Jaki klimatyzator wybrać - praktyczny poradnik

Klimatyzatory są urządzeniami służącymi do obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie przydatne są one podczas upałów, a także w sytuacjach, gdy jest bardzo wilgotno. Bez względu na to, czy wybieramy klimatyzator pokojowy przenośny, czy klimatyzator stacjonarny, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje tych urządzeń i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Klimatyzatory
Jaki klimatyzator wybrać - praktyczny poradnik

Klimatyzatory przenośne

Dobry klimatyzator przenośny w ciągu dnia możemy postawić w salonie, na noc zaś przenieść do sypialni. Tego typu klimatyzator to idealne rozwiązanie do niewielkich mieszkań, obiektów będących zabytkami, w których system klimatyzacji nie może ingerować w strukturę budynku lub jeżeli problem z wysoką temperaturą dotyczy tylko jednego pomieszczenia.

Często w klimatyzatorach przenośnych montuje się także uchwyty i kółka, które ułatwiają transport tych urządzeń elektronicznych.

Największą zaletą przenośnych modeli są ich kompaktowe rozmiary i mobilność, ale należy jednak pamiętać, że ich wydajność jest stosunkowo niewielka.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne składają się z kilku elementów: wentylatora, parownika, skraplacza i sprężarki. Sprzęt pobiera ciepło z pomieszczenia, a następnie skraplacz je oddaje. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gazowej, która krąży pomiędzy częściami klimatyzatora. Aby to urządzenie działało prawidłowo, konieczne jest odprowadzanie nagromadzonego gorącego powietrza za pomocą specjalnej rury lub agregatu.

Klimatyzator - sterowanie smartfonem
Klimatyzator - sterowanie smartfonem

Montaż klimatyzatorów przenośnych

Instrukcje dołączone do urządzenia, dokładnie opisują jak zamontować klimatyzator przenośny. Jednak zazwyczaj proces ten przebiega podobnie:

  • pierwszym krokiem jest rozpakowanie urządzenia i zdjęcie wszystkich folii ochronnych,
  • następnie należy postawić klimatyzator na płaskiej powierzchni niedaleko okna,
  • potem należy zamontować w oknie uszczelkę, przez którą zostanie poprowadzona rura,
  • jeden koniec węża trzeba podłączyć do klimatyzatora, a drugi z adapterem,
  • wolny koniec rury należy wysunąć przez otwór w oknie (zwróć uwagę, czy rura nie jest skręcona),
  • podłącz urządzenie do źródeł zasilania.

Profesjonalny montaż klimatyzacji https://ekipahvac.pl/uslugi/montaz-klimatyzacji/warszawa

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje klimatyzatorów przenośnych: typu monoblok i split.

Klimatyzator przenośny typu monoblok

Klimatyzatory typu monoblok pobierają ciepłe powietrze z danego wnętrza i ochładzają je. Jednakże pobrane powietrze musi być odprowadzone na zewnątrz, za pomocą rury wystawionej przez okno. Rura ta powoduje, że okno jest w znacznym stopniu otwarte, co sprawia, że do środka dostaje się gorące powietrze. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie efektu chłodzenia. Niestety, działanie tego typu urządzenia jest dość hałaśliwe.

W przypadku tego urządzenia wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie - nie ma podziału na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Te modele przenośne posiadają pojemnik na skropliny, który regularnie należy opróżniać.

Przenośny klimatyzator typu split

Klimatyzator przenośny typu split jest klimatyzatorem przenośnym bez rury. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwszy element stawiamy wewnątrz pomieszczenia, a drugi wystawiamy na zewnątrz - np. na balkon lub taras. Elementy te łączą cienkie rurki freonowe, które są umieszczone w rurze osłonowej. Dzięki ich niewielkiemu rozmiarowi, okno nie musi być znacznie uchylone czy otwarte, wobec czego do pomieszczenia nie wpada dużo ciepłego powietrza.

Ich dużą zaletą jest fakt, że ich działanie jest dość ciche, gdyż sprężarka pracuje na zewnątrz.

Klimatyzator typu split
Klimatyzator typu split

Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzator stacjonarny działa na podobnej zasadzie co klimatyzator przenośny. Z tą różnicą, że ten model składa się z dwóch elementów - jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone ze sobą za pomocą rur. Jednostka wewnętrzna pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, natomiast jednostka zewnętrzna je wywiewa. Pozwala to na utrzymanie w danym wnętrzu optymalnej temperatury.

Jednostka zewnętrzna montowana jest na ścianie zewnętrznej budynku, ale także na dachu lub stawia się ją po prostu na ziemi. Jednostkę wewnętrzną instaluje się najczęściej na ścianie lub pod sufitem (np. klimatyzator kanałowy lub klimatyzator kasetonowy).

Klimatyzacja stacjonarna zużywa mniej prądu niż przenośne modele, a do tego posiada większy wachlarz funkcji.

Jak działają klimatyzatory stacjonarne typu split?

