Co zamiast klimatyzatora? Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Jak zapobiegać nagrzewaniu się mieszkania? Jakie są alternatywy dla klimatyzacji? Poznajcie sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały.

 

Wentylator - czy warto?
Stansac
Wentylator – czy warto?

Jak zapobiegać nagrzewaniu się mieszkania?

Najlepszą metodą uchronienia mieszkania przed wysokimi temperaturami latem jest zapobieganie nagrzewaniu się. Można to uzyskać na różne sposoby:

  • opuszczanie na dzień rolet zewnętrznych,
  • zasłanianie wszystkich okien zasłonami wewnętrznymi,
  • zamykanie na dzień okien od strony słonecznej,
  • wietrzenie mieszkania wcześnie rano i późno wieczorem.

Większe krzewy przed oknem w ogrodzie albo rośliny na balkonie dają dodatkowy cień i odparowują wodę, co dobrze wpływa na obniżenie temperatury otoczenia. Kombinacja osłony przed promieniami słonecznymi z krótkim wietrzeniem mieszkania podczas chłodniejszej pory dnia może przynieść znaczące efekty.

Pomieszczenie można ochłodzić, wykorzystując zjawisko parowania, a właściwie ciepło parowania. Do odparowania jednostki substancji (w naszym przypadku oczywiście wody) potrzebna jest określona ilość energii (dla wody jest to ponad 2200 kJ/kg). Z tego wynika, że zamiana wody w parę wodną w pomieszczeniu powoduje pobór energii cieplnej, a w rezultacie obniżenie temperatury powietrza. Wieszając namoczone wodą ręczniki w otwartym oknie, można uczynić pobyt w pokoju znacznie znośniejszym.

Bezgłośny wentylator – alternatywa dla klimatyzacji

Wiele modeli wentylatorów zniechęca do siebie zbyt hałaśliwym działaniem. Ponieważ jednak wentylator może przynieść ulgę w upalny dzień, bezgłośne aparaty stanowią pierwszą efektywną alternatywę dla urządzeń klimatyzacyjnych. Wytwarzają mocny i równomierny prąd powietrza i dają się bezstopniowo regulować. Dzięki wyciszonej pracy nadają się też do ochłody w letnie noce.

Łopatki wentylatora wprawiają powietrze w ruch, co daje uczucie chłodu. Tak naprawdę wentylator nie obniża temperatury powietrza, a jedynie je porusza. Kiedy tylko wyjdzie się ze strefy prądu powietrza, upał w pomieszczeniu od razu daje o sobie znać. Poza tym działanie wentylatora prowadzi do miejscowego przechłodzenia ciała. W ten sposób nawet osoby cieszące się wyjątkowym zdrowiem mogą nabawić się przeziębienia. Z tego względu wentylator powinien być używany z umiarem. Ważne jest, aby nie kierować go bezpośrednio na siebie – wentylator powinien stać w odpowiedniej odległości i pracować na niskich obrotach.

Nawilżacz powietrza zamiast klimatyzatora

Nawilżacz powietrza stanowi dobrą alternatywę dla klimatyzatora. Chodzi tutaj o urządzenie elektroniczne, które może zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Dostępne są różne modele nawilżaczy powietrza. Aparaty przenośne, do krótkotrwałego stosowania, wyposażone są w zbiornik wody o pojemności od jednego litra do trzech. Nawilżacze przewidziane do stałego użycia są podłączone do instalacji wodociągowej.

 

Nawilżacz powietrza zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu
LifePlanet
Nawilżacz powietrza zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu

 

Folie przeciwsłoneczne zamiast klimatyzacji?

Kto mieszka na górnym piętrze, wie dobrze, że właśnie na strychu upał jest najbardziej odczuwalny. Okna w dachu mają zasadniczy wpływ na nagrzewanie się przestrzeni pod dachem. Skutecznym i stosunkowo mało kosztownym rozwiązaniem może folia przeciwsłoneczna na szybach. Chociaż montaż folii na trudno dostępnych oknach dachowych jest nieco kłopotliwy, to efekt wart jest zachodu – temperatura w pomieszczeniu spada latem od 3 do 5 stopni Celsjusza. Zwłaszcza w sypialni jest to wartość bardzo znacząca.

Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu? Sprawdź w artykule

Pompa ciepła a skuteczne chłodzenie

Co ma wspólnego ogrzewanie z chłodzeniem? Otóż każda pompa ciepła może być teoretycznie zarówno urządzeniem grzewczym, jak i chłodzącym. Wystarczy odwrócić kierunek tłoczenia i przepływu czynnika, a pompa realizuje tryb chłodzenia. Istnieją rozwiązania, w których pompa odwracalna pracuje w trybie chłodzenia, a jednocześnie pobierane ciepło zużywa do podgrzewania wody użytkowej.

Dobre wyniki daje też chłodzenie pomieszczeń zimną wodą krążącą w rurach ogrzewania podłogowego. Wprawdzie zimne powietrze nie unosi się do góry, ale duża powierzchnia promieniowania, czyli podłogi, zapewnia skuteczne chłodzenie.

O rodzajach pomp ciepła przeczytasz tutaj!

Komentarze