Przecinarka do metalu – jak wybrać? Rodzaje i porady

Przecinarka do metalu to urządzenie służące do obróbki materiałów twardych. Znajduje się praktycznie w każdym przydomowym i profesjonalnym warsztacie, a co więcej – jest jednym z najczęściej stosowanych elektronarzędzi. Zatem, jak wybrać przecinarkę do metalu? Rodzaje i porady.

Przecinarka do metalu - co to? Jaką wybrać?
Przecinarka do metalu - co to? Jaką wybrać?

Czym jest przecinarka do metalu?

Przecinarka do metalu to urządzenie, które można wykorzystać w celu obróbki lub docinania detali z miedzi, stali, żeliwa lub aluminium (np. kątowniki, pręty lub rury). Wyróżniamy dwa główne rodzaje – przecinarka tarczowa oraz przecinarka taśmowa. Najczęściej wykorzystywana jest przez mechaników oraz osoby zajmujące się hobbystycznie obróbką materiałów twardych.

  • elektryczne przecinarki do metalu – są zasilane napięciem znamionowym (ok. 200 – 250 V);
  • przecinarki taśmowe – są zasilane trójfazowo (ok. 400 V).

Wraz z rozwojem technologii, przecinarki do metalu są wyposażone w funkcje umożliwiające pracę bezzapachową i beziskrową. Jest to element bardzo ułatwiający działanie zawodowym mechanikom. Co więcej, wyposażenie tych urządzeń może być również wzbogacone o tarcze tnące lub klucz oczkowy.

Przecinarka do metalu – jaką wybrać?

Pilarka do metalu powinna być zakupiona od renomowanego producenta, który cieszy się uznaniem wśród zawodowych mechaników. Warto również zdecydować się na produkt dysponujący bardzo wysoką prędkością obrotową (znaczne ułatwienie podczas przecinania metali). Przy zakupie należy zwrócić uwagę na cenę, jednak nie powinno być to jedyne kryterium wyboru (wysoka cena nie oznacza wysokiej jakości i odwrotnie).

Rodzaje przecinarek do metalu – zestawienie

Przecinarki do metalu dzielą się na dwa główne modele – taśmowy i tarczowy. Różnią się przede wszystkim ceną oraz etyką pracy.

Przecinarkę taśmową można zastosować podczas mało skomplikowanych, ale precyzyjnych prac. Urządzenie wyróżnia się niską ceną w porównaniu do swojego tarczowego konkurenta, a co najważniejsze – gwarantuje stworzenie cięć w linii prostej, a także wycinanie nieregularnych kształtów.

Przecinarka tarczowa pracuje głośno, jest mało precyzyjna (coś w stylu piły tarczowej), a co więcej – wytwarza dużo iskier oraz kurzu.

Przecinarka do metalu - poznaj nasze wskazówki
Przecinarka do metalu - poznaj nasze wskazówki

Czy warto zainwestować w przecinarkę kątową? – wskazówki

Przecinarki kątowe wykorzystuje się przede wszystkim do prac remontowych. Są bardzo podobne do szlifierek kątowych, a najpopularniejsi producenci, od których warto zakupić urządzenia to Makita oraz Proxon.

Model wymieniony jako pierwszy można zakupić w cenie od 1 500 do 3 000 zł. Jego alternatywa (Proxon) jest bardziej przystępna cenowo i kosztuje od 300 do 550 zł. Ten egzemplarz poleca się w szczególności dla domowych mechaników.

Przecinarki stołowe – do czego są wykorzystywane?

Przecinarki stołowe warto zastosować w przydomowych i profesjonalnych warsztatach podczas cięcia kamienia i płytek. Podstawowe modele można kupić w granicach 300 – 600 złotych, natomiast bardziej zaawansowane technologicznie rodzaje kosztują nawet do kilku tysięcy złotych. Wysokiej jakości przecinarka stołowa powinna być:

  • precyzyjna,
  • starannie wykonana,
  • wytrzymała.

Przecinarki stołowe są dosyć drogą inwestycją, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż jeden egzemplarz ma służyć przez kilka lat – warto zakupić wysokiej jakości sprzęt zapewniający komfort i bezpieczeństwo pracy w profesjonalnym jak i przydomowym warsztacie.