Parownik, znajdujący się w jednostce wewnętrznej, jest połączony rurami z częścią zewnętrzną, w skład której wchodzi sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Rurami, którymi te części są połączone, płynie czynnik chłodniczy, który przepływając przez kolejne elementy, zmienia swój stan skupienia. Towarzyszy temu intensywna wymiana ciepła. W trybie chłodzenia czynnik chłodniczy odparowuje w parowniku (pobiera ciepło z otoczenia), a następnie, po sprężeniu w sprężarce, zmienia się w ciecz w skraplarce. Za skraplaczem jest umieszczony jeszcze zawór rozprężny, w którym to temperatura czynnika chłodniczego spada poniżej temperatury pomieszczenia, co pozwala na odbieranie ciepła od otoczenia w parowniku.

Klimatyzator split pozwala na posiadanie więcej niż jednej jednostki wewnętrznej (wtedy mamy do czynienia z klimatyzatorem multisplit).

Na co zwrócić uwagę, jeżeli chcesz kupić klimatyzator do mieszkania?

Jeżeli zastanawiasz się jaki klimatyzator wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów.

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest moc klimatyzatora. Jak przeliczyć moc chłodniczą potrzebną do danego wnętrza? Wystarczy założyć, że na 1 m2 potrzebna jest moc chłodnicza równa 0,1 kW. W związku z tym, dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 potrzebne będzie urządzenie o mocy 2 kW.

Warto sprawdzić także jaki dany klimatyzator ma przepływ powietrza, czyli jak jest wydajny. Przy tym parametrze warto kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”, gdyż im ta wartość jest wyższa, tym chłodzenie jest efektywniejsze. Najlepsze będą klimatyzatory zapewniające przepływ powietrza na poziomie 400 m³/h lub nawet wyższym.

Bardzo ważne jest także zużycie prądu - kupując klimatyzator do mieszkania należy sprawdzić jego pobór mocy i klasę energetyczną. Jako że klimatyzator to urządzenie, które działa przez długi czas, warto postarać się o taki model, który uchroni nas przed niebotycznymi rachunkami za prąd. Im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędny jest dany sprzęt. Idealnym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora z klasą A+++ .

Klimatyzator - wymiana filtra
Klimatyzator - wymiana filtra

Kolejnym istotnym parametrem jest czynnik chłodzący. Od wyboru czynnika chłodzącego zależy wydajność urządzenia. Najczęściej wykorzystywane czynniki chłodzące mają oznaczenia R407C, R290, R410A.

Nie można zapomnieć o sprawdzeniu jakie jest natężenie hałasu podczas. Wybierając klimatyzator do domu należy zwrócić uwagę na hałas, jaki będzie towarzyszył działaniu tego urządzenia. Hałas będzie zależny zarówno od modelu klimatyzatora, jak i jego umiejscowienia. Unikaj stawiania klimatyzatora w narożnikach pomieszczenia, gdyż wtedy hałas będzie odbijał się od trzech powierzchni i będzie wzmocniony. Jeśli wybór padł na klimatyzator typu monoblok, natężenie hałasu powinno oscylować pomiędzy 60-65 dB, natomiast klimatyzatory typu split to już 30-35 dB.

Co prawda regulacja nawiewu nie jest kluczowym aspektem, ale i tak przy wyborze idealnego klimatyzatora dobrze kierować się także tym parametrem. Wygodnym modelem są klimatyzatory z szeroką regulacją prędkości nawiewu, gdyż pozwoli to na regulację efektywności chłodzenia, jak i poziomu hałasu. Mniejszy nawiew także będzie służył do utrzymania danej temperatury, a większy do jej obniżenia.

Dodatkowe funkcje

Wśród dodatkowych funkcji, w które klimatyzator domowy może być wyposażony, można wymienić timer, osuszanie i oczyszczanie powietrza, termostaty, auto-restart, autodiagnoza, ruch oscylacyjny, a nawet dostępne są modele z funkcją grzania (mogą pracować jako pompa ciepła). Niektóre klimatyzatory ścienne posiadają licznik zużycia energii, a praktycznie każdy nowoczesny klimatyzator wyposażony jest również w zdalne sterowanie (samo sterowanie klimatyzatorem jest banalnie proste).

Dodatkowo każdy klimatyzator powinien posiadać wbudowany filtr powietrza, może to być filtr elektrostatyczny, HEPA lub paski filtracyjne. Odpowiadają one za oczyszczanie powietrza z kurzu, zanieczyszczeń i alergenów.

Warto także pamiętać, że temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być niższa o więcej niż 7 stopni od temperatury panującej na zewnątrz.

Jak wybrać klimatyzator - podsumowanie

Klimatyzacja staje się nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz, a im lepiej dopasowany sprzęt, tym wyższy jest komfort termiczny.

Klimatyzator sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym temperatura jest zbyt wysoka. Kupując klimatyzator do schładzania powietrza w obiekcie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów wpływających na skuteczność chłodzenia.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, możesz też sprawdzić aktualny ranking klimatyzatorów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.