Zbiornik na olej – jakie powinien mieć zabezpieczenia?

Ogrzewanie domu przy pomocy oleju opałowego ma tę zaletę, że nie wymaga od nas niemal żadnego zaangażowania podczas eksploatacji. Wystarczy, że na początku ustawimy wybrane parametry w kotle olejowym i będziemy pamiętać o regularnym przeglądzie i konserwacji.

Wydajny kocioł na olej opałowy
Holden Oil
Wydajny kocioł na olej opałowy

Jednak zanim zaczniemy cieszyć się tą wygodą, musimy najpierw poświęcić sporo uwagi, czasu i pieniędzy na właściwe zaprojektowanie instalacji i dostosowanie budynku. Zarówno piec, jak i zbiornik na olej muszą być umieszczone w odpowiednich pomieszczeniach, natomiast zbiornik wymaga określonych zabezpieczeń.

Jak przechowywać olej opałowy?

Oleje opałowe możemy podzielić na ciężkie i lekkie, przy czym ten pierwszy typ jest wykorzystywany w przemyśle – do ogrzewania olejowego domowego kupujemy olej lekki. Warto przy tym zaznaczyć, że istotne jest pozyskiwanie oleju od sprawdzonych, rzetelnych dostawców – musimy mieć pewność, że olej nie zawiera domieszki olejów ciężkich, ponieważ mogłoby to uszkodzić kocioł, a nawet stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Olej lekki ma dość wysoką temperaturę zapłonu (min. 55˚C), więc nie musimy obawiać się np. przypadkowego zapalenia się, którego finał mógłby być tyleż widowiskowy, co katastrofalny.

Olej jest dostarczany do pieca przy pomocy przewodów podłączonych do zbiornika, który powinien znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji domu. Możemy także umieścić go w przybudówce lub wybudować osobne pomieszczenie poza domem, jednak trzeba pamiętać o tym, że temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się zbiornik, nie powinna spadać poniżej 10˚C – zbyt niska temperatura może skutkować wytrącaniem się parafiny, która zatyka przewody. Co ciekawe, zbiornik może także być zakopany w ziemi, przy czym również należy zapewnić mu optymalną temperaturę.

Zabezpieczenia zbiornika oleju

Poza właściwym umiejscowieniem zbiornika, musimy zadbać też o inne zabezpieczenia, które mają duże znaczenie dla prawidłowego działania całej instalacji.

1. Warstwa antydyfuzyjna zbiornika na olej opałowy

Zbiornik powinien być maksymalnie szczelny, a najlepiej – wyposażony w warstwę antydyfuzyjną, która zapobiega wydostawaniu się zapachu oleju. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy zbiornik znajduje się wewnątrz domu – specyficzna woń przypominająca nieco ropę nie jest niczym przyjemnym i nawet miłośnicy motoryzacji nie będą w stanie wdychać jej na okrągło we własnym domu.

2. Zabezpieczenia antykorozyjne zbiornika na olej

Jeżeli zbiornik na olej jest w całości wykonany z tworzywa sztucznego – ten problem mamy z głowy. Korozja może jednak niszczyć pojemniki stalowe, zwłaszcza od zewnątrz, pod wpływem wilgoci. Dlatego ściany zbiornika powinny być pomalowane specjalną farbą zapobiegającą korozji lub zabezpieczone sztucznym tworzywem. Co więcej, ściany mogą korodować (choć już w mniejszym stopniu) od wewnątrz, zarówno pod wpływem substancji zawartych w samym oleju, jak też wilgoci, która może przedostawać się do zbiornika przez przewody łączące go z resztą instalacji i odpowietrzacze. W tym przypadku również możemy powlec ściany tworzywem. Skutecznym rozwiązaniem jest też anoda magnezowa, która musi być połączona z płaszczem zbiornika – w ten sposób niejako „przyjmuje na siebie” działanie korozji – koroduje jako pierwsza, rozpuszczając się. Trzeba przy tym pamiętać, że anoda powinna być wymieniana systematycznie.

Zbiornik na olej w pomieszczeniu
Zbiornik na olej w pomieszczeniu

3. Zabezpieczenia przed wyciekiem oleju

Awarie zdarzają się nawet najlepszym, ale warto się odpowiednio zabezpieczyć. Dlatego zbiornik na olej musi być zabezpieczony przed wyciekiem. W tym przypadku zabezpieczenia różnią się w zależności od tego, czy zbiornik jest jedno- czy dwupłaszczowy. W zbiornikach jednopłaszczowych o możliwości powstania niekontrolowanego wycieku poinformuje nas sonda, która ocenia szczelność zbiornika. Dodatkowym zabezpieczeniem jest swego rodzaju wanna, w której umieszczony jest zbiornik – ona także powinna być maksymalnie szczelna. Natomiast zbiornik dwupłaszczowy jest zabezpieczony cieczą pod ciśnieniem, znajdującą się w przestrzeni pomiędzy płaszczami. Jeżeli nastąpi wyciek, ciecz zaczyna się wylewać, przez co odsłaniane są elektrody i włącza się sygnalizacja nieszczelności.

Jeżeli zbiornik znajduje się w gruncie (jest zakopany), powinien być wyposażony w szczególnie skuteczne zabezpieczenia, zapobiegające wyciekowi oleju do wód gruntowych na działce. Warto zastosować podwójne ściany lub geomembranę. Jeśli zaś umieszczamy zbiornik w osobnym pomieszczeniu w domu czy w przybudówce, można zabezpieczyć go dodatkowo podwójnymi ściankami lub podwójnym dnem czy obwałowaniem. Warto zadbać także o to, czy drzwi prowadzące do pomieszczenia ze zbiornikiem znajdowały się na nieco większej wysokości niż standardowo.

4. W jakiej temperaturze powinien być przechowywany zbiornik na olej?

Wspomnieliśmy już o tym, że zbiornik na olej nie może być przechowywany w temperaturze niższej niż 10˚C. Jaka natomiast jest maksymalna temperatura? Szacuje się, że dopuszczalne maksimum to 40˚C, choć bezpieczniej byłoby, gdyby temperatura była jednak nieco niższa. Dotyczy to także przedmiotów i urządzeń umieszczonych w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika. Trzeba pamiętać, że zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do topienia się tworzywa, z którego wykonany jest zbiornik, a i sam olej nie załagodzi sytuacji – wręcz przeciwnie, w wypadku pożaru będzie tylko wzmagał ogień. Więcej o ochronie przecipożarowej, przeczytasz w naszym osobnym artykule.

5. Zabepieczenie zbiornika na olej przed ładunkami elektrostatycznymi

W tym zakresie wciąż nie opracowano zbyt dokładnych wytycznych, jednak według obowiązujących przepisów, zbiornik na olej powinien być zabezpieczony przed nagromadzeniem ładunków elektrostatycznych. Ma to znaczenie m.in. dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Oprócz wymienionych zabezpieczeń, warto także systematycznie czyścić zbiorniki przed ich ponownym uzupełnieniem – szacuje się, że gruntowne czyszczenie powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na 4-5 lat, aby skutecznie zapobiegać m.in. korozji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.