np. w postaci nowoczesnych paneli na elewacjach.

Nadrzędnym celem w tego typu projektach jest funkcjonalność oraz maksymalne otwarcie przestrzeni. Stąd właśnie jak najmniejsza liczba przegród wewnętrznych czy duża liczba okien.

Prostota i funkcjonalność

Nowoczesne budynki kojarzą nam się z wymyślnymi, fantazyjnymi kształtami w stylu australijskiej opery. Rzeczywiście w pewnej mierze nowoczesne projekty mają łamać schematy i zaskakiwać, ale nigdy nie jest to cechą główną projektanta – a już z pewnością w przypadku projektów domów jednorodzinnych. Najważniejsza jest tu funkcjonalność i oszczędność. Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych posiadają absolutnie wszystkie potrzebne dla komfortu rodziny elementy. Mogą, lecz nie muszą być większe od standardowych propozycji architektonicznych. Dodatkowym luksusem mogą być w nich innowacyjne rozwiązania technologiczne jak np. centralne odkurzanie.

Niebanalna bryła, ciekawa elewacja to jedne z cech charakterystycznych domów nowoczesnych
Niebanalna bryła, ciekawa elewacja to jedne z cech charakterystycznych domów nowoczesnych
Podsumowując, jeśli spojrzeć na nowoczesne projekty domów jednorodzinnych, daje się zauważyć maksymalnie otwartą przestrzeń, dążenie do minimalizowania kosztów eksploatacji i odmienną, ciekawą elewację, a także samą bryłę budynku. Stosuje się na przykład rozległe tarasy na dachach, okna bez przegród – czasem miejscowo w niestandardowym kształcie, przeszklone klatki schodowe, jasne kolory elewacji, w której często łączy się powierzchnie drewniane z tynkowanymi, metalowe poręcze czy płaski dach.

Jest typowe, że wejście główne nie jest tu tak wyraźnie wysunięte na pierwszy plan w porównaniu z tradycyjnymi projektami.

Komentarze

  • Paweł 2015-03-29T20:34:10Z

    Witam, czy jest możliwość uzyskania nazwy projektu domu użytego w tym artykule jako zdjęcie? Idealnie wpasowuje się w nowoczesność, o której Państwo piszą, a której ja szukam. Dziękuję.

    • Tooba.pl 2015-03-30T06:19:13Z

      Proponujemy przejrzeć kolekcję projektów domów nowoczesnych (http://www.tooba.pl/projekty-domow-nowoczesnych), w której znajduje się wiele propozycji o architekturze zbliżonej do tej zaprezentowanej na zdjęciu. Budynek z ilustracji nie przedstawia konkretnego projektu.