Apteczka BHP – niezbędna w firmie budowlanej! Sprawdź dlaczego

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, zdecydowana większość działalności gospodarczych musi zapewnić pracownikom choćby podstawowe przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie jest to jednak jedyny wymóg. Ważne jest też odpowiednie wyposażenie apteczki BHP!

Mężczyzna trzymający apteczkę
Czym charakteryzują się apteczki BHP?

Apteczki BHP – co mówią przepisy

Jednym z kluczowych aktów prawnych, który niejako narzuca ich posiadanie, jest artykuł 209 (paragraf 1) Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim, pracodawca jest zobowiązany do zapewniania środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Drugim ważnym dokumentem, który doprecyzowuje wytyczne Kodeksu Pracy, jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku (z późniejszymi zmianami). Na mocy tych przepisów, pracodawca zobowiązany jest do zbudowania systemu pierwszej pomocy w przedsiębiorstwie.

Warto podkreślić, że rozporządzenie wprost informuje o tym, że jednym z filarów takiego systemu są właśnie apteczki. W przypadku zakładów, gdzie zachodzi duże ryzyko wypadku, należy też stworzyć punkty pierwszej pomocy przedmedycznej.

Co ciekawe, usytuowanie takich punktów oraz samych apteczek również nie może być dziełem przypadku. Zgodnie z literą prawa, ich umiejscowienie w firmie powinno zostać ustalone z lekarzem, który sprawuje opiekę zdrowotną nad pracownikami. Obowiązujące w Polsce przepisy sugerują też, by opiekę nad wyposażeniem apteczki BHP powierzyć wybranym zatrudnionym.

Artykuł 207 Kodeksu Pracy mówi też, że obok apteczki powinna znaleźć się informacja o wytypowanych pracownikach, a także ich dane kontaktowe. Co ciekawe, obowiązujące przepisy nie określają wprost, co musi znaleźć się na wyposażeniu apteczki, ale już miejsce ich usytuowania musi być zgodne z PN (Polską Normą).

Czym charakteryzują się dobre apteczki BHP?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wyposażenie, ale i jakość wykonania. Praktyka wielu firm pokazuje, że to właśnie ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia – zwłaszcza w przedsiębiorstwach, które pracują w trudnych warunkach, np. w ciepłocie czy wśród oparów substancji potencjalnie szkodliwych.

Specyficznym rodzajem działalności, który niejako z założenia opiera się na pracy w trudnych warunkach, są firmy budowlane. To przedsiębiorstwa, które nie dość, że muszą kłaść bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo załogi, to jeszcze borykają się z wieloma, dynamicznie się zmieniającymi, warunkami pracy.

Jeśli szukasz produktu, który sprawdzi się w każdej sytuacji, to zawczasu upewnij się, że preparaty medyczne będą odpowiednio zabezpieczone przed zgnieceniem, ale i zawilgotnieniem, dynamiczną zmianą temperatur, czy kontaktem z pyłami.

Apteczka na białym tle
Świetna apteczka na budowę – kupisz ją w Centrum Ratownictwa

Pamiętaj też o tym, że najlepsze rozwiązania, które oferuje na przykład Centrum Ratownictwa, można skonfigurować na wiele różnych sposobów. Z pewnością docenisz trwałe zatrzaski, uszczelki oraz możliwość wybrania dowolnych modułów, dzięki którym apteczka będzie realnie odpowiadać wszystkim potrzebom Twojego przedsiębiorstwa.

Czy apteczka na budowie może realnie pomóc?

Tak, zdecydowanie. Statystyki są tutaj nieubłagane. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że co 7 dni na budowie w Polsce ginie człowiek. W latach 2016-2020 poszkodowanych zostało niemal 25 tys. osób, z czego 240 zapłaciło najwyższą cenę.

Dominują urazy podczas prac na rusztowaniach, brak należytych zabezpieczeń podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi oraz niewystarczająca ochrona przeciwpożarowa. To tylko kilka czynników, które przemawiają za tym, by potraktować kwestię zakupu profesjonalnych apteczek na poważnie.

 

 

Materiał partnera

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.