Przecinarka do metalu to urządzenie służące do obróbki materiałów twardych.
Przecinarka do metalu to urządzenie służące do obróbki materiałów twardych.

Obcinarka – zastosowanie

Obcinarki można zastosować do wydajnego cięcia (np. prętów zbrojeniowych). Wyróżniają się prostym montażem, wieloletnią trwałością, a co najważniejsze – bezawaryjnym działaniem. Są bardzo popularne wśród mechaników względu na wysoką wydajność podczas pracy.

Pozostałe narzędzia do metalu – konkretne przykłady

W zależności od wymagań, można zastosować przecinarki stołowe, kątowe, taśmowe, tarczowe itd. Jednak osoby, którym zależy na funkcjonalności, a przede wszystkim precyzji pracy za kilkaset złotych – powinny zastanowić się nad piłą ukosową.

Można ją wykorzystać do precyzyjnego cięcia materiałów w dowolnej płaszczyźnie. Piła ukosowa jest doskonała podczas pracy z dużymi oraz małymi elementami (np. przycinanie paneli, belek lub desek).

Ceny piły ukosowej zaczynają się już od 300 zł, ale można też znaleźć egzemplarze za 1000 – 2000 zł.

Piła do metalu – zasilanie

Piły do metalu w zależności od rodzaju są zasilane napięciem znamionowym od 230 do 400 V. Niektóre z nich działają na zasadzie zasilania trójfazowego (np. przecinarki taśmowe). Muszą być podłączone do sieci, jeśli jednak nie ma dostępu do prądu elektrycznego, najlepiej sprawdzają się piły spalinowe – czyli najwydajniejsze przecinarki charakteryzujące się niską ergonomią pracy, a także nieco mniej bezpieczną obsługą od urządzeń elektrycznych (są ciężkie i duże).

Piły do metalu - czym kierować się przy wyborze? Poznaj nasze wskazówki
Piły do metalu - czym kierować się przy wyborze? Poznaj nasze wskazówki

Praca z przecinarką do metalu – zasady bezpieczeństwa (BHP)

1. Przygotowanie miejsca pracy

W celu bezpiecznego użytkowania przecinarki do metalu należy zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu, a miejsce pracy wyczyścić i dobrze oświetlić.

2. Gaśnica proszkowa

Konieczne jest również zapewnienie gaśnicy proszkowej obok stanowiska, a jakiekolwiek prace konserwacyjne powinny być wykonywane tylko i wyłącznie po odłączeniu urządzenia od zasilania.

3. Elementy ochronne

Podczas pracy należy być wyposażonym w okulary ochronne, nauszniki akustyczne, rękawice robocze i przylegający do ciała strój.

4. Testowe uruchomienie

Przed rozpoczęciem obróbki materiałów twardych konieczne jest testowe uruchomienie przecinarki (bez obciążenia) w celu weryfikacji działania silnika, poprawności zamocowania osprzętu itd.

Czym jest przecinarka do metalu?
Youtube
Czym jest przecinarka do metalu?

5. Odpowiednie ustawienie operatora

Co więcej – operator jest zobowiązany stać z lewej strony od przecinanego tworzywa i nie może usuwać pozostałości po cięciu przy włączonej przecinarce.

6. Zakończenie prac

Po zakończonych pracach należy odłączyć urządzenie od zasilania, a następnie wyczyścić je z pozostałości przy pomocy odpowiedniego pędzla, haczyka i szczotki.

Przecinarka do metalu. Jak wybrać? Rodzaje i porady – podsumowanie

Przecinarka do metalu umożliwia obróbkę materiałów twardych w dowolnej płaszczyźnie. Dzieli się na dwa podstawowe modele – taśmowy i tarczowy, różniące się zastosowaniem i etyką pracy. Podczas wyboru przecinarki, warto zwrócić uwagę na jej wykonanie, wytrzymałość oraz wydajność. Cena urządzeń w zależności od rodzaju waha się w granicach od 300 zł do kilku tysięcy. Przed rozpoczęciem pracy z przecinarką należy zapoznać się z zasadami BHP.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.