Co zamiast klimatyzatora? Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Kiedy słupek rtęci grozi eksplozją termometru, narasta tęsknota za ochłodą, za klimatyzacją. Mimo temperatury powyżej 30°C, trzeba nadal jeść, spać, pracować. Klimatyzatory są jednak nie tylko prawdziwymi pożeraczami prądu, ale też drogie w zakupie i utrzymaniu. Ale klimatyzacja nie jest jedynym rozwiązaniem; można poszukać alternatywy.

Wentylator - czy warto?
Stansac
Wentylator - czy warto?

Bezgłośny wentylator, alternatywa dla klimatyzacji

Wiele modeli wentylatorów zniechęca do siebie zbyt hałaśliwym działaniem. Ponieważ jednak wentylator może przynieść ulgę w upalny dzień, bezgłośne aparaty stanowią pierwszą efektywną alternatywę dla urządzeń klimatyzacyjnych. Wytwarzają mocny i równomierny prąd powietrza i dają się bezstopniowo regulować. Dzięki wyciszonej pracy, nadają się też do ochłody w letnie noce.

Łopatki wentylatora wprawiają powietrze w ruch, co daje uczucie chłodu. Tak naprawdę wentylator nie obniża temperatury powietrza, a jedynie je porusza. Kiedy tylko wyjdzie się ze strefy prądu powietrza, upał w pomieszczeniu od razu daje o sobie znać. Poza tym działanie wentylatora prowadzi do miejscowego przechłodzenia ciała. W ten sposób nawet osoby cieszące się wyjątkowym zdrowiem mogą nabawić się przeziębienia. Z tego względu wentylator powinien być używany z umiarem. Ważne jest, aby nie kierować go bezpośrednio na siebie, chociaż mocny powiew jest bardzo przyjemny. Wentylator powinien stać w odpowiedniej odległości i pracować na niskich obrotach.

Nawilżacz powietrza zamiast klimatyzatora!

Nawilżacz powietrza stanowi dobrą alternatywę dla klimatyzatora. Chodzi tutaj o urządzenie elektroniczne, które może zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Prze to klimat w mieszkaniu ulega nieco poprawie. Dostępne są różne modele nawilżaczy powietrza. Aparaty przenośne, do krótkotrwałego stosowania, wyposażone w zbiornik wody o pojemności od jednego litra do trzech. Nawilżacze przewidziane do stałego użycia są podłączone do instalacji wodociągowej.

 

Nawilżacz powietrza zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu
LifePlanet
Nawilżacz powietrza zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Parowanie i folie przeciwsłoneczne

Ochłodzić pomieszczenie można też wykorzystując zjawisko parowania, a właściwie ciepło parowania. Do odparowania jednostki substancji (w naszym przypadku oczywiście wody) potrzebna jest określona ilość energii (dla wody jest to ponad 2200 kJ/kg). Z tego wynika, że zamiana wody w parę wodną w pomieszczeniu powoduje pobór energii cieplnej, a w rezultacie obniżenie temperatury powietrza. Wieszając namoczone wodą ręczniki w otwartym oknie, można uczynić pobyt w pokoju znacznie znośniejszym. Ta metoda ma też ważną zaletę: nie tylko chłodzi pomieszczenie, ale jest też kompletnie bez kosztów. Podobny efekt powstaje, kiedy położy się wilgotny ręcznik na skórę.

Kto mieszka na górnym piętrze, wie dobrze, że właśnie na strychu upał jest najbardziej odczuwalny. Okna w dachu mają zasadniczy wpływ na nagrzewanie się przestrzeni pod dachem. Skutecznym i stosunkowo mało kosztownym rozwiązaniem ochrony przed upałem może być nałożenie na szyby foli przeciwsłonecznej. Chociaż montaż folii na trudno dostępnych oknach dachowych jest nieco kłopotliwy, to efekt wart jest zachodu: temperatura w pomieszczeniu spada latem o 3 do 5 stopni. Zwłaszcza w sypialni jest to wartość bardzo znacząca.

Zapobieganie nagrzewaniu się mieszkania

Najlepszą metodą uchronienia mieszkania przed wysokimi letnimi temperaturami jest zapobieganie nagrzewaniu się i to na wejściu. Można to uzyskać na różne sposoby:

  • opuszczanie na dzień rolet zewnętrznych,
  • zasłanianie wszystkich okien zasłonami wewnętrznymi,
  • zamykanie na dzień okien od strony słonecznej,
  • wietrzenie mieszkania wcześnie rano i późno wieczorem.

Większe krzewy przed oknem w ogrodzie albo rośliny na balkonie, dają dodatkowy cień i odparowują wodę, co dobrze wpływa na obniżenie temperatury otoczenia. Kombinacja osłony przed promieniami słonecznymi z krótkim wietrzeniem mieszkania podczas chłodniejszej pory dnia może przynieść znaczące efekty.

Pompa ciepła może zarówno grzać jak i chłodzić
Allegro
Pompa ciepła może zarówno grzać jak i chłodzić

Pompa ciepła - skuteczne chłodzenie

Co ma wspólnego ogrzewanie z chłodzeniem? Otóż każda pompa ciepła może być teoretycznie zarówno urządzeniem grzewczym, jak i chłodzącym. Wystarczy odwrócić kierunek tłoczenia i przepływu czynnika, a pompa realizuje tryb chłodzenia. Istnieją rozwiązania, w których pompa odwracalna pracuje w trybie chłodzenia, a jednocześnie pobierane ciepło zużywa do podgrzewania wody użytkowej. Dobre wyniki daje też chłodzenie pomieszczeń zimną wiodą krążącą w rurach ogrzewania podłogowego. Wprawdzie zimne powietrze nie unosi się do góry, ale duża powierzchnia promieniowania, czyli podłogi, zapewnia skuteczne chłodzenie.

O rodzajach pomp ciepła przeczytasz tutaj!

Zmiana diety zamiast klimatyzatora. Czy to działa?

W czasie upałów dobrze jest odżywiać według zasad wypróbowanych w krajach południowych – cieplejszych od naszego. Zimne zupy i lekkie sałatki są lekko strawne w porównaniu z mięsem i powinny stać na czele listy. Nasz organizm musi wydatkować mniej energii i tym samym wytwarza mniej ciepła.

Większe krzewy przed oknem w ogrodzie albo rośliny na balkonie, dają dodatkowy cień i odparowują wodę, co dobrze wpływa na obniżenie temperatury otoczenia.

A na dodatek płyta kuchenna nie podgrzewa niepotrzebnie pomieszczenia kuchennego. Na przekąskę nadają się warzywa, jak pomidory i ogórki, które zawierają dużą ilość wody. Także melony, ananasy, wiśnie i jabłka nie bez powodu dojrzewają w gorące letnie dni.

Pierwszorzędne znaczenie ma również dostarczanie do organizmu dużej ilości płynów. Jednak panaceum na upał nie są napoje lodowato zimne; takie nie potrzebnie stresują żołądek. Idealna do gaszenia pragnienia jest letnia woda albo herbata. Ważne jest, aby trzymać ręce z dala od słodzonych lemoniad i innych napojów. Obowiązuje zasad: woda bez ograniczeń, alkohol z dużym umiarem.

Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu? Sprawdź w artykule

Komentarze