Jak zabudować wannę owalną?
Zabudowa wanny owalnej uchodzi za skomplikowaną ze względu na utrudnioną możliwość dopasowania materiałów do zaokrągleń. Jednym z najczęstszych wyborów jest więc zakup gotowej obudowy dedykowanej wannie owalnej. Inną możliwością jest własnoręczna zabudowa, która obejmuje stworzenie konstrukcji nośnej oraz obłożenie jej okładziną.
Zabudowa wanny – czy warto?
Obudowa wanny przede wszystkim zasłania elementy instalacji oraz odpływu, a także pełni funkcje estetyczne. Odpowiednio dobrana zabudowa wanny może wkomponować się w wystrój łazienki, tworząc spójność aranżacyjną – zwłaszcza w sytuacji, gdy zewnętrzna warstwa obudowy wykonana jest z płytek ceramicznych o takiej samej kolorystyce i wzornictwie, co płytki ceramiczne na ścianach. Obudowę wanny można wykorzystać również jako dodatkową przestrzeń do przechowywania np. kosmetyków – warto wówczas zdecydować się zwłaszcza na obudowę z półkami. Natomiast dzięki temu, że przestrzeń pod wanną jest zasłonięta, to nie dostaje się tam woda, kurz czy włosy, co ułatwi sprzątanie łazienki.
Obudowę wanny dobiera się zgodnie ze stylem urządzenia łazienki. Na rynku dostępne są gotowe obudowy rekomendowane przez producentów do konkretnego modelu wanny lub obudowy uniwersalne, które dopasowuje się do wymiarów wanny. Możliwe jest również samodzielne wykonanie obudowy w kilku krokach. Wówczas należy stworzyć konstrukcję bazową oraz pokryć ją okładziną.
Jak zabudować wannę owalną?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wanna o kształcie owalnym lub półokrągłym uchodzi za najtrudniejszą w zabudowie z uwagi na skomplikowane dopasowanie materiałów do zaokrągleń w kształcie wanny. Przyjmuje się więc, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zabudowa wanny za pomocą gotowej obudowy. Bardziej czasochłonne będzie stworzenie konstrukcji bazowej z elastycznych płyt styropianowych, a następnie przykrycie ich okładziną.
Pierwszym krokiem w montażu obudowy wanny, bez względu na jej rodzaj, będzie przygotowanie podłogi, a dokładnie miejsca, w którym będzie stała wanna. Z uwagi na to, że będzie ono narażone na kontakt z wodą, to należy zadbać o dobrą izolację podłoża – w przypadku, gdy pod wanną nie będzie okładziny ceramicznej. Najlepszym wyborem jest zastosowanie folii w płynie – hydroizolacja zatrzyma możliwe przenikanie wody, co jest szczególnie ważne w przypadku awarii instalacji oraz zalania łazienki. Hydroizolację nakłada się równomiernie w dwóch warstwach na czyste i suche podłoże, bez ubytków i pęknięć. Za pomocą taśmy uszczelniającej należy dodatkowo zabezpieczyć miejsca styku ścian z posadzką. Taśmę uszczelniającą warto wtopić w pierwszą warstwę hydroizolacji.
Chcąc zabudować wannę, należy pozostawić otwór rewizyjny, który umożliwi nam bezproblemowe dotarcie do elementów hydraulicznych – w tym do syfonu i kanału odpływowego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ brak rewizji w przypadku awarii może wiązać się z demontażem nie tylko elementów obudowy, ale również i całej wanny.
Zabudowa wanny owalnej z płyt styropianowych
Ponownie podkreślimy, że wanna o kształcie owalnym lub półokrągłym jest najtrudniejsza w zabudowie, dlatego też zalecane są gotowe obudowy lub stworzenie konstrukcji nośnej z płyt styropianowych. Są one łatwe w montażu, lekkie, odporne na nacisk. Z łatwością można je docinać, a na rynku dostępne są też zestawy dedykowane do konkretnego modelu wanny. Co więcej, zabudowa z płyt styropianowych sprawi, że wanna będzie cieplejsza w dotyku, a nalana do niej woda będzie wolniej stygnąć. Płyty styropianowe mogą również tłumić hałas, który powstaje podczas napełniania wanny wodą. Stanowią uniwersalne podłoże do zewnętrznej okładziny z różnych materiałów, o których wspominamy w dalszej części artykułu.
Gotowa obudowa wanny owalnej – jak ją zamontować?
Montaż gotowej obudowy dedykowanej do wanny o kształcie owalnym składa się jedynie z trzech prostych kroków. Po przygotowaniu podłoża (ten krok opisywaliśmy wyżej) należy przyczepić do ściany oraz rantu wanny zaczepy montażowe. Kolejny krok to przyłożenie do wanny gotowego panelu obudowy oraz zamocowanie go do zaczepów na zatrzask. Na końcu powstałe miejsca styku ze ścianą oraz z podłogą uszczelnia się silikonem, aby nie dopuścić do zbierania się tam wody.
Obudowa wanny owalnej – z jakiego materiału?
Okładzina, czyli zewnętrzna obudowa wanny, może zostać wykonana z:
- płytek ceramicznych,
- drewna i materiałów drewnopodobnych,
- kamienia naturalnego (w tym marmuru) – to rozwiązanie nie jest jednak zalecane w przypadku wanny o kształcie owalnym.
Natomiast gotowa obudowa wanny wykonywana jest z akrylu lub z emaliowanej stali. W przypadku obudowy z akrylu możliwe jest jej pomalowanie wodoodporną farbą przeznaczoną do łazienek oraz pokrycie tynkiem cienkowarstwowym lub tynkiem mozaikowym.
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest okładzina z płytek ceramicznych. Mogą zostać one dopasowane do płytek ściennych lub płytek podłogowych – wówczas zabudowana wanna może optycznie powiększyć wnętrze. Co więcej, płytki ceramiczne są trwałe, odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia, a także łatwe w utrzymaniu czystości. W przypadku zabudowy wanny owalnej szczególnie zalecane są płytki ceramiczne o niewielkich rozmiarach, które będzie można łatwiej dopasować do zaokrągleń.
Drewniana obudowa to rozwiązanie, które nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Pamiętając o tym, że drewno narażone będzie na bezpośrednie działanie wody oraz na wilgoć, zaleca się wybór drewna egzotycznego lub drewna bukowego. Warto również zabezpieczyć obudowę specjalnym preparatem. Alternatywą dla drogiego, naturalnego drewna są materiały drewnopodobne. Na rynku znajdziemy na przykład panele meblowe wykonywane z płyty wiórowej, które pokryte są warstwą przeciwwilgociową.
Sprawdź także: Jak zabudować wannę narożną? Obudowa z bloczków z betonu komórkowego
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.