Piec na olej opałowy – jaki kocioł wybrać?

Piece na olej opałowy są aktualnie w pełni zautomatyzowane, co jest gwarancją wysokiego komfortu ich użytkowania. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju urządzenia do zasilania tym paliwem, które oferowane są w dość szerokim przedziale cenowym. Poniżej analizujemy, co szczególnie warto uwzględniać, dokonując wyboru kotła olejowego do swojego domu.

Piece na olej opałowy są aktualnie w pełni zautomatyzowane
Formal Oil Co
Piece na olej opałowy są aktualnie w pełni zautomatyzowane

Ogrzewanie olejowe nie należy do najbardziej ekonomicznych, ale zaletą oleju opałowego jest to, że jest on wszędzie dostępny. Stąd najczęściej wykorzystuje się go tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia domu do gazociągu miejskiego. Wprawdzie ogrzewanie olejowe generuje wyższe koszty niż korzystanie z gazu ziemnego, ale wbrew pozorom ten rodzaj ogrzewania budynków wcale nie należy do rzadkości. Jednak zanim rozpoczniemy ogrzewać nasz dom olejem, najpierw musimy wygospodarować miejsce na kotłownię i zbiornik do magazynowania oleju opałowego, zadbać o wykonanie stosownej instalacji oraz prawidłowo dobrać i oczywiście nabyć kocioł.

Jaka powinna być moc pieca na olej opałowy?

Piece na olej opałowy mają zróżnicowaną moc. Należy dostosować ją do zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Nowe domy, posiadające prawidłową izolację termiczną i szczelną stolarkę otworową charakteryzują się niższym zapotrzebowaniem na ciepło. W ich przypadku można przyjąć, że do ogrzania powierzchni 150 m2 wystarczający będzie kocioł o mocy do 15 kW. Jeśli jednak piecem ma być również podgrzewana ciepła woda użytkowa, jego moc musi być większa (około 20 kW). Należy pamiętać, że im wyższa moc kotła, tym na sprawniejsze przygotowanie ciepłej wody można liczyć.

Sprawność kotłów olejowych

To bardzo istotny parametr, ponieważ to właśnie od sprawności kotła zależy ilość zużywanego paliwa w czasie realizacji procesu ogrzewania. Sprawność kotłów podaje się w procentach. W przypadku kotłów olejowych wynosi ona średnio 92-95%. Choć najnowsze modele stojących pieców kondensacyjnych na olej opałowy charakteryzują się sprawnością na poziomie 98%. To niezły wynik, choć gorszy niż w przypadku wykorzystywania procesu kondensacji w odpowiednikach w postaci urządzeń gazowych. Istniejąca różnica wynika głównie z budowy cząsteczek obydwu paliw.

Najtańsze kotły olejowe można kupić już za około 2-3 tys. zł.
Najtańsze kotły olejowe można kupić już za około 2-3 tys. zł.

Rodzaje kotłów na olej

1. Kotły olejowe jedno- i dwufunkcyjne

Typ kotła należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Piece jednofunkcyjne pracują wyłącznie na potrzeby centralnego ogrzewania (współpracują z tradycyjnymi grzejnikami lub niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym). Można je jednak doposażyć w zasobnik ciepłej wody użytkowej. Wówczas zyskujemy możliwość ogrzewania domu oraz bieżącego przygotowywania c.w.u. Taką samą możliwość dają też kotły olejowe dwufunkcyjne, z których najnowsze modele mają wbudowany lub dodatkowy (wolnostojący) zasobnik wody z układem regulacyjnym. Jednak do większości dostępnych na rynku dwufunkcyjnych kotłów olejowych należy przewidywać wkład akumulujący ciepło. W urządzeniach tych nie ma bowiem generalnie możliwości zastosowania pełnego priorytetu c.w.u.

2. Kocioł na olej – tradycyjny czy kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne na olej charakteryzują się wyższą sprawnością niż urządzenia tradycyjne. Stąd też są wybierane chętniej, choć sporo kosztują (znacznie więcej niż kondensacyjne kotły na gaz). Wyższa sprawność pieca oznacza oszczędność w ilości zużywanego paliwa. Energia cieplna jest tu bowiem wytwarzana nie tylko poprzez proces spalania oleju, ale również poprzez kondensację, czyli wykorzystywanie pary wodnej znajdującej się w gazach opałowych (spalinach). Nowoczesne piece kondensacyjne na olej posiadają wymienniki ciepła odpowiadające za schładzanie spalin. Skondensowana w spalinach para wodna uwalnia ciepło, które można ponownie wykorzystać w systemie grzewczym.

Rodzaje palników w piecach olejowych

Najczęściej stosowanymi w piecach olejowych są palniki nadmuchowe (wentylatorowe) w wersji jedno- lub dwustopniowej. Przy palniku jednostopniowym możliwe jest jedynie włączenie lub wyłączenie sytemu. Przy dwustopniowych piec może pracować na małej mocy lub na pełnych możliwościach. W niektórych modelach pieców olejowych stosuje się też palniki z odparowywaniem oleju. Taki palnik pozwala dostosowywać sprawność działania sytemu ogrzewania olejowego do istniejącego w danym momencie zapotrzebowania na ciepło. Ciekawą propozycję stanowią palniki dwupaliwowe, które umożliwiają zmianę paliwa (z oleju na gaz i odwrotnie).

Jakie są ceny kotłów olejowych?

Najtańsze kotły olejowe można kupić już za około 2-3 tys. zł. Nie są to jednak urządzenie ani wydajne, ani długowieczne. Za lepszej jakości kocioł, który pozwoli na ogrzanie domu jednorodzinnego o standardowej powierzchni ponad 100 m2 trzeba zapłacić przynajmniej 7 tys. zł. Będzie to raczej model jednofunkcyjny, do którego trzeba będzie dodatkowo dokupić pogrzewacz wody. Nowej generacji dwufunkcyjny piec na olej opałowy kosztuje od 20 tys. zł wzwyż. Na rynku są też oczywiście urządzenia w cenach 50-80 tys. zł.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